Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wniosek o urlop wychowawczy. Komu się należy?

0
Podziel się:

Urlop wychowawczy należy się pracownikowi, który wcześniej podpisał umowę ze swoim pracodawcą i może wykazać się sześciomiesięcznym stażem pracy. Aby urlop został przyznany, należy wypełnić wniosek o urlop wychowawczy i przedstawić go przełożonym w miejscu pracy.

Aby otrzymać urlop wychowaczy, należy przygotować odpowiedni wniosek
Aby otrzymać urlop wychowaczy, należy przygotować odpowiedni wniosek (pixabay.com)

Gdy okoliczności w życiu ułożą się tak, że będziemy musieli poświęcić więcej czasu i uwagi naszym dzieciom, lub gdy zaistnieje potrzeba opieki nad nimi, wówczas możemy skorzystać z przysługującego nam urlopu wychowawczego. Aby urlop został nam przyznany, musimy wypełnić wniosek o urlop wychowawczy i przedstawić go naszym przełożonym w miejscu pracy. Co powinien zawierać wniosek o urlop wychowawczy oraz komu przysługuje?

Czym jest urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy należy się pracownikowi, który wcześniej podpisał umowę ze swoim pracodawcą, oraz jeśli może wykazać się sześciomiesięcznym stażem pracy. Gdy chcemy otrzymać urlop wychowawczy, musimy najpierw złożyć wniosek wprost na ręce pracodawcy.

Ile trwa urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy przyznawany jest maksymalnie na 36 miesięcy. Z urlopu można skorzystać aż do momentu, gdy dziecko ma 6 lat. W sytuacji, gdy rodzic ma dziecko niepełnosprawne, to urlop taki może trwać, aż dziecko skończy 18 lat. Co jednak istotne, nie zmienia się wymiar urlopu.

Jak korzystać z urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy można podzielić na pięć części. Wtedy każda część wymaga osobnego wniosku. Bo warto wiedzieć, że żeby skorzystać z urlopu wychowawczego, pracownik musi poprosić o to swojego pracodawcę, składając do niego wniosek. Wniosek o urlop wychowawczy powinien zostać złożony najpóźniej na 3 tygodnie przed terminem rozpoczęcia urlopu.

Każdy wniosek o urlop wychowawczy powinien zawierać:

  • podstawowe dane pracownika;
  • dane dziecka, do opieki nad którym bierze się urlop wychowawczy;
  • czas trwania urlopu, gdyż – jak już zostało wspomniane – może on być podzielony;
  • jeśli jakaś część została już wykorzystana, koniecznie trzeba to zawrzeć we wniosku.

Dokumenty drugiego rodzica

Pracownik, który chciałby otrzymać urlop wychowawczy, do swojego wniosku dołącza oświadczenie drugiego rodzica. Ten musi bowiem stwierdzić, że nie będzie korzystał z urlopu w tym samym czasie. Takiego dokumentu nie musimy składać w sytuacji, gdy drugi rodzic został pozbawiony prawa do opieki nad dzieckiem.

Jak długo trwa urlop wychowawczy?

Urlopu wychowawczego w całości nie może wykorzystać tylko jeden z rodziców. Jak przewidują przepisy kodeksu pracy, każdy z opiekunów może spędzić z dzieckiem przynajmniej miesiąc. Istotne jest to, że nie można zrezygnować z tego prawa. Mało tego. Jeśli przynajmniej miesiąc urlopu nie będzie wykorzystane przez drugiego rodzica, to w takiej sytuacji ten urlop przepada i nie można starać się o przywrócenie tego terminu. Warto więc dokładnie poznać przepisy określające warunki udzielania urlopu wychowawczego.

Urlop wychowawczy – procedura

Każdy, kto ubiega się o urlop wychowawczy, musi wiedzieć, że jeden opiekun zobowiązany jest do wypisania wniosku o urlop wychowawczy maksymalnie na 5 miesięcy. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdzie dziecko pozostaje pod opieką tylko jednego z rodziców, gdzie drugi opiekun nie żyje, lub jego władza rodzicielska jest ograniczona, lub też z jakichś powodów zawieszona, oraz gdy został całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeśli pracownik doświadcza takich okoliczności, to może dołączyć z powodzeniem do wniosku dokumenty, które będą wiarygodne i potwierdzą, że jest on uprawniony do korzystania z całego urlopu wychowawczego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)