Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek można płacić co 3 miesiące

0
Podziel się:

Podatek można płacić kwartalnie. Sprawdź, kto może skorzystać z takiego podatkowego kredytu.

Podatek można płacić co 3 miesiące
(cmeder/iStockphoto)

Podatek można płacić nie tylko co miesiąc, ale także kwartalnie. Choć takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla podatników, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Ci, którym przysługuje taki przywilej, mają ostatnią szansę na podjęcie decyzji o wyborze zaliczek kwartalnych.

Dzięki zaliczkom kwartalnym, płaconym nie dwanaście, tylko cztery razy w roku – do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października i 20 grudnia – możemy dużo dłużej obracać zarobionymi pieniędzmi. To trochę tak, jak byśmy korzystali z karty kredytowej, tyle że z okresem bezodsetkowym wynoszącym nie 50, a aż 90 dni. Niestety, nie wszyscy podatnicy mają prawo do takiego przywileju.

Kto może rozliczyć się kwartalnie?

Skorzystać mogą z niego tylko przedsiębiorcy, ale pod warunkiem, że mają status tzw. małego podatnika lub dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Przy czym mały podatnik wcale nie jest taki mały – wartość jego przychodu ze sprzedaży za 2010 r. (wraz z należnym podatkiem VAT)
, nie mogła przekroczyć 4 mln 736 tys. zł, czyli równowartości 1 mln 200 tys. euro.

Rozpoczynający działalność mogą zaś wybrać zaliczki kwartalne tylko wtedy, gdy w ciągu dwóch lat poprzedzających założenie firmy nie prowadzili żadnego innego biznesu (nie mógł mieć firmy także współmałżonek objęty wspólnotą majątkową). O wyborze kwartalnych zaliczek należy poinformować urząd skarbowy do 21 lutego, koniecznie w formie pisemnej.

Oszczędzisz na podatku - zarób na lokacie

Przedsiębiorcy, mogąc dłużej obracać swoimi pieniędzmi, mają dużo mniejszą szansę na utratę płynności finansowej w sytuacji, gdy ich kontrahenci spóźniają się z zapłatą faktur. Mogą także założyć krótkoterminową lokatę, dzięki czemu podatek częściowo na siebie zarobi. Zyskują również przewagę konkurencyjną – mają szansę zaproponować swoim klientom dłuższe terminy płatności, co z pewnością wpłynie na lepsze postrzeganie ich firmy na tle innych.

Warto także pamiętać o optymalizacji podatkowej w końcu roku – zaliczkę za ostatni kwartał płaci się kwocie zaliczki za trzeci kwartał. Jeśli zatem w lipcu, sierpniu i wrześniu przedsiębiorca wykaże duże koszty, zaliczka na podatek będzie niska nie tylko w przypadku trzeciego kwartału, ale także za trzy ostatnie miesiące roku.

Nie należy zapominać jednak o jednym – zaliczki płacone kwartalne jedynie odraczają podatek, do tego danina za trzy miesiące będzie sporo wyższa, niż przy podatkach rozliczanych co miesiąc. A to oznacza, że zaliczki kwartalne wymagają od przedsiębiorcy większej dyscypliny finansowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t20719.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/15-miesieczny;kredyt;bez;odsetek;od;fiskusa,16,0,770064.html) 15-miesięczny kredyt bez odsetek. Od fiskusa Firmy, które spodziewają się w tym roku dużych zysków pozostało 10 dni na zmianę formy opodatkowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/sprawdz;ile;mozesz;zarobic;na;podatku,79,0,764751.html) Sprawdź, ile możesz zarobić na podatku Wstrzymanie się z zapłatą podatku pozwala zyskać na PIT od 1,2 do nawet 5 procent od jego wartości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wklad;niepieniezny;-;jak;rozliczyc;podatek,74,0,739914.html) Wkład niepieniężny - jak rozliczyć podatek? Wielu podatników będzie mogło żądać zwrotu nadpłaconego podatku. To efekt wyroku WSA.

Autorka jest analitykiem Tax Care

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)