Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Zasiłek opiekuńczy z ograniczeniami. Rząd podał szczegóły

139
Podziel się

Musisz wziąć koronawirusowe zwolnienie na dziecko? Rząd zmienia przepisy. Najnowsze rozporządzenie zakłada maksymalny termin do 24 maja. Później zwolnienia prawdopodobnie nie będzie, bo jego koszty dla ZUS-u idą w miliardy złotych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom do 24 maja.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom do 24 maja. (Getty Images)
bErSPaAB

Trzeba też podkreślić, że możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja nie oznacza, że każda tego typu placówka będzie otwarta. Decyzję w tej sprawie każdorazowo będą podejmować jednostki samorządu terytorialnego. Wiadomo już, że żłobków i przedszkoli nie otworzy m.in. Warszawa, co zapowiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - do kiedy będzie wypłacany?

Dlatego też wydłużeniu ulega wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Taką możliwość przewidziała aktualizacja tzw. tarczy antykryzysowej do wersji 3.0.

bErSPaAD
Zobacz także: Zobacz też: Odmrażanie gospodarki. Otwarte kawiarnie. "Nie będziemy się otwierać dla 10. osób"

W autopoprawce do projektu ustawy rząd wydłużył wypłatę świadczenia do 24 maja. Dodatkowy okres zasiłku przysługuje ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu pandemii koronawriusa.

bErSPaAJ

Świadczenie przysługuje również tym rodzicom, którzy zdecydowali się na osobistą opiekę nad dzieckiem, a także tym, którzy nie poślą swojego dziecka do placówki edukacyjnej, która otworzy się w środę 6 maja.

Jednak we wszystkich tych sytuacjach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany nie dłużej niż do 24 maja 2020 roku.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić dwa warunki, by móc starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (do dnia poprzedzającego ósme urodziny);
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym.
bErSPaAK

Ubezpieczeniem chorobowym objęci są pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby prowadzące działalność pozarolniczą (prowadzący firmy, samozatrudnieni).

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego niezbędne jest złożenie oświadczenia do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie ZUS-u. Z kolei osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą, składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS-ie.

bErSPaAL

Do zasiłku nadal uprawnieni są rodzice dzieci do 8. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności zasiłek przysługuje do 16. roku życia. Natomiast w przypadku dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - zasiłek przysługuje do lat 18.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez rząd w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia, przedłużenie z 4 do 24 maja wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie kosztować państwo ok. 2,84 mld złotych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSPaAM
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErSPaBe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(139)
och
rok temu
A my starsze co nam nikt nic nie dał na dzieci musimy za nich robić
Rozliczyć PiS...
rok temu
Dostają 500 i jeszcze zadilki?? Skończyć z rozdawnictwem!! PiS wie że Zrujnowalo Polskę!! I poda się do dymisji!! Niebawem..Rozliczyć kłamców i nałożyć zwrot miliardów pisowcow!!
emerytka
rok temu
Większość kocha dzieci swoje i obce i chce aby ich podatki nadal im pomagały. Starzy umierają, przyszłość należy do młodych i ich dzieci.
bErSPaBf
strus
rok temu
a on ciągle sadzi dzefka - jak POsadzi to otfozy!
BIBER
rok temu
No i wystarczy rozdawnictwa. Solidarne to jest podniesienie kwoty wolnej od podatku, wszystkim do 30 tys/rok, tak jak sobie podnieśli nasi nieuczciwi parlamentarzyści. Czas wziąć odpowiedzialność za swoją rodzinę. Pracujesz - to masz, nie - to głód i bezdomność. A nie daj, daj, daj....
...
Następna strona