Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Płaca minimalna 2018. Trend wzrostowy w wysokości wynagrodzeń i świadczeń

1
Podziel się:

Płaca minimalna 2018 była wyższa niż w poprzednim roku i wynosiła 2100 złotych brutto. Dotyczy ona zawartych umów o pracę, kiedy to państwo określa minimalną wartość, jaką za swoją pracę otrzymuje osoba objęta Kodeksem pracy.

Od kilku lat można zauważyć trend wzrostowy w wysokości płacy minimalnej
Od kilku lat można zauważyć trend wzrostowy w wysokości płacy minimalnej (iStock.com)

W roku 2019 płaca minimalna jeszcze wzrosła i wyraźnie zaobserwować można taki wzrostowy trend. Minimalna pensja godzinowa w 2018 roku wynosiła 13,70 złotych brutto.

Związki zawodowe takie jak Solidarność oraz OPZZ postulują jeszcze większe podwyższenie płacy minimalnej. Miałaby ona osiągnąć pułap 50 procent średniej pensji w gospodarce narodowej. Zdaniem OPZZ satysfakcjonująca kwota to 2383 złote brutto. Solidarność chce nieco niższej płacy minimalnej – 2278,5 złotych.

Jakie inne zmiany są proponowane w kontekście płacy minimalnej?

Resort Pracy i Polityki Społecznej ogłosił już kolejne zmiany. W tym momencie w przygotowaniu jest projekt kolejnej ustawy. Miałaby ona nieco zmienić sposób wyliczania wynagrodzenia minimalnego. Obecnie wlicza się do niego także dodatek stażowy, otrzymywany ze względu na przepracowane lata. Sytuacja na teraz wygląda tak, że do ustalenia wysokości wynagrodzenia minimalnego nie zalicza się dodatku pochodzącego z tytułu pracy w nocy, nie są doliczane także nadgodziny, nagrody jubileuszowe oraz odprawy emerytalne i rentowe.

Odliczenie również dodatku za staż pracy byłoby zgodne z oczekiwaniami społecznymi. Dochodziło bowiem do absurdów, w których to długoletni pracownicy mieli niższą pensję zasadniczą niż osoby, które dopiero zaczynały swoją pracę w danej firmie. Jest to jednak zmiana, która na swoje ogłoszenie musi jeszcze poczekać aż do początku 2020 roku.

Płaca minimalna 2018 to wszelkie należne pracownikowi składniki wynagrodzenia na dany dzień. Poza nią są to również inne składniki, wynikające bezpośrednio ze stosunku pracy.

Te zmiany są bardzo istotne dla rzeszy urzędników zatrudnionych w sektorze budżetowym. Skorzystają na tej zmianie starsi stażem pracownicy, dla których płaca minimalna stanie się korzystniejsza, ale jednocześnie młodzi pracownicy zatrudniani bez dodatków stażowych otrzymywać będą dość niskie wynagrodzenie.

Płaca minimalna 2018 – dotyczy nie tylko pensji

Wzrost płacy minimalnej dotyczy nie tylko pensji brutto pracownika, ale także wielu innych świadczeń, które są z nią powiązane.

W związku z tym podwyższony będzie również dodatek za pracę w nocy, a także wynagrodzenie za gotowość do pracy i przestój. Podwyższone zostanie odszkodowanie za mobbing. Podwyżkę odczują również osoby, którym należy się odprawa z uwagi na zwolnienia grupowe. Wzrośnie także podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Płaca minimalna wpływa na premie i nagrody regulaminowe oraz uznaniowe, ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. To oczywiście nie są wszystkie przykłady, jednak dobitnie obrazują, że wzrost płacy minimalnej ma znaczenie nie tylko rozumiane wprost.

Jednocześnie pensja minimalna 2018 wpłynęła na podwyżki opłat wnoszonych przez podatników. Wraz z nią wzrasta podstawa wymiaru składek zgodnych z małym ZUS-em, z którego korzystają osoby dopiero rozpoczynające swoją działalność gospodarczą. Minimalne wynagrodzenie ma duże znaczenie dla określenia limitu kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
piada
5 lata temu
płacę minimalną ustala rząd to może przekupywać drobnymi podwyżkami