Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

ZUS ZWUA - wyrejestrowanie ubezpieczonego z ubezpieczenia

0
Podziel się:

ZUS ZWUA jest dokumentem służącym do wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń. Można też tym dokumentem zgłosić korektę do zgłoszonego już wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń. Zobacz, kiedy stosujemy druk ZUS ZWUA.

ZUS ZWUA jest potrzebny do wyrejestrowania ubezpieczonego pracownika z ubezpieczenia
ZUS ZWUA jest potrzebny do wyrejestrowania ubezpieczonego pracownika z ubezpieczenia (Andrzej Zbraniecki/East News)

ZUS ZWUA jest dokumentem służącym do wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń. Można też tym dokumentem zgłosić korektę do zgłoszonego już wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń.

Do czego służy ZUS ZWUA?

ZUS ZWUA służy do poinformowania ZUS o chęci wyrejestrowania z ubezpieczeń. Może być także wypełniony, by zmienić albo skorygować dane wykazane w zgłoszeniu do ubezpieczeń, jeśli zmiana dotyczy kodu tytułu ubezpieczenia, rodzajów ubezpieczeń albo terminów ich powstania. Jeśli takie błędy się pojawią, trzeba wyrejestrować ubezpieczonego, a dopiero potem zarejestrować go ponownie na druku ZUS ZUA/ZUS ZZA, korzystając z poprawnych danych.

Warto wiedzieć, że wyrejestrowanie ubezpieczonego powoduje, że wygasa też tytuł do ubezpieczenia. W związku z tym trzeba wyrejestrować członków rodziny na druku ZUS ZCNA.

Jak wypełnić ZUS ZWUA?

W pierwszym bloku organizacyjnym ZUS ZWUA wpisujemy X w pole 01, jeśli chcemy wykreślić ubezpieczonego. Gdy dokonujemy zmiany danych, to zaznaczamy pole 02.

W części poświęconej identyfikacji płatnika wpisuje się dane zgodne z wnioskiem CEiDG-1. Trzeba więc wpisać numer NIP, REGON, a w przypadku osób fizycznych także numer PESEL. Jeśli żaden z tych numerów nie został wydany, podajemy dane innego dokumentu (dowodu osobistego lub paszportu) albo innego, który potwierdza tożsamość obywatela. Potem podajemy skróconą nazwę płatnika. W przypadku gdy płatnikiem składek była osoba fizyczna, trzeba wpisać jej imię, nazwisko i datę urodzenia.

Wreszcie przechodzimy do danych, dotyczących osoby wyrejestrowywanej. Muszą one zgadzać się z tymi na koncie ubezpieczonego. Wpisujemy więc PESEL lub dane z innych dokumentów, jeśli PESEL nie został wydany. Zależnie od rodzaju dokumentu wpisuje 1 (dowód osobisty) lub 2 (w przypadku paszportu albo innego dokumentu, który potwierdza tożsamość obywatela Unii Europejskiej). Dalej wpisuje się serię i numer wcześniej podanego dokumentu. W polu nr 5 wpisujemy nazwisko osoby, która jest wyrejestrowywana z ubezpieczeń. Do tego dajemy imię i datę urodzenia osoby wyrejestrowywanej.

W części czwartej dotyczącej wyrejestrowania z ubezpieczeń wpisujemy kod tytułu ubezpieczenia, któremu podlegała osoba ubezpieczona i według którego została zgłoszona do ubezpieczeń. Podać należy również datę, kiedy takie wyrejestrowanie nastąpiło, a także kod przyczyny wyrejestrowania. Może ich być kilka:

  • ustanie tytułu do ubezpieczenia (np. w sytuacji rozwiązania umowy o pracę);
  • zgon osoby ubezpieczonej;
  • inna przyczyna;
  • zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej.

Na samym końcu znajduje się oświadczenie płatnika składek. Wpisuje się do formularza dzień, miesiąc i rok, a także dla potwierdzenia dokument podpisuje płatnik składek lub osoba, którą do tego upoważnił. Ostatnim polem jest oświadczenie osoby, którą jest wyrejestrowywana z ubezpieczeń. W tym polu podpisem potwierdza się, że wszystkie dane w formularzu są zgodne z prawdą.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)