Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Zasiłek opiekuńczy będzie wydłużony do 24 maja

Nowy projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że wypłata zasiłku opiekuńczego będzie wydłużona do 24 maja. Nadal będzie przysługiwać rodzicom dzieci do 8. roku życia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia będzie wypłacany dłużej.

Chociaż drugi etap odmrażania gospodarki przewiduje otwarcia na specjalnych zasadach żłobków i przedszkoli, to jednak szkoły wciąż pozostaną zamknięte. Uczniowie pozostaną w domach co najmniej do 24 maja.

Dlatego też MRPiPS już przygotował projekt rozporządzenia, które zakłada wydłużenie wypłat zasiłku opiekuńczego, o czym resort poinformował Polską Agencję Prasową.

"Projekt zawiera również regulacje dotyczące możliwości korzystania z zasiłku w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez ww. placówki. Podkreślenia jednak wymaga, że o ostatecznym kształcie zaproponowanych rozwiązań zadecyduje Rada Ministrów" - zaznacza ministerstwo, cytowane przez PAP.

Zobacz też: Wakacje kredytowe zawiodły klientów. UOKiK czeka na rozwój sytuacji

Dodatkowy zasiłek będzie wypłacany co najmniej do 24 maja. Do tego czasu bowiem pozostaną zamknięte placówki edukacyjne. Pieniądze otrzymają również rodzice tych dzieci, które pozostaną w domach ze względu na obostrzenia wywołane pandemią koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki.
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Drugi etap odmrażania gospodarki

Środki trafią również do tych rodziców, które nie mogą wysłać swoich dzieci do przedszkoli lub żłobków, ponieważ te pozostaną zamknięte. Rząd bowiem pozostawił dowolność w decyzji o otwieraniu tych placówek samorządom.

Premier otwiera galerie handlowe, ale i hotele oraz pensjonaty
Odmrażanie gospodarki. Centra handlowe czynne od 4 maja. "Na razie widzę chaos"

Do zasiłku nadal uprawnieni są rodzice dzieci do 8. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności zasiłek przysługuje do 16. roku życia. Natomiast w przypadku dzieci, które posiadają oznaczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - zasiłek przysługuje do lat 18.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-04-2020

DorotaCo z dziećmi powyżej 8 r.ż?? Mój syn ma 10 lat i nie jest na tyle odpowiedzialny żeby mógł zostać sam w domu ma 10 h. Ja od marca nie mogę podjąć … Czytaj całość

29-04-2020

krkdac palec to teraz chca całą rękę,masz dzieci to sobie radź, przez to tylko rośnie zadłużenie

29-04-2020

maxAPEL-do wszystkich prezydentów, burmistrzów i wójtów NIE OTWIERAJCIE ŻŁOBKÓW I PRZEDSZKOLI. Powód jest prosty ani premier ani minister zdrowia nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)