Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

0
Podziel się:

Osoby, które wynajmują swoje mieszkanie, często natrafiają na wiele przeszkód. Najemca może bowiem spóźniać się z płaceniem, niedostatecznie dbać o wygląd mieszkania albo zupełnie przestać się kontaktować z właścicielem. Kiedy sytuacja robi się poważna, rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy najmu mieszkania.

W umowie najmu mieszkania należy doprecyzować kwestie związane z jej wypowiedzeniem
W umowie najmu mieszkania należy doprecyzować kwestie związane z jej wypowiedzeniem (pixabay.com / CC0)

Co to jest umowa najmu?

Zacznijmy jednak od początku. Umowa najmu mieszkania to dokument, zgodnie z którym właściciel mieszkania za odpowiednią opłatą odstępuje swój lokal najemcy na z góry określony czas albo bezterminowo. Aby wypowiedzenie umowy najmu było skuteczne już podczas podpisywania umowy, należy w niej zawrzeć kilka istotnych szczegółów. Polskie prawodawstwie reguluje kwestie związane z wynajmowaniem lokali w zapisach Kodeksu cywilnego, a także w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy najmu?

Wypowiedzenie umowy najmu powinno mieć formę pisemną. Obojętnie która ze stron zdecyduje się na ten krok. Przy wypowiedzeniu obowiązuje okres wypowiedzenia. Powinien on zostać określony już w podpisywanej umowie. Inaczej powołać się należy na przepisy Kodeksu cywilnego.

Podobnie jak w przypadku rozwiązania umowy o pracę, także przy wypowiedzeniu umowy o wynajmowaniu mieszkania przybrać ona może różne formy.

Najpopularniejsze jest porozumienie stron. To zdecydowanie najprostsze rozwiązanie. Najemca i osoba wynajmująca z różnych powodów podjąć mogą taką decyzję i obie strony na nią przystają.

Zakończenie trwania umowy podpisanej na z góry określony czas automatycznie powoduje wypowiedzenie najmu, o ile nie zostanie przedłużona. Jeżeli jedna ze stron nie chce tego robić, umowa staje się niebyła.

Wypowiedzenie umowy dotyczy sytuacji, kiedy strony nie mogą dojść ze sobą do porozumienia. Jeżeli dotyczy to sytuacji skrócenia umowy na czas nieokreślony, ustawodawca zmusza nas do podania przyczyny wypowiedzenia. Umowę na czas nieokreślony można swobodnie wypowiedzieć.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – termin

Właściciel mieszkania nie zawsze ma prawo do wypowiedzenia umowy jego najmu. Jeżeli została ona podpisana na czas nieoznaczony, właściciel ma prawo do jej wypowiedzenia. Inaczej jest w przypadku umów zawartych na czas oznaczony, ponieważ wówczas wypowiedzieć ją można tylko w określonych sytuacjach.

Zgodnie z Artykułem 11 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wypowiedzieć każdą umowę można w sytuacji, gdy najemca użytkuje lokal w sposób sprzeczny z umową, niszczy jego wnętrze, zakłóca porządek i powoduje inne szkody. Inna sytuacja to zaleganie przez lokatora z opłatami za czynsz i opłaty eksploatacyjne za co najmniej trzy pełne okresy. Jednocześnie wynajmujący zobowiązany jest to dania najemcy dodatkowego, trwającego miesiąc terminu spłaty zaległości. Umowa może zostać wypowiedziana także wówczas, gdy lokator mieszkanie wynajął, podnajął lub oddał do bezpłatnego użytkowania komuś innemu. Inna sytuacja wypowiedzenia umowy najmu dotyczy konieczności remontu lub rozbiórki budynku, w którym znajduje się
lokal. W takich sytuacjach wypowiedzenie umowy najmu działa ze skutkiem natychmiastowym i nie działają żadne okresy wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania przez najemcę dotyczy sytuacji, gdy mieszkanie miało wady już w momencie wynajmu, które uniemożliwiają korzystanie z niego, a wynajmujący ich nie usunął. Druga sytuacja dotyczy wynajmu lokalu, który ma wady zagrażające zdrowiu najemcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)