Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Zasiłek opiekuńczy z ograniczeniami. Rząd podał szczegóły

Musisz wziąć koronawirusowe zwolnienie na dziecko? Rząd zmienia przepisy. Najnowsze rozporządzenie zakłada maksymalny termin do 24 maja. Później zwolnienia prawdopodobnie nie będzie, bo jego koszty dla ZUS-u idą w miliardy złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom do 24 maja.

Trzeba też podkreślić, że możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja nie oznacza, że każda tego typu placówka będzie otwarta. Decyzję w tej sprawie każdorazowo będą podejmować jednostki samorządu terytorialnego. Wiadomo już, że żłobków i przedszkoli nie otworzy m.in. Warszawa, co zapowiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - do kiedy będzie wypłacany?

Dlatego też wydłużeniu ulega wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Taką możliwość przewidziała aktualizacja tzw. tarczy antykryzysowej do wersji 3.0.

Zobacz też: Odmrażanie gospodarki. Otwarte kawiarnie. "Nie będziemy się otwierać dla 10. osób"

W autopoprawce do projektu ustawy rząd wydłużył wypłatę świadczenia do 24 maja. Dodatkowy okres zasiłku przysługuje ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu pandemii koronawriusa.

Świadczenie przysługuje również tym rodzicom, którzy zdecydowali się na osobistą opiekę nad dzieckiem, a także tym, którzy nie poślą swojego dziecka do placówki edukacyjnej, która otworzy się w środę 6 maja.

Jednak we wszystkich tych sytuacjach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany nie dłużej niż do 24 maja 2020 roku.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić dwa warunki, by móc starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (do dnia poprzedzającego ósme urodziny);
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym.
W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla kogo i jak uzyskać?

Ubezpieczeniem chorobowym objęci są pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby prowadzące działalność pozarolniczą (prowadzący firmy, samozatrudnieni).

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie ZUS-u. Z kolei osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą, składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS-ie.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia będzie wypłacany dłużej.
Tarcza antykryzysowa. Zasiłek opiekuńczy będzie wydłużony do 24 maja

Do zasiłku nadal uprawnieni są rodzice dzieci do 8. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności zasiłek przysługuje do 16. roku życia. Natomiast w przypadku dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - zasiłek przysługuje do lat 18.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez rząd w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia, przedłużenie z 4 do 24 maja wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie kosztować państwo ok. 2,84 mld złotych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-05-2020

OlaA ja bym chciała żeby ci dorośli ludzie zwani rodzicami wzięli wreszcie odpowiedzialność za własne życie i własne wybory. Splodziles to utrzymuj, … Czytaj całość

04-05-2020

LauraOtworzyć szkoły, uczelnie i do roboty. W galerii, lesie, parku młodzież może przesiadywać ale w szkole już nie. Poza tym to zdalne nauczanie wszystkim … Czytaj całość

04-05-2020

KrystynkaKoniec państwa opiekuńczego. Za chwile 500+ będzie miało wartość 50+. PiS nic nie da, bo nie ma z czego. Rozdawnictwa nadszedł kres i niech w końcu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (139)