Chociaż drugi etap odmrażania gospodarki przewiduje otwarcie na specjalnych zasadach żłobków i przedszkoli, to jednak szkoły wciąż pozostaną zamknięte. Uczniowie pozostaną w domach co najmniej do 24 maja.
Trzeba też podkreślić, że możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja nie oznacza, że każda tego typu placówka będzie otwarta. Decyzję w tej sprawie każdorazowo będą podejmować jednostki samorządu terytorialnego. Wiadomo już, że żłobków i przedszkoli nie otworzy m.in. Warszawa, co zapowiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - do kiedy będzie wypłacany?
Dlatego też wydłużeniu ulega wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Taką możliwość przewidziała aktualizacja tzw. tarczy antykryzysowej do wersji 3.0.
W autopoprawce do projektu ustawy rząd wydłużył wypłatę świadczenia do 24 maja. Dodatkowy okres zasiłku przysługuje ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu pandemii koronawriusa.
Świadczenie przysługuje również tym rodzicom, którzy zdecydowali się na osobistą opiekę nad dzieckiem, a także tym, którzy nie poślą swojego dziecka do placówki edukacyjnej, która otworzy się w środę 6 maja.
Jednak we wszystkich tych sytuacjach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany nie dłużej niż do 24 maja 2020 roku.
Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić dwa warunki, by móc starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
- opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (do dnia poprzedzającego ósme urodziny);
- są objęci ubezpieczeniem chorobowym.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla kogo i jak uzyskać?
Ubezpieczeniem chorobowym objęci są pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby prowadzące działalność pozarolniczą (prowadzący firmy, samozatrudnieni).
W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie ZUS-u. Z kolei osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą, składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS-ie.
Do zasiłku nadal uprawnieni są rodzice dzieci do 8. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności zasiłek przysługuje do 16. roku życia. Natomiast w przypadku dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - zasiłek przysługuje do lat 18.
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez rząd w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia, przedłużenie z 4 do 24 maja wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie kosztować państwo ok. 2,84 mld złotych.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl