Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa o małym ruchu granicznym. Przedsiębiorcy szukają drogi na wschód

0
Podziel się:

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku Białorusini kupili polskie towary o wartości ponad pół miliarda dolarów.

Umowa o małym ruchu granicznym. Przedsiębiorcy szukają drogi na wschód
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Polscy przedsiębiorcy wciąż czekają na umowę o małym ruchu granicznym z Białorusią. Dzięki temu mieszkańcy zza wschodniej granicy mogliby zostawić w Polsce więcej pieniędzy. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku Białorusini kupili polskie towary o wartości ponad pół miliarda dolarów.

Wicepremier Janusz Piechociński powiedział podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, że piłka znajduje się po stronie Mińska. Jego zdaniem "do tanga trzeba dwojga", a z różnych powodów strona białoruska nie dopełniła wszystkich obowiązków związanych z uruchomieniem małego ruchu granicznego. Minister gospodarki liczy, że uda się przełamać te trudności.

Wojewoda podlaski Andrzej Meyer wyjaśnia, że przedsiębiorcy cały czas szukają okazji, żeby sprzedać swoje produkty. Po wcześniejszym zmniejszeniu ruchu granicznego powraca on do poprzednich poziomów.

Według wojewody polskim przedsiębiorcom udało się już znaleźć pośredników na Białorusi, którzy sprzedają ich towary dalej na wschód.

Dyrektor Służby celnej w Białymstoku, Mirosław Sienkiewicz przyznaje, że ruch graniczny odbudowuje się. W pierwszym półroczu zarówno ruch osobowy jak i towarowy zmniejszył się. Według niego jedną z przyczyn było osłabienie białoruskiego rubla. Sytuacja poprawiła się z początkiem drugiego półrocza.

W ubiegłym roku obywatele Białorusi zostawili na Podlasiu ponad miliard złotych. W tym roku dokonali zakupów za około 650 milionów złotych. Od stycznia podlaski odcinek przekroczyło około 2 milionów 700 tysięcy Białorusinów.

Wymiana handlowa między tymi krajami była warta w ubiegłym roku około 3 miliardów dolarów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)