Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 roku. Już wiadomo, ile wyniosą

517
Podziel się:

1316,96 zł miesięcznie - tyle będzie wynosiła podstawowa składka ZUS dla przedsiębiorców w 2019 roku. Wysokość składki można już obliczyć dzięki opublikowaniu danych o średniej krajowej w 2018 roku.

Już wiadomo, ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 roku
Już wiadomo, ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 roku (East News, East News)

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że w okresie październik-grudzień 2018 Polacy zarabiali średnio 5071 zł. Właśnie te dane wykorzystuje się do obliczenia składki zdrowotnej.

Jak podał główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski, w tym roku przedsiębiorcy będą płacić 1316,96 zł miesięcznie. W porównaniu z zeszłym rokiem 88,24 zł, czyli o 7,2 proc. To najwyższy wzrost od 6 lat - skomentował Kozłowski.

Zobacz także: Zobacz też: Prezes ZUS uspokaja. Ulga na start obowiązuje. Nikt nie musi płacić składek

1316,95 zł to podstawowy wymiar składki. Składka preferencyjna wyniesie natomiast 555,89 zł, a ci, którzy korzystają z ulgi na start, będą musieli odprowadzać do ZUS 342,32 zł.

"Składki rosną nie tylko dlatego, że rośnie przeciętne wynagrodzenia. Ze względu na to, że podstawa wymiaru jest powiązana z prognozą płac, a nie rzeczywistymi wielkościami, za wzrost składek odpowiada częściowo korekta błędu ubiegłorocznej prognozy" - wyjaśnił ekonomista.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(517)
Miska ryżu
5 lata temu
Dlatego trzeba zatrudniać na czarno wtedy 1300 zostaje w kieszeni a pracownikowi płacimy najniższą krajową.
Edh
5 lata temu
Panie Premierze składki zus w tym roku wyniosą 1316zł !!! Bardzo Panu dziękujemy, że pomaga Pan tak samozatrudnionym !!! Obiecał Pan obniźenie składek o połowę dziękujemy !!! Trzeba zamknąć działalność i uciekać za granice bo to dziki kraj !!!
Za 40 lat eme...
5 lata temu
ZUS podniósł sobie składki kolejny rok z rzędu i nawet żadnych strajków nie musiał organizować... to jest ten "mały ZUS".
ja
5 lata temu
U nas nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Zobaczcie sobie ksiązke „Emer.ytura nie jest Ci potrze.bna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeń stwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
obserwator
5 lata temu
UWAGA : jest teraz zielone światło dla firm...
...
Następna strona