Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 3.0. Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców bez zmian

344
Podziel się:

Tarcza antykryzysowa 3.0, którą Sejm przyjął pod koniec kwietnia, wprowadza wiele nowych zapisów. Ale nie wszystko się zmienia. Pożyczka 5000 zł dla mikrofirm zostaje i wciąż można się o nią starać w urzędzie pracy.

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych bez zmian. Nadal można starać się o 5 tys. zł od urzędu pracy
Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych bez zmian. Nadal można starać się o 5 tys. zł od urzędu pracy (PAP)

Tarcza antykryzysowa 3.0 to kolejne rozwiązania, które rząd proponuje, by skutecznie walczyć z epidemią koronawirusa, która trwa już w Polsce od dwóch miesięcy.

Tarcza 3.0 to również m.in. zmiany w emeryturach czerwcowych, ale również zasiłku opiekuńczym czy zwolnieniach lekarskich. ZUS chce bowiem lepiej wiedzieć, w których branżach choruje najwięcej pracowników.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców pozostaje jednak bez zmian. Po 5000 złotych można zgłosić się do urzędu pracy.

Jakie warunki trzeba spełnić?

  • zatrudniać nie więcej niż 9 osób
  • prowadzić działalność przed 1 marca 2020 roku
  • roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług lub suma bilansowa nieprzekraczające 2 mln euro

Już pierwsza tarcza antykryzysowa przewidywała przyznanie przedsiębiorcom bezzwrotnych pożyczek. Przepisy zakładające udzielanie takiego wsparcia weszły w życie 1 kwietnia, ale ich kształtowi od początku sprzeciwiało się wielu przedsiębiorców – a to dlatego, że w pierwotnej wersji obejmowały niewielką grupę.

Początkowo bowiem umorzenie pożyczki miało dotyczyć tylko tych właścicieli firm, którzy przez 3 miesiące od dnia jej udzielenia nie zmniejszyli stanu zatrudnienia, co z automatu wykluczało samozatrudnionych.

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła w tej kwestii zmiany. Pożyczka 5 tys. zł przysługuje również samozatrudnionym. I wystarczy przez 3 miesiące nie zamykać ani nie zawieszać działalności, by pożyczka została umorzona.

Trzeba jednak złożyć wniosek o umorzenie. Mamy na to 2 tygodnie. Liczymy od momentu, gdy miną 3 miesiące od udzielenia pożyczki. Wniosek można złożyć za pośrednictwem praca.gov.pl lub w tradycyjnej, papierowej wersji w urzędzie pracy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(344)
tomek
4 lata temu
Mikropożyczke w tarczy 3.0 moze dostac tez przedsiebiorca prowadzacy dzialalnosc przed 1 kwietnia a nie marca. Sprawdzajcie info bo wprowadzacie w blad.
wPiSdu
4 lata temu
Kto miał zawieszona działanlość w lutym br. - ja miałem - może cmoknac Jarka w pytke, odpowa pożyczki... pozdrowienia dla Emilewicz i Mateuszka Krzywomordego
Rafał
4 lata temu
1 kwietnia złożyłem o postojowe i zwolnienie z opłacania składek ZUS (marzec-czerwiec) za pośrednictwem PUE ZUS. 23 kwietnia złożyłem wniosek o pożyczkę, a 2 maja o dofinansowanie działalności. Niestety nie otrzymałem nawet 1zł przelewu z tarczy. Ponadto mam już w PUE ZUS prawie 2900zł zaległości tytułem składek ZUS za marzec i kwiecień. Nie ma również informacji o zwolnieniu ze składek ZUS. Złożone wszystko, efekt jakbym nie złożył nic :-(
bolo
4 lata temu
Złożyłem wniosek na 5 tyś. mają mnie gdzieś. minął tydzień im to lata.
qwerty
4 lata temu
Proste, cala ta tarcza wyglada dobrze w TV. Zadam pytanie, kto juz z pup dostal wsparcie? Nie interesują mnie dywagacje na temat tego czy ktoś miał czy nie miał prawa do tej pomocy? To kwestia indywidualna i sprawa sumienia. Pytam, kto dostał przykładowo 5000 pln? Bo ja po złożeniu wniosku uslyszalem od PUP w swojej miejscowości, ze nie ma kasy, bo nikt nie przelał pieniędzy na konta pup. I przed zadaniem pytania co do terminu wypłaty, dowiedziałem sie, ze nikt, dosłownie nikt nie ma pojęcia o tym, kiedy środki zostana przelane i rozpocznie sie redystrybucja na konta firm!!! Ot cala prawda o tarczy!!! Papierowe państwo, które napisali papierowe ustawy, które nie funkcjonują!!!
...
Następna strona