Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

VAT-R. Jak wypełnić formularz?

0
Podziel się:

VAT-R jest formularzem składanym w celu rejestracji lub aktualizacji danych, które dotyczą podatku VAT. W momencie złożenia VAT-R przez przedsiębiorcę dokonywana jest rejestracja podatnika jako czynnego podatnika VAT.

W przypadku wystąpienia zmiany w obrębie danych podatnika VAT, ma on 7 dni na ich aktualizację
W przypadku wystąpienia zmiany w obrębie danych podatnika VAT, ma on 7 dni na ich aktualizację (Shutterstock.com)

VAT-R jest dokumentem zgłoszeniowo-aktualizacyjnym wykorzystywanym w przypadku czynności związanych z podatkiem VAT. Jeśli przedsiębiorca dokona zgłoszenia w ramach druku VAT-R, będzie uprawniony do używania statusu podatnika czynnego VAT.

Przy pomocy tego samego dokumentu można zarejestrować przedsiębiorcę, jeśli ten chciałbym być zwolniony z VAT, a także w sytuacji, gdy będzie realizował transakcje wewnątrzwspólnotowe VAT-UE.

Wypełnianie formularza VAT-R

Druk VAT-R może być wypełniony ręcznie. Bez wątpienia duże ułatwienie stanowi możliwość skorzystania z gotowego kreatora. Można go pobrać np. ze strony Ministerstwa Finansów.

Pierwszym elementem związanym z wypełnieniem formularza jest konieczność wpisania numeru NIP. Potem należy określić urząd skarbowy, do jakiego kierowane jest zgłoszenie. W kolejnym kroku zaznaczamy, czy dokument ma potwierdzić zgłoszenie do rejestru, czy aktualizację danych.

Bardzo ważnym elementem jest to, że rejestracja do VAT powinna być dokonana jeszcze przed wykonaniem pierwszej transakcji, która jest opodatkowana podatkiem VAT. Jeśli dane, które wcześniej zostały wpisane do zgłoszenia rejestracyjnego, ulegną zmianie, trzeba dokonać aktualizacji. Przedsiębiorca ma na to 7 dni od momentu, w którym taka zmiana nastąpiła.

Przy wypełnianiu VAT-R należy pamiętać by wszystkie dane, szczególnie dane podatnika były poprawnie wypełnione. W przypadku osoby fizycznej musi być wpisany adres zamieszkania. Jeśli nie mamy do czynienia z osobą fizyczną, wpisujemy adres siedziby.

Dane wprowadzane do zgłoszenia VAT-R koniecznie muszą być takie same, jak te, które będą wpisywane za każdym razem na fakturze.

Przechodzimy do części C formularza VAT-R. Zawiera on trzy kategorie. W pierwszej z nich zgłaszający określa okoliczności, wpływające na to, że powstaje obowiązek podatkowy. Drugi związany jest z informacją o tym, że deklaracja jest składana, a kategoria trzecia ma związek z transakcjami dokonywanymi wewnątrzwspólnotowo.

Formularz VAT-R – obowiązek podatkowy

Odnośnie do okoliczności, które są związane z obowiązkiem podatkowym, wystarczy po prostu zaznaczyć odpowiednią kratkę. Pozycja 27. dotyczy podmiotu niebędącego osobą prawną albo fizyczną, która wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą. Pozycję 28. zaznaczają podatnicy, prowadzący działalność poza Polską.

W przypadku pozycji 29. mamy do czynienia z podatnikiem, który nie może być zwolniony z podatku VAT z powodu zbyt wysokich obrotów, dokonywania importu usług albo wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Tę pozycję zaznaczy też podatnik sprzedający wyroby z metali szlachetnych albo handlujący towarami, które są objęte podatkiem akcyzowym (nie dotyczy to energii elektrycznej i tytoniu), albo też zajmuje się handlem terenami budowlanymi, albo świadczy usługi prawnicze lub doradcze.

Pozycja 30 dotyczy tzw. małego podatnika. Taki podatnik nie jest zobowiązany do rejestracji jako podatnik VAT.

Warto wiedzieć, że w tej części podatnik ma prawo wyboru więcej niż jednego kwadratu. Najważniejsze by wybrane elementy nie wykluczały się nawzajem.

vat
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)