Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wynagrodzenie uczniów. Jak wygląda kwestia wynagrodzenia młodocianych pracowników?

3
Podziel się:

Oprócz pracowników już doświadczonych, część przedsiębiorców bierze pod swoje skrzydła pracowników młodocianych, by ci odbyli przygotowanie zawodowe. Należy im się za to wynagrodzenie.

Pracujący uczeń będący młodocianym pracownikiem musi zarobić minimum 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia
Pracujący uczeń będący młodocianym pracownikiem musi zarobić minimum 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia (flickr.com, Erin Kelly)

Definicja pracownika młodocianego i prawo do wynagrodzenia

Zatrudnienie osób niepełnoletnich związane jest z określonymi ograniczeniami. Definicja pracownika młodocianego obejmuje osobę, która ma więcej niż 16, ale mniej niż 18 lat.

Jeśli pracownik młodociany zatrudniony jest po to, by mógł odbyć przygotowanie zawodowe, ma prawo otrzymać wynagrodzenie. Charakterystyczne dla tego sposobu wynagradzania jest to, że nie zależy ono od pracy, która została wykonana. Wszystko dlatego, że nie ma to być typowe wynagrodzenie za pracę, ale pieniądze związane z nauką zawodu.

A ile wynosi wynagrodzenie pracownika młodocianego? Jest ono zależne od tego, w której klasie jest pracownik młodociany. Oblicza się je jako procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

I tak:

  • młodociany z 1.klasy otrzyma nie mniej niż 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
  • młodociany z 2.klasy otrzyma nie mniej niż 5 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
  • młodociany z 3 klasy otrzyma nie mniej niż 6 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Ustalanie wynagrodzenia uczniów

Jeśli przeciętne wynagrodzenie w poprzednim kwartale się zmniejszy, to będzie trzeba też dokonać zmiany wynagrodzenia pracownika młodocianego. Warto pamiętać, że pracownik młodociany ma otrzymać przynajmniej 4 proc. wynagrodzenia miesięcznego podawanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Warto wiedzieć, że te kwoty są wartościami minimalnymi. Pracodawca ma oczywiście prawo zapłacić młodocianemu pracownikowi więcej. Wyższe wynagrodzenie może być wypłacone, jeśli pracodawca zdecyduje się ustalić wyższe od minimalnego wynagrodzenie zasadnicze. Wynagrodzenie młodocianego może być wyższe niż wskazane minimum, jeśli np. otrzyma premię uznaniową.

Przedsiębiorca musi pamiętać, że młodocianego można zatrudnić wyłącznie do wykonania lekkich prac. I nie ma tu znaczenie, jaką szkołę skończył młodociany. W takiej sytuacji nie ma ustaleń prawnych związanych z wynagrodzeniem do pracy lekkich.

Składki na ZUS i podatek

Pracowników młodocianych zatrudnia się na umowie o pracę. W związku z tym odprowadzane są od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także zaliczki na podatek dochodowy.

Składki do ZUS-u powinny być odprowadzane przez cały okres, w którym odbywa się nauka zawodu. Ten czas wlicza się do okresu zatrudnienia, który decyduje np. o uprawnieniach emerytalnych.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne młodocianego jest to przychód uzyskiwany w ramach stosunku pracy. Ta podstawa służy do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne, a także jest podstawą wymiaru w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego.

Pracodawca musi też zapłacić składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku zatrudniania młodocianego nie trzeba płacić na Fundusz Pracy. O ile oczywiście pensja młodocianego nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.

Podatek oblicza się na takiej samej zasadzie jak w przypadku innych przychodów pochodzących ze stosunku pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Alfania
2 lata temu
Jakie wynagrodzenie dla ucznia, który powtarza rok nauki
Pikpok
5 lata temu
Pani redakczyno, poczytaj pani najpierw nowy kodeks pracy zanim skopiujesz jakiś stary artykuł. Osobą młodocianą jest osobą starsza niż 15 lat a nie 16 lat!!! Obowiązuje ogłoszenia września 2018r
Fubax
5 lata temu
197.272zł - składki, to przecież niewolnictwo. Gdzie polski Abraham Lincoln i wojna domowa? Już widzę jak kawiarnie i restauracje będą zatrudniać uczniów techników gastronomicznych na niewolniczych warunkach.