Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka cywilna a składki na FGŚP

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości czy przy zatrudnianiu nowych pracowników należy opłacać składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Spółka cywilna a składki na FGŚP
(lisegagne/iStockphoto)

Prowadzący spółkę cywilną mogą mieć wątpliwości czy przy zatrudnianiu nowych pracowników należy za nich opłacać oprócz składek na społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy również składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zgodnie z przepisami ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy do opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników zobowiązani są m.in. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium RP, jeżeli odrębne przepisy nie wyłączają możliwości ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy.

Za pracownika w rozumieniu przepisów tej ustawy uważa się osobę, która zgodnie z przepisami polskiego prawa:

  • jest zatrudniona na podstawie: stosunku pracy,
  • jest zatrudniona na podstawie umowy o prace nakładczą,
  • wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • wykonuje pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeśli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Składka na FGŚP powinna być opłacana za każdego pracownika, o ile pracodawca jest przedsiębiorcą. Wynosi ona 0,10 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez stosowania ograniczenia podstawy do kwoty 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i jest w całości finansowana ze środków płatnika składek.

W przypadku wspólników spółki cywilnej przedsiębiorcami są wspólnicy, a nie spółka. Ponieważ spółka nie jest odrębnym podmiotem, tylko nierozerwalnie jest związana z osobami wspólników, którzy są przedsiębiorcami, należy uznać, że w sytuacji gdy spółka zgłasza do ubezpieczeń pracowników czy też zleceniobiorców (którzy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym), składka na FGŚP powinna być za te osoby opłacana.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Czytaj więcej w Money.pl
Termin zwrotu nadpłaconych składek zdrowotnych niekonstytucyjny Sprawa dotyczyła przepisu, który pozwalał na zwrot nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w ciągu pięciu lat.
ZUS nie będzie karał podwójnie. Jest ustawa Przedsiębiorcy, którzy uchylają się od płacenia składek ZUS lub zaniżają ich wysokość nie będą podwójnie karani.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)