Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Skrócenie okresu wypowiedzenia. Kiedy jest możliwe?

0
Podziel się:

Żeby rozwiązać umowę o pracę, trzeba złożyć wypowiedzenie. Może ono być przekazane zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Strona nie musi wyrazić zgody na to, żeby druga ze stron złożyła wypowiedzenie.

Skrócenie okresu wypowiedzenia może wystąpić, jeśli jest wspólną decyzją pracodawcy i pracownika
Skrócenie okresu wypowiedzenia może wystąpić, jeśli jest wspólną decyzją pracodawcy i pracownika (pexels.com/Lukas)

Prawo do wypowiedzenia umowy przysługuje obu stronom. Może je złożyć tak samo pracownik, jak i pracodawca. Wypowiedzenie rozwiązuje stosunek pracy po tzw. okresie wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w kodeksie pracy. Jest on zależny od rodzaju podpisanej umowy o pracę. W przypadku umowy zawartej na okres próbny wypowiedzenie wynosi:

  • 3 dni robocze, jeśli umowa zawarta jest na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie;
  • 1 tydzień, w sytuacji, gdy umowę podpisano na czas co najmniej dwutygodniowy;
  • 2 tygodnie, jeżeli umowę podpisano na maksymalny okres próbny, czyli 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia w przypadku umowy na czas określony i nieokreślony zależny jest od długości zatrudnienia u konkretnego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okres wypowiedzenia, który wynosi trzy miesiące, może stanowić spore obciążenie. Szczególnie w sytuacji, gdy pracodawca jest w trudnej sytuacji finansowej. W przypadku pracownika, który znalazł nową pracę albo z innych względów chciałby wcześniej zakończyć świadczenie pracy u obecnego pracodawcy, tak długi okres wypowiedzenia może być kłopotliwy. Na szczęście są sytuacje, w których można skrócić okres wypowiedzenia.

Także czasami pracodawcy może zależeć na tym, by jak najszybciej "wypuścić" pracownika. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy pracownik kompletnie nie pasuje do pełnionej przez siebie funkcji, a jego praca nie przebiega wystarczająco sprawnie. W takiej sytuacji trzy miesiące wypowiedzenia mogą generować spore straty. Wtedy pracodawca proponuje, aby wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony.

W sytuacji, jeśli dojdzie do skrócenia okresu wypowiedzenia, to musi to być oznaczone na świadectwie pracy. Jeśli dojdzie w tej kwestii do nieprawidłowości, to może to zaszkodzić pracownikowi. Jest to ważne głównie wtedy, gdy pracownik chciałby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych. Pracodawca musi więc dochować rzetelności, jeżeli umówił się z pracownikiem i zawarł z nim porozumienie o zastosowaniu skróconego okresu wypowiedzenia.

Czy pracownik może skrócić wypowiedzenie?

Można skrócić okres wypowiedzenia, jeśli jest to wspólna decyzja pracodawcy i pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony umożliwia skrócenie okresu wypowiedzenia. W tym celu należy zwrócić się do swojego pracodawcy i to bezpośrednio z nim spróbować negocjować te warunki.

W określonych przypadkach pracodawca ma prawo samodzielnego decydowania o tym, że okres wypowiedzenia będzie skrócony. Jest to możliwe, gdy umowa zakłada trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, przedsiębiorstwo jest postawione w stan upadłości. W takiej sytuacji okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca. Pracownikowi nie przysługuje wtedy prawo do wynagrodzenia za ten czas. Pracodawca musi jednak wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Jego wysokość to kwota za pozostałą część wynagrodzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)