Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Pieniądze na działalność gospodarczą. Rozporządzenie ma znieść jedno kryterium

8
Podziel się:

Jeśli przedsiębiorca "poległ" w starciu z trudnymi warunkami pandemii i musiał zakończyć działalność, ale chce na nowo zacząć działać – nic straconego. Resort rozwoju pracuje nad przepisami, które pozwolą starać się o publiczne wsparcie dla tych, którzy prowadzili działalność w ostatnich 12 miesiącach.

Pieniądze na działalność gospodarczą. Rozporządzenie ma znieść jedno kryterium
MRPiT pracuje nad zmianą przepisów dot. wspierania początkujących przedsiębiorców (Pixabay)

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowelizacją rozporządzenia, które reguluje przyznawanie środków na podjęcie działalności gospodarczej - informuje PAP.

Obecnie dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej można otrzymać pod warunkiem, że przez ostatnie 12 miesięcy nie prowadziło się działalności. Ubiegający się o pieniądze musi również zobowiązać się, że przez najbliższe 12 miesięcy nie zawiesi się działalności i nie podejmie zatrudnienia.

Resort rozwoju chce złagodzić te warunki. Ma to polegać na zniesieniu kryterium nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy, jeżeli zakończenie dotychczas wykonywanej działalności nastąpiło w czasie epidemii. To ukłon w stronę tych, którzy nie poradzili sobie w trudnych i niespodziewanych okolicznościach.

Zobacz także: Michał Woś o pozwie zbiorowym branży fitness i "duchu przedsiębiorczości w narodzie"

Jak podkreśla MRPiT, "umożliwi to uzyskanie środków na podjęcie działalności gospodarczej i przebranżowienie się osobom prowadzącym wcześniej działalność gospodarczą, która nie przetrwała na rynku w związku z trudnościami gospodarczymi wynikającymi z COVID-19, a które mają pomysł na inną działalność, niezagrożoną skutkami pandemii".

Projekt zakłada też możliwość zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcia zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej założonej dzięki jednorazowym środkom przyznawanym przez powiatowe urzędy pracy.

Zgodnie z projektem będzie można też kontynuować umowy o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej w przypadku śmierci osoby, która otrzymała środki na podjęcie działalności gospodarczej. Obecnie obowiązujące przepisy taką możliwość wykluczają, co wiąże się z obowiązkiem zwrotu dofinansowania proporcjonalnie do okresu nieutrzymania działalności gospodarczej.

Jak przekazało ministerstwo, prace nad zmianą rozporządzenia są zaawansowane, a nowelizacja powinna wejść w życie w I połowie stycznia 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Heniek
3 lata temu
mamy już luty a dalej nic nie wiadomo
bacaa
3 lata temu
rozszerzyć natychmiast tą dziurawą tarcze 6,bardzo dużo przedsiębiorców nie dostało żadnej pomocy mimo że nie mogą prowadzić działalności z winy państwa,mają zobowiązania ,płatności ,zusy,pytam się skąd mają na to brać Kaczyński i Morawiecki?
Olać ZUS
3 lata temu
dzięki temu że nie prowadzę działalności gospodarczej rocznie oszczędzam 18 tyś
jaa
3 lata temu
W Polsce dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Mariusz
3 lata temu
Powinni zacząć od umorzenia długów mikro i małym przedsiębiorcom w urzędach skarbowych i w zusie. Na własnym przykładzie wiem jak to jest. Pracuję po 14 godzin dziennie, i urząd zabiera mi wszystko z konta, bo mam zaległe podatki. Pracuję po 14 godzin i nie mam pieniędzy na jedzenie. Chyba do szarej strefy przejdę i gotówką się będę tylko posługiwał.