Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Świadczenie rehabilitacyjne. Co może być jego podstawą?

0
Podziel się:

Świadczenie rehabilitacyjne ma na celu umożliwienie powrotu do pełnej sprawności po chorobie lub wypadku, pozostającym w związku z pracą, którego skutkiem była utrata zdolności do wykonywania pracy.

Maksymalny czas pobierania zasiłku rehabilitacyjnego wynosi 12 miesięcy
Maksymalny czas pobierania zasiłku rehabilitacyjnego wynosi 12 miesięcy (Shutterstock.com)

Podstawą przyznania świadczenia rehabilitacyjnego może być ubezpieczenie chorobowe lub ubezpieczenie wypadkowe. W wielu kwestiach uprawnienia są tożsame. Występujące różnice mogą zaważyć na decyzji o przyznaniu pomocy oraz jej wysokości.

Z ubezpieczenia chorobowego

Katalog osób uprawnionych do otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego jest węższy. Należą do niego przede wszystkim: pracownicy, osoby wykonujące prace o charakterze nakładczym, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, osadzeni wykonujący pracę w oparciu o skierowanie, zatrudnieni w oparciu o umowę agencyjną lub zlecenie, a także przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą. Ponadto nianie i inne osoby związane umową uaktywniającą, duchowni i obywatele w czasie służby zastępczej.

Mogą oni wnioskować o przyznanie zasiłku po wykorzystaniu zasiłku chorobowego, a mimo to ich stan nie jest zadowalający. Podczas gdy istnieje szansa, że rehabilitacja pozytywnie wpłynie na proces powrotu do pełnej sprawności. Pieniądze mogą otrzymać także osoby ubiegające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Tak jak w przypadku zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego maksymalny czas pobierania pieniędzy wynosi 12 miesięcy. Jednakże istnieje możliwość wypłacenia go jednorazowo w pełnej wysokości.

Zasiłek rehabilitacyjny z ubezpieczenia chorobowego może być wypłacany w trzech wysokościach. 100% podstawy do naliczenia wymiaru zasiłku otrzymują kobiety w ciąży. Na świadczenie w wysokości 90% podstawy, mogą liczyć świadczeniobiorcy w czasie pierwszych trzech miesięcy pobierania zasiłku. Pozostały okres, czyli maksymalnie 9 miesięcy, będzie gratyfikowany kwotą odpowiadającą 75% podstawy.

Z ubezpieczenia wypadkowego

Osoby, które zostały pozbawione możliwości wykonywania pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przez 182 dni (kobiety w ciąży i chorzy na gruźlicę korzystają z 270-dniowego okresu) mają prawo do korzystania z zasiłku chorobowego. Jeśli po tym czasie nadal nie są zdolne do wykonywania czynności zawodowych, powinny ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Szansę na otrzymanie zasiłku będą miały osoby, u których następstwa wypadku lub choroby zawodowej ujawniły się z opóźnieniem.

Poza kategoriami osób wymienionych w grupie uprawionych do otrzymania świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy zajdzie po ustaniu tytułu do ubezpieczenia wypadkowego, prawo do ubiegania się o zasiłek będzie przysługiwał: parlamentarzystom, stypendystom sportowym, stypendystom KAS.

ZUS wyda pozytywną decyzję, jeśli okaże się, że dalsze czynności, mające wpływ na poprawę zdrowia i sprawności ubezpieczonego np. leczenie i zabiegi rehabilitacyjne mają sens i pozwolą mu na powrót do aktywności zawodowej.
By ZUS zajął się sprawą, konieczne jest złożenie wniosku. Najlepiej zgłosić się z nim na 6 tygodni przed terminem zakończenia wypłacania przez jednostkę zasiłku chorobowego. Działanie z wyprzedzeniem zapewni płynności w otrzymywaniu pieniędzy, gdyż ZUS będzie miał czas na rozpatrzenie sprawy.

Maksymalny czas pobierania zasiłku wynosi 12 miesięcy. Jego wysokość będzie uzależniona od kwoty stanowiącej podstawę do obliczenia zasiłku chorobowego. W przypadku zasiłku rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego jest to 100% tej podstawy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)