Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ordynacja podatkowa niezgodna z konstytucją

0
Podziel się:

Wyrok ponownie otwiera drogę sądową wszystkim tym, którzy przed 2001 rokiem z opóźnieniem zapłacili niesłusznie nałożony podatek, a którym później państwo nie zrekompensowało odsetek za zwłokę.

Ordynacja podatkowa niezgodna z konstytucją
(Khz/Dreamstime)

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązująca do 2001 roku ordynacja podatkowa była niezgodna z konstytucją. Chodzi o przepisy dotyczące zwrotu nienależnie zapłaconego podatku.

Według uchylonych przepisów urząd skarbowy oddawał nienależny dług i jako karę płacił obywatelowi odsetki ustawowe. Jednakże nie dotyczyło to kary, którą podatnik zapłacił za zwłokę. W uzasadnieniu wyroku sędzia TK Teresa Liszcz powiedziała, że to rozwiązanie było nielogiczne i niesprawiedliwe.

Skargę konstytucyjną złożyło małżeństwo przedsiębiorców, którym urząd skarbowy w 1995 roku niesłusznie naliczył podatek dochodowy. Do dziś wartość odsetek, o które walczyli, wielokrotnie przekroczyła wartość podatku, który zapłacili w latach 90-tych. Pełnomocnik skarżącego mecenas Ireneusz Krawczyk zwraca uwagę, że wyrok Trybunału będzie miał konsekwencje również dla innych obywateli.

Gabriel Rokicki, który od ponad dziesięciu lat walczył o odszkodowanie za niesłusznie nałożony podatek i odsetki mówi, że wyrok przybliżył do końca jego walkę o sprawiedliwość.

Wyrok ponownie otwiera drogę sądową wszystkim tym, którzy przed 2001 rokiem z opóźnieniem zapłacili niesłusznie nałożony podatek, a którym później państwo nie zrekompensowało niesłusznie zapłaconych odsetek za zwłokę.
Trybunał rozpoznał sprawę na posiedzeniu niejawnym, ponieważ wszyscy uczestnicy postępowania byli zgodni, że zaskarżone przepisy są niekonstytucyjne.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)