Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Weksel trasowany. Zastosowanie i wystawianie

0
Podziel się:

Weksel jest to dokument, który może być zabezpieczeniem np. długu. Weksel nakazuje zapłacić określoną sumę na rzecz określonej osoby.

Weksle pozwalają na zabezpieczenie długów. Można wyróżnić weksle własne i weksle trasowane
Weksle pozwalają na zabezpieczenie długów. Można wyróżnić weksle własne i weksle trasowane (Fotolia)

Rodzaje weskli

W obiegu mamy dwa rodzaje weksli: weksel własny i weksel trasowany.

W przypadku weksla własnego jego wystawca składa przyrzeczenie dokonania zapłaty konkretnej sumy danego dnia. Obietnica zapłaty jest umieszczona na wekslu w pierwszej osobie.

W przypadku weksla trasowanego to wystawca decyduje, kto ma za taki weksel zapłacić. W przypadku weksla trasowanego, jeśli konkretna osoba zostanie w nim wskazana, nie znaczy to, że automatycznie powstanie zobowiązanie. Zawsze taki weksel musi być zaakceptowany. Weksel akceptuje trasat. Akceptacja to złożenie podpisu, który jest umieszczany najczęściej po lewej stronie weksla.

Zastosowanie weksla trasowanego

W jakich sytuacjach stosowany jest weksel trasowany? Najczęściej stosuje się to go w przypadku wzajemnych zobowiązań, gdy chcemy pokryć długi wierzytelnościami, które inna osoba ma wobec nas.

W przypadku braku akceptu weksla przez trasata, za jego zapłatę odpowiada wystawca. I to natychmiast bez żadnego terminu zapłaty. W sytuacji, gdy weksel zostanie zaakceptowany, pojawia się odpowiedzialność za zapłatę takiego weksla. Trzeba jednak przedstawić taki weksel do zapłaty akceptantowi z zachowaniem odpowiedniego terminu.

Jak wystawia się weksel trasowany?

Warto pamiętać, że weksel trasowany może być wystawiony zarówno na zlecenie osoby trzeciej, jak i na zlecenie własne.

Dzięki temu wystawca weksla ma pewność, że został on sporządzony zgodnie z prawem. Po zaakceptowaniu weksla, weksel będzie przechowywał cały czas wystawca. Będzie się tak działo, aż do upłynięcia terminu płatności. Gdy dłużnik wywiązał się z zobowiązania, weksel można oddać dłużnikowi albo go zniszczyć. W sytuacji, gdy wystawca weksla zdecydował się przekazać go innej osobie, to istnieje możliwość, że będzie odpowiadał za zapłatę w stosunku do kolejnych posiadaczy weksla. I nie ma tu znaczenia, czy weksel wystawia się na siebie, czy też na inną osobę.

Ważne, by weksel był sporządzony poprawnie. W związku z tym obowiązkowo musi mieć w tekście nazwę weksel, a także sformułowanie polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej. W wekslu trasowanym należy też wpisać nazwisko osoby, która będzie musiała zapłacić taki weksel i ustalić termin, w którym zobowiązanie ma zostać pokryte.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)