Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulga na złe długi. Nowe zasady

0
Podziel się:

Dłużnicy, którzy nie zapłacili zobowiązań w terminie 150 dni od upływu terminu płatności, poniosą dodatkową karę.

Ulga na złe długi. Nowe zasady
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

25 lutego minął ustawowy termin na złożenie pierwszych w tym roku deklaracji VAT za styczeń. Zostały w nich po raz pierwszy zastosowane nowe przepisy o VAT, zmienione tzw. ustawą deregulacyjną.

Jedną z nowości jest modyfikacja zasad stosowania tzw. _ ulgi na złe długi _, czyli prawa wierzyciela do obniżenia podatku należnego od niezapłaconych mu faktur. Dłużnicy, którzy nie uregulowali należności w terminie 150 dni od upływu terminu płatności, są zobowiązani do dokonania korekty podatku naliczonego od niezapłaconych zobowiązań oraz zapłaty kary w wysokości 30 proc. kwoty tego podatku.

Ustawa deregulacyjna przyjęta pod koniec ubiegłego roku, w praktyce oznacza nie tylko atrakcyjniejsze rozwiązania dla wierzycieli, którzy mają problemy z uzyskaniem płatności za swoje usługi czy towary, ale też nakłada konkretne obowiązki dla dłużników zalegających z płatnościami.

Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy o VAT dłużnicy, którzy nie zapłacili zobowiązań w terminie 150 dni od upływu terminu płatności, muszą dokonać korekty podatku naliczonego od niezapłaconych faktur, niezależnie od tego, czy wierzyciel podjął decyzję o wykorzystaniu przysługującego mu prawa do skorzystania z tej ulgi.

_ – W praktyce nowy mechanizm podatkowy jest fakultatywną ulgą dla wierzycieli _ _ oraz nieuchronną karą dla przedsiębiorstw, które nie uregulowały swoich zobowiązań. Sankcja dla dłużników jest tym bardziej dotkliwa, że oprócz obowiązku dokonania korekty naliczonego podatku, nakłada 30-procentową karę w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego z tytułu niezapłaconych faktur – _ wyjaśnia Piotr Kwaśny, doradca podatkowy w ASB Tax. Dla wielu dłużników mających faktyczne problemy finansowe, nowe regulacje mogą przysporzyć dodatkowych kłopotów z płynnością finansową.

Gdy 150 dni mija w styczniu 2013

Nowe przepisy znajdą zastosowanie już w deklaracji VAT za styczeń 2013 roku. Zgodnie z ich brzmieniem w sytuacji, gdy nieściągalność wierzytelności zostanie uprawdopodobniona w 2013 roku, czyli już w styczniu 2013 roku upłynie 150-ty dzień od dnia upływu terminu płatności zobowiązania, należy stosować nowe przepisy ustawy o VAT.

Dla tych, którzy byli przekonani, że nowe przepisy mają zastosowanie wyłącznie do zobowiązań powstałych w 2013 roku, zostało już niewiele czasu na sprawdzenie, czy deklaracja VAT za styczeń zostanie przygotowana w sposób pozwalający na uniknięcie sankcji ze strony fiskusa. _ Ulga na złe długi _ w nowym brzmieniu nie będzie stosowana do starszych nieuregulowanych zobowiązań, dla których 150 dni od terminu zapłaty, upłynęło w 2012 roku.

Więcej pracy dla księgowych

Nowe przepisy to także wyzwanie dla wielu zespołów księgowych. Oznaczają one konieczność monitorowania wszystkich zobowiązań, dla których 150 dzień od terminu zapłaty upłynie w 2013 roku. Dla podmiotów gospodarczych zawierających liczne zobowiązania, o różnych terminach płatności, opisane zmiany oznaczają, że przygotowanie deklaracji VAT, będzie teraz wymagało znacznego zwiększenia nakładów pracy, bądź odpowiedniego dostosowania programu księgowego.

- _ W praktyce obserwacja zespołów księgowych pracujących nad przygotowaniem deklaracji VAT za styczeń 2013 roku prowadzi do wniosku, iż nowa _ ulga na złe długi _ stała się faktycznie _ karą za złe długi _, zarówno dla samych firm - dłużników jak i ich księgowych _ – dodaje Piotr Kwaśny z ASB Tax.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe terminy wystawiania faktur Obowiązujące od stycznia 2013 r. zmiany w zakresie terminów wystawiania faktur dotyczą m.in. podatników handlujących z zagranicznymi kontrahentami.
Mały podatnik fakturę opłaconą w styczniu odliczy w kwietniu Korzystający z kasowego rozliczenia dokumentów przedsiębiorca fakturę otrzymaną w styczniu rozliczy w deklaracji kwartalnej za I kwartał
Zmiany w e-fakturach. Papier do lamusa? Z początkiem 2013 r. weszła w życie liberalizacja obiegu faktur elektronicznych.
vat
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)