Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy o pracę. O czym trzeba pamiętać?

0
Podziel się:

Wypowiedzenie umowy o pracę pozwala na rozwiązanie stosunku pracy. Wypowiedzenie może być złożone zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Jedna strona nie musi wyrażać zgody na przyjęcie wypowiedzenia złożonego przez drugą.

Wypowiedzenie umowy o pracę określają przepisy Kodeksu Cywilnego
Wypowiedzenie umowy o pracę określają przepisy Kodeksu Cywilnego (rafabordes, Pixabay (CC0))

Wypowiedzenie umowy o pracę jest prawem, które przynależne jest obu stronom umowy. Mogą z niego skorzystać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Wypowiedzenie rozwiązuje stosunek pracy po tzw. okresie wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia umowy o pracę określony jest w kodeksie pracy. Zależy on od tego, jakiego rodzaju umowa o pracę została podpisana. Jeśli jest umową na okres próbny, to wypowiedzenie wynosi:

  • 3 dni robocze, gdy okres umowy przekracza 2 tygodnie;
  • 1 tydzień, gdy umowa zawarta jest na okres co najmniej dwutygodniowy
  • 2 tygodnie, jeżeli umowa jest na maksymalny okres próbny, czyli 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia w przypadku umowy na czas określony i nieokreślony zależny jest od długości zatrudnienia u konkretnego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Trzymiesięczny okres wypowiedzenia może być sporym obciążeniem, szczególnie dla pracodawców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej. Z perspektywy pracownika, który już ma nową pracę albo z innych względów chciałby wcześniej zakończyć świadczenie pracy u obecnego pracodawcy, tak długi okres wypowiedzenia może być kłopotliwy. Na szczęście są sytuacje, w których można skrócić okres wypowiedzenia.

Jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę

W określonych przypadkach pracodawca może samodzielnie zdecydować o tym, że okres wypowiedzenia ulegnie skróceniu. Jest to możliwe, gdy umowa zakłada trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, przedsiębiorstwo właśnie postawiono w stan upadłości. Można wtedy go skrócić do 1 miesiąca.

Pracownik nie ma wtedy prawa do wynagrodzenia za ten czas, jednak pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Jego wysokość to kwota za pozostałą część wynagrodzenia.

Skrócenie wypowiedzenia przez pracownika

Skrócenie okresu wypowiedzenia jest też możliwe, gdy jest to wspólna decyzja pracodawcy i pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony umożliwia skrócenie okresu wypowiedzenia. W tym celu należy zwrócić się do swojego pracodawcy i to bezpośrednio z nim spróbować negocjować te warunki.

Także czasami pracodawcy zależy na jak najszybszym "wypuszczeniu" pracownika. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, kiedy pracownik zupełnie nie pasuje do pełnionej przez siebie funkcji i nie pracuje dostatecznie sprawnie. Wówczas na przykład trzymiesięczny okres wypowiedzenia przynieść może pracodawcy dodatkowe straty. Aby do tego nie dopuścić, to pracodawca sam często proponuje wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony.

Trzeba pamiętać, żeby skrócone wypowiedzenie oznaczyć na świadectwie pracy. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą zaszkodzić pracownikowi. Chodzi przede wszystkim o to możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Pracodawca musi więc dochować rzetelności, jeżeli umówił się z pracownikiem i zawarł z nim porozumienie o zastosowaniu skróconego okresu wypowiedzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)