Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w ustawie o VAT przyjazne dla firm

0
Podziel się:

1 grudnia wchodzą w życie zmiany przepisów o podatku VAT.

Zmiany w ustawie o VAT przyjazne dla firm

1 grudnia powinny wejść w życie przepisy nowej ustawy o podatku VAT. Ustawa została już przyjęta przez Parlament i skierowana do podpisu Prezydenta RP. Według ekspertów firmy doradczej Deloitte długo oczekiwane zmiany powinny przyczynić się do poprawienia płynności finansowej przedsiębiorstw. Być może, dzięki nowelizacji, zagraniczne firmy będą też częściej decydowały się na inwestowanie w Polsce.

7 listopada Parlament przyjął nowelizację ustawy o podatku VAT. Po podpisaniu przez Prezydenta przepisy mogą wejść w życie już od 1 grudnia. To największa od 2004 roku nowelizacja ustawy o podatku VAT.

ZOBACZ TAKŻE:

Joanna Stawowska, Partner Deloitte komentuje: - _ Rynek bardzo długo czekał na kompleksową nowelizację ustawy o VAT. Przyjęta przez Parlament nowelizacja zawiera szereg korzystnych dla podatnika rozwiązań, które powinny przede wszystkim wpłynąć na poprawę płynności finansowej firm. Bardzo ważna jest także rezygnacja z dotychczasowej 30% sankcji za źle odliczony podatek VAT. Możemy oczekiwać więc, że od teraz przedsiębiorcy będą chętniej decydowali się na dochodzenie swoich racji, zamiast stosowania zachowawczego podejścia do przepisów, w obawie przed dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. _

Wśród ważnych zmian w ustawie eksperci Deloitte wymieniają między innymi rozliczanie VAT od importu towarów w deklaracji podatkowej, a nie tak jak do tej pory konieczność zapłaty podatku należnego od importu towarów. - _ To ułatwienie w rozliczeniu podatku VAT - rozliczenie podatku należnego i naliczonego w ramach jednego miesiąca - dające pozytywny efekt dla przepływów pieniężnych bez konieczności finansowania podatku VAT _ - mówi Michał Kłosiński z Deloitte.

Innym ważnym elementem jest skrócenie z dotychczasowych 180 do 60 dni czasu na zwrot nadwyżki naliczonego podatku VAT. Niewielką, ale mimo wszystko ograniczającą obowiązki formalno-administracyjne podatnika zmianą jest także rozszerzenie możliwości kwartalnego składania deklaracji VAT. Dla podmiotów zagranicznych istotne będą z pewnością zmiany dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wprowadzenie rozwiązań dotyczących magazynów konsygnacyjnych (call-off stock).

- _ Ustawodawca wprowadził cały szereg często drobnych zmian, które łącznie ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorców. Co ważne, w całej dużej nowelizacji nie znaleźliśmy zapisów, które zmieniałyby na gorsze obecną sytuację podatnika. Wcześniejsze zmiany w ustawie nie zawsze ułatwiały przedsiębiorcom życie. Oczywiście nie znaczy to, że wszystko co można było zmienić już zostało zrobione, jednak podatek VAT jest instytucją bardzo żywą, kształtującą się w oparciu o praktykę transakcyjną. Po pewnym czasie z pewnością można będzie myśleć o kolejnych udogodnieniach dla podatników. _ - podsumowuje Joanna Stawowska.

ZOBACZ RAPORTY Money.pl:

vat
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)