Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Zasiłek opiekuńczy z ograniczeniami. Rząd podał szczegóły

139
Podziel się:

Musisz wziąć koronawirusowe zwolnienie na dziecko? Rząd zmienia przepisy. Najnowsze rozporządzenie zakłada maksymalny termin do 24 maja. Później zwolnienia prawdopodobnie nie będzie, bo jego koszty dla ZUS-u idą w miliardy złotych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom do 24 maja.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom do 24 maja. (Getty Images)

Trzeba też podkreślić, że możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja nie oznacza, że każda tego typu placówka będzie otwarta. Decyzję w tej sprawie każdorazowo będą podejmować jednostki samorządu terytorialnego. Wiadomo już, że żłobków i przedszkoli nie otworzy m.in. Warszawa, co zapowiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - do kiedy będzie wypłacany?

Dlatego też wydłużeniu ulega wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Taką możliwość przewidziała aktualizacja tzw. tarczy antykryzysowej do wersji 3.0.

Zobacz także: Zobacz też: Odmrażanie gospodarki. Otwarte kawiarnie. "Nie będziemy się otwierać dla 10. osób"

W autopoprawce do projektu ustawy rząd wydłużył wypłatę świadczenia do 24 maja. Dodatkowy okres zasiłku przysługuje ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu pandemii koronawriusa.

Świadczenie przysługuje również tym rodzicom, którzy zdecydowali się na osobistą opiekę nad dzieckiem, a także tym, którzy nie poślą swojego dziecka do placówki edukacyjnej, która otworzy się w środę 6 maja.

Jednak we wszystkich tych sytuacjach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany nie dłużej niż do 24 maja 2020 roku.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić dwa warunki, by móc starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (do dnia poprzedzającego ósme urodziny);
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Ubezpieczeniem chorobowym objęci są pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby prowadzące działalność pozarolniczą (prowadzący firmy, samozatrudnieni).

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie ZUS-u. Z kolei osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą, składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS-ie.

Do zasiłku nadal uprawnieni są rodzice dzieci do 8. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności zasiłek przysługuje do 16. roku życia. Natomiast w przypadku dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - zasiłek przysługuje do lat 18.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez rząd w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia, przedłużenie z 4 do 24 maja wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie kosztować państwo ok. 2,84 mld złotych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(139)
WYRÓŻNIONE
Krystynka
5 lata temu
Koniec państwa opiekuńczego. Za chwile 500+ będzie miało wartość 50+. PiS nic nie da, bo nie ma z czego. Rozdawnictwa nadszedł kres i niech w końcu ludzie dojrzeją do tego, ze dzieci to ich problem i ich koszt. Matkom które wychowywały swoje dzieci w latach 70, 80, 90 nikt nic nie dawał. Pracowały, stały w kolejkach po byle ochłap. Przedszkola nie były wcale takie dostępne, jak sie wszystkim wydaje i trzeba było sobie radzić. Teraz powrócą te czasy, wiec niech się ludzie przyzwyczajają do nowej rzeczywistości, zamiast biadolić.
Laura
5 lata temu
Otworzyć szkoły, uczelnie i do roboty. W galerii, lesie, parku młodzież może przesiadywać ale w szkole już nie. Poza tym to zdalne nauczanie wszystkim wychodzi bokiem.
Ola
5 lata temu
A ja bym chciała żeby ci dorośli ludzie zwani rodzicami wzięli wreszcie odpowiedzialność za własne życie i własne wybory. Splodziles to utrzymuj, pracuj, organizuj się. Ile jeszcze tego dej i dej. Rusz w końcu tylek. Nie licz ciągle na drapane. Dostajesz od 4 lat darmowa kasę to wynajmij opiekuje jak Twój 15-letni syn boi się sam zostać w domu. I przestań wreszcie ludziom zrzędzić.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (139)
och
5 lata temu
A my starsze co nam nikt nic nie dał na dzieci musimy za nich robić
Rozliczyć PiS...
5 lata temu
Dostają 500 i jeszcze zadilki?? Skończyć z rozdawnictwem!! PiS wie że Zrujnowalo Polskę!! I poda się do dymisji!! Niebawem..Rozliczyć kłamców i nałożyć zwrot miliardów pisowcow!!
emerytka
5 lata temu
Większość kocha dzieci swoje i obce i chce aby ich podatki nadal im pomagały. Starzy umierają, przyszłość należy do młodych i ich dzieci.
strus
5 lata temu
a on ciągle sadzi dzefka - jak POsadzi to otfozy!
BIBER
5 lata temu
No i wystarczy rozdawnictwa. Solidarne to jest podniesienie kwoty wolnej od podatku, wszystkim do 30 tys/rok, tak jak sobie podnieśli nasi nieuczciwi parlamentarzyści. Czas wziąć odpowiedzialność za swoją rodzinę. Pracujesz - to masz, nie - to głód i bezdomność. A nie daj, daj, daj....
...
Następna strona