Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowy zlecenie zostaną oskładkowane?

0
Podziel się:

Umowy zlecenie zostaną oskładkowane. Pracodawcy będą musieli odprowadzać od nich ZUS.

Umowy zlecenie zostaną oskładkowane?
(Matloch/Reporter)

Umowy zlecenie zostaną oskładkowane. Pracodawcy będą musieli odprowadzać od nich ZUS. Według informacji _ Dziennika Gazety Prawnej _ rząd zgodził się na postulaty związkowców.

Chcą oni zniesienia obowiązującej hierarchii kolejności powstania obowiązku płacenia składek. Tym samym danina na rzecz ZUS byłaby odprowadzana od każdej umowy.
Wiceprzewodnicząca OPZZ, Wiesława Tarnowska, twierdzi, że to rozwiązanie zachęci firmy do zatrudniania pracowników na podstawie umowy o pracę. Dodaje, że równocześnie takim osobom ułatwi to odłożenie pieniędzy na przyszłe świadczenia - czytamy w gazecie.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej już wcześniej chwaliło takie rozwiązanie. Zdaniem resortu, utrzymywanie obecnych zasad prowadzi często do patologii. Szef resortu, Władysław Kosiniak-Kamysz, twierdzi, że zmiana spowoduje, że osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych uzyskają w przyszłości wyższe wypłaty z ZUS.

Obowiązek odprowadzania składek nie podoba się przedsiębiorcom. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Jerzy Bartnik, argumentuje, że małe i średnie firmy nie udźwigną takiego ciężaru. Jego zdaniem, doprowadzi to do sytuacji, że firmy będą zatrudniać pracowników na podstawie umów o dzieło albo będą uciekać w szarą strefę.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie zapłaciłeś składek ZUS? Nic ci nie grozi Przedsiębiorcy, którzy mają długi w ZUSie mają szansę na pozbycie się ich raz na zawsze. Dziś wchodzi w życie ustawa o abolicji tych składek.
PiS chce chronić składki pracowników PiS apeluje o uwolnienie środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na pomoc pracownikom i upadającym firmom.
Mija rok od zmian, które miały pomóc rodzinom Jutro minie dokładnie rok od wprowadzenia przepisów o zatrudnianiu niań, zgodnie z którymi państwo opłaca za nianie składki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)