Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozliczenie PIT: Kto trafi pod lupę fiskusa?

0
Podziel się:

Dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg i kopię PIT za ubiegły rok należy przechować aż do końca 2016 roku.

Rozliczenie PIT: Kto trafi pod lupę fiskusa?
(domin_domin/iStockphoto)

Dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg i kopię PIT za ubiegły rok należy przechować aż do końca 2016 roku. W tym czasie fiskus ma prawo nas skontrolować. Pod jego lupą znajdą się przede wszystkim ci, którzy czekają na zwrot podatku.

Zanim PIT trafi do archiwum fiskusa, przejdzie długą drogę. Urzędy skarbowe najpierw sprawdzają roczne zeznania podatkowe pod względem formalnym – czy prawidłowo podaliśmy swoje dane, czy złożyliśmy zeznanie w terminie i do właściwego urzędu skarbowego oraz czy się pod nim podpisaliśmy. Następnie PIT-y sprawdzane są pod względem merytorycznym i rachunkowym.

Jeśli urząd skarbowy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy, może sam skorygować zeznanie, pod warunkiem jednak, że w wyniku tej korekty kwota nadpłaty lub zwrotu podatku nie zmieni się więcej niż o tysiąc złotych. W przeciwnym razie zwróci się o poprawienie zeznania bezpośrednio do nas. Może także zażądać złożenia odpowiednich wyjaśnień w kwestiach, które budzą jego wątpliwości.

Jeśli urząd skarbowy sam poprawi zeznanie, musi nam przesłać kopię korekty. Jeśli się z nim nie zgadzamy, mamy 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Gdy nie mamy zastrzeżeń do poprawek fiskusa, a czekamy na przykład na zwrot podatku, otrzymamy nadpłatę dopiero w ciągu trzech miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu.

Pod lupą urzędników znajdą się przede wszystkim te zeznania podatkowe, w których wykazana została nadpłata, czyli zwrot podatku. Urzędy skarbowe sprawdzą, czy rzeczywiście mieliśmy do niej prawo i czy wyliczyliśmy ją prawidłowo. Jeśli korzystaliśmy z ulg podatkowych, fiskus może zażądać od nas dowodów potwierdzających prawo do tychże ulg.

W przypadku ulgi odsetkowej będą to akt notarialny i umowa kredytu, przy uldze na dzieci – m.in. odpis aktu urodzenia czy zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły, a przy uldze internetowej – faktury dokumentujące wysokość wydatków i potwierdzenie wpłat oraz dokumenty potwierdzające nasze miejsce zamieszkania.

Rachunki i dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg oraz kopię PIT należy przechowywać aż do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym złożyliśmy zeznanie. Tym samym dokumentacja związana ze składanym w 2011 r. zeznaniem PIT powinna przeleżeć w domowym archiwum aż do końca 2016 roku. I przez cały ten czas musimy się liczyć z kontrolą fiskusa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/pit;2010;blisko;milion;e-deklaracji,249,0,822009.html) PIT 2010: Blisko milion e-deklaracji W urzędach skarbowych nie ma tłoku. Jeśli tworzą się kolejki, są krótkie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t115550.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;skorzystac;z;ulgi;na;nowe;technologie,119,0,794743.html) Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie Niemal połowa przedsiębiorców nie ma świadomości, że może skorzystać z ulgi na nowe technologie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t38701.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sa;klopoty;z;rozliczeniem;pit;w;sieci,173,0,820397.html) Są kłopoty z rozliczeniem PIT w sieci Resort finansów przyznaje, że są problemy z wejściem do systemu e-Deklaracje.

Autorka jest analitykiem firmy Tax Care

pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)