Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

Są państwa, które intencjolanie kreują luki podatkowe. Gorzkie słowa wiceprezesa KGHM

24
Podziel się:

- W światowym systemie podatkowym są ewidentne luki intencjonalnie wykreowane - uważa Paweł Gruza. Wiceprezes KGHM jest zdania, że i wielu polskich menedżerów daje się skusić na omijanie podatków przez takie luki.

- Polscy menedżerowie nieraz ulegają presji i korzystają z międzynarodowych luk - uważa były wiceminister
- Polscy menedżerowie nieraz ulegają presji i korzystają z międzynarodowych luk - uważa były wiceminister (EAST NEWS)

- W światowym systemie podatkowym są ewidentne luki intencjonalnie wykreowane - uważa Paweł Gruza. Wiceprezes KGHM i były wiceminister finansów jest zdania, że wielu polskich menedżerów daje się skusić na omijanie podatków przez takie luki.

- Na świecie jest szereg państw, które stosują regulacje podatkowe umożliwiające agresywną optymalizację podatkową - powiedział PAP obecny wiceszef KGHM, który jeszcze niedawno był w Ministerstwie Finansów odpowiedzialny za politykę podatkową.

W Polsce - jak ocenił - są tacy, którzy decydują się na międzynarodowe omijanie fiskusa. - Wielu menedżerów zarządzających firmami w Polsce ulega presji, poddaje się w przypadku telefonu z zagranicznej centrali z sugestią transferu pieniędzy za granicę np. w formie sponsoringu. Tak wypływają z Polski w sytuacjach, kiedy nie jest to biznesowo uzasadnione - dodał.

Zobacz także: Wiceminister finansów: będziemy zmieniać i upraszczać stawki VAT. Zobacz wideo:

- Jesteśmy elementem zglobalizowanego rynku, a nasze konstrukcje podatkowe są determinowane zobowiązaniami międzynarodowymi. Niestety cechą charakterystyczną obecnego światowego systemu podatkowego jest to, że jest on narażony na tego typu nadużycia. Co prawda organizacje międzynarodowe pracują nad ograniczeniem unikania opodatkowania, ale te prace, których Polska jest oczywiście częścią, niestety idą dość powoli - mówi również w rozmowie Paweł Gruza.

Zaznaczył, że choć i KGHM ma swoją centralę i spółki zależne, to jest "za granicą inwestorem odpowiedzialnym".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
porady
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
jajacek gorsz...
5 lata temu
a może nie chca finansować kiełbasy wyborczej pissbolszewików?
war pigs
5 lata temu
Luki intencjonalne - profesor Miodek , normalnie. Chłopie , to normalny, ordynarny przewał jest , tak samo jak twoja wypłata prezesowska.
Mikołaj
5 lata temu
To nie są luki tylko "wyjścia awaryjne i zawory bezpieczeństwa" i występują we wszystkich dziedzinach gospodarki.
keton
5 lata temu
Urzędnicy i politycy zmarnują każdą kasę jaką się im zostawi do dyspozycji. Należy więc zmniejszać ingerencję polityków i urzędników w gospodarkę. Czyli trzeba maksymalnie prywatyzować gospodarkę a nie tak jak sekta PIS - przywraca komunę i upaństwawia firmy. Oczywiście sekta PIS robi to, by mieć miejsca - ciepłe i dobrze płatne posadki dla swoich misiewiczów - miernych ale wiernych bo z nadania partyjnego.
W
5 lata temu
Takim państwem jest np Irlandia, tak naprawdę bardzo zacofany kraj którego być albo nie być jest bycie europejskim rajem podatkowym głównie dla amerykańskich korporacji, Irlandczycy sami z siebie nie potrafili stworzyć dobrobytu musieli zostać rajem podatkowym...
...
Następna strona