Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy udźwigną podnoszenie płac?

26
Podziel się:

Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce godzinowej dla pracujących na podstawie umowy-zlecenia i samozatrudnionych. Zgodnie z ustawą, stawka ta ma wynosić 12 złotych brutto. Według Jacka Męciny z Konfederacji Lewiatan przedsiębiorcy udźwigną podnoszenie płac, tym bardziej, że sytuacja na rynku pracy znacząco się poprawiła.

Przedsiębiorcy udźwigną podnoszenie płac?
(Ken Doerr/Flickr (CC BY 2.0))

Chcąc przyciągnąć ludzi pracodawcy muszą podwyższać wynagrodzenia, choć nie we wszystkich branżach i regionach - zaznaczył w rozmowie z Jacek Męcina. Podkreślił, że w biedniejszych rejonach może nie wzrosnąć zatrudnienie i może zwiększyć się szara strefa. Mogą więc być pewne negatywne następstwa, choć przedsiębiorcy mają świadomość, że presja płacowa sprawia, iż wynagrodzenia rosną.

Jacek Męcina podkreślił, że stawka godzinowa w przyszłym roku może wynieść nie 12 a 13 złotych. Przypomniał, że pracodawcy i związkowcy zawarli kompromis w Radzie Dialogu Społecznego i stawka ma być waloryzowana w zależności od wzrostu płacy minimalnej.

Jeśli więc spełnią się propozycje rządu, by płaca minimalna w 2017 roku wyniosła 2 tysiące złotych, to zgodnie z wpisanym wskaźnikiem waloryzacji stawka godzinowa wyniesie nie 12 a prawie 13 złotych. Jest to duży wzrost, choć trzeba pamiętać, że w ostatnich latach płaca minimalna rosła w dość szybkim tempie - uważa Jacek Męcina. Obecnie płaca minimalna wynosi 1850 złotych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
tomekwww
8 lat temu
Oczywiście że wytrzyma. Nie wyobrażam sobie żeby Polski przedsiębiorca zamknął swój biznes i poszedł na "kuroniówkę" lub poszedł pracować na minimalną pensję do kogoś. Trochę mniej ale swoje. Poza tym dając ludziom więcej pieniędzy umacniamy swoją gospodarkę, pieniądz ludzi przechodzić z ręki do ręki, dzięki temu są miejsca pracy, a i przedsiębiorcy mają wtedy większe obroty, bo ludzie mogą więcej wydawać na konsumpcję. Ot taki łańcuszek.
M59
8 lat temu
Aniu dla Bienkowskiej jestesmy nikim majac dochody ponizej 6tys ale ja nie narzekam dla mnie wystarczy gorszej sytuacji sa jednak rodziny z dziecmi pomimo tych 500 plus ceny ida w gore dyskretnie wszystko drozeje pozdrawiam hej.
nbvnbv
8 lat temu
oczywiscie, ze ich stac na podwyzki, dzieki obecnym placom zarabiaja krocie!
rrr
8 lat temu
Firmy dawno już płacą więcej tyle że pod stołem i oszukują państwo i nas . Wprowadzić policję skarbową niech tego pilnuje
PO
8 lat temu
I co z tego że będzie 12 zł na godz ale jedna firma w Krakowie De-ka-bud jej właściciel nie da tych 12 zł,bo ta firma jest nastawiona przede wszystkim na zysk a na samym końcu jest pracownik jak mu się nie podoba do wynocha bo powie za na twoje miejsce czeka kilka osób
...
Następna strona