Forum Forum podatkoweInterpretacje

18 latek i problemy allegro sprzedaż

18 latek i problemy allegro sprzedaż

paull81 / 2013-01-08 21:46
Witam.

Przez jakiś czas (~2 lata) sprzedawałem kody do gry online, które "ręcznie robiłem" poprzez wypełnianie reklam na amerykańskiej stronie z kodami - Playspan. Owe kody następnie sprzedawałem na allegro, nie miałem pojęcia, że muszę od tego odprowadzać podatek, kiedyś pytałem jakiegoś prawnika przez internet to powiedział mi, że przy zarobkach 2~ tyś/msc z allegro jak wynoszę, to skarbówki takie kwoty nie interesują więc nie mam obowiązku odprowadzania podatku od tego. Jednak pare dni temu przyszło do domu zawiadomienie dla obojga rodziców na przesłuchanie w US, oboje oddzielnie jako świadkowie.

Okazało się, że sprawa dotyczy właśnie mnie i nie odprowadzania podatku, a rodziców wezwali, bo dopiero za 3 tygodnie kończę 18 lat. Za tydzień ja mam przesłuchanie i mam pokazać wszystkie swoje wyciągi z konta bankowego, które dotyczyły przypływów z allegro (w sumie to nie wiem dlaczego, może dla potwierdzenia danych z allegro - bo, rodzice mówili, że ten agent miał już wszystkie wyciągi z allegro przy sobie i nawet wymieniał co między innymi zamawiałem/kupowałem). Na razie tylko rok 2011 - później rok 2012. W US Pan powiedział dla rodziców, że jeżeli będziemy współpracować to nie będzie żadnego postępowania sądowego i po prostu zostanie nałożona na mnie niewielka kara.

Więc teraz mam parę pytań do Państwa:

1) Za 2011 rok naliczyłem sobie 23715 PLN zarobku z aukcji allegro, jednak w wyciągach zaznaczyłem też już (podkreślaczem) przelewy zwrotne do allegro opłacające prowizję. Suma przelewów opłacających prowizję allegro to 1497,26 PLN. Czyli w tym wypadku powinienem odjąć sumę prowizji od całkowitego zarobku, i wyjdzie dopiero 22217,74 PLN i z tego będzie dopiero odliczany podatek, tak? logika mi tak podpowiada.

2) Jaka kara w wypadku tej kwoty może zostać nałożona?

3) W przeciągu tego roku też kupiłem parę rzeczy na allegro, telefon i różne duperele za mniej niż 100 zł - to chyba nie podlega odliczaniu podatku? Nie obliczałem jeszcze z wyciągów ile dokładnie wydałem na "zakupy" na allegro, jednak nie robiłem jakichś masakrycznych kwot miesięcznie, a wszystko było kupowane od oficjalnych sklepów - więc to chyba nie powinno podlegać rozliczaniu?

4) Ile może potrwać całość takiego postępowania?

5) W przypadku rozliczania za rok 2012 również będę podlegał karze?

Wiem, że w przypadku kary przeważnie jest to 75% od zarobionej kwoty, jednak przy tej kwocie 75% to ok. 16662, 75 PLN. Nie mam w tej chwili takiej kwoty pieniędzy, ponieważ wszystko na bieżąco wydawałem na potrzeby domowe. Może, skoro agent powiedział, że kara będzie niewielka to dostanę jakąś ulgę?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-01-08 22:05 / Tysiącznik profesjonalny
"kiedyś pytałem jakiegoś prawnika przez internet to powiedział mi, że przy zarobkach 2~ tyś/msc z allegro...."
na przyszłość o podatki pytaj skarbówkę, telefony tam też działają :)

75% to sankcyjny podatek od nieujawnionych źródeł, a nie kara... ale ja tutaj szybciej widzę podatek wg skali.

ad. 3 Jak kupujemy na allegro i nie mamy od sprzedawcy paragonu to traktowane jest to jako umowa kupna. Wartość jednej transakcji przekraczającej 1000 zł (jak coś kupimy bez paragonu /FV/ co kosztuje powyżej 1000 zł)- to do 14 dni powinno się złożyć PCC-3 i zapłacić 2% podatku od wartości rynkowej (takie samo zagadnienie jak przy kupnie samochodu na umowę kupna o wartości powyżej 1000 zł).
paull81 / 2013-01-08 22:13
Mógłby Pan/i przybliżyć o co chodzi o podatek wg. skali?

To w takim razie za przeszło 1000 zł kupiłem na allegro tylko raz, telefon - za 1150 zł. Nie odprowadziłęm od niego podatku. Było to właśnie w 2011 roku.

Póki co dziekuję za tą odpowiedź.
belladonna / 2013-01-08 22:36 / Tysiącznik profesjonalny
Jak US wzywa itp, to zawsze na pisemkach są jakieś art. np z Ordynacji podatkowej. Nieujawnione źródła to art. 20 ust. 3 ustawy PDOF.
Piszesz o jakimś agencie, a w US agentów nie ma :)
Jakie art. są powołane na tych pismach do rodziców?
To kontrola, czy coś innego?
paull81 / 2013-01-09 20:06
Przepraszam, że dopiero odpisuje. Już piszę. Rodzice dostali wezwanie jako świadkowie w sprawie kontroli dt. "narażenie skarbu państwa na uszczerbek podatku". No tak tak, nie agent - a pracownik, tak jakoś mi się napisało. Podczas przesłuchania nic ten pracownik nie wspominał o karze, tylko pouczał, że można załatwić to polubownie i na razie policzyć i zapłacić podatek za 2011 rok normalnie. W takim razie może po prostu uniknie mnie kara ze względu na to, że raz, że byłem nieletni, dwa, że byłem nieświadomy? Możliwe to jest? Ogólnie więcej się dowiem na kolejnym spotkaniu już ze mną. Za 2012 rok podejrzewam, że już na pewno kary płacić nie będę bo do kwietnia wszyscy mają czas na rozliczenia, prawda?

dziękuję za odpowiedź póki co,
pozdrawiam.
belladonna / 2013-01-09 20:49 / Tysiącznik profesjonalny
Myślę, że konsekwencją będzie złożenie PIT i wyliczenie podatku wg skali.
18% - 556,02 (jak podstawa opodatkowania nie przekroczy kwoty 85 tyś. z kawałkiem, bo potem II próg skali)
22218 x 18% - 556,02 = podatek plus odsetki za zwłokę liczone od 30 kwietnia 2012 (poszukaj kalkulator odsetek podatkowych).
Za 2012 się rozliczysz sam... no ale jesteś małoletni, to rodzic podpisze Twój PIT :)
belladonna / 2013-01-09 20:54 / Tysiącznik profesjonalny
aaa... za 3 tygodnie kończysz 18, czyli jak w dniu składania będziesz miał 18 lat podpiszesz sam swój PIT za 2012 :)
paull81 / 2013-01-09 20:59
18% z 22218 tak? to wyjdzie 3999 zł, po odjęciu 556,02 = ok. 3443 zł. Czyli tylko tyle ostatecznie będę musiał zapłacić bez żadnych kar, tak? o kurczę! w kalkulatorze odsetek całkiem wyszło mi tylko 3405 zł. Ale w każdym razie nie będzie to więcej niż 5000 zł całościowo, ulżyło mi.
paull81 / 2013-01-09 21:01
czy te 3405 to tylko odsetki bez wliczania podatku + jeszcze 3999 zł jako podatku?
belladonna / 2013-01-09 21:42 / Tysiącznik profesjonalny
Odsetki wylicza się na dzień dokonania wpłaty.
Jak podatek wyszedł 3443 (nie sprawdzam twoich wyliczeń, bo chyba liczyć umiesz ;) ), to:

http://www.finanse.mf.gov.pl/pit/kalkulator-odsetek

Suma odsetek: 343.69

Kwota wraz z odsetkami: 3786.69 do pełnej zł 3787

na dzień 09-01-2013 :)

A na przyszłość nie szukaj informacji o podatkach w lesie tylko u źródła.

PS. Ja jestem mamą z ograniczonym zaufaniem... mój 16-latek wie, że ma zakaz jakichkolwiek transakcji związanych z Internetem... no ale czy czegoś nie wywinie to też na 100% nie wiem :)
paull81 / 2013-01-09 22:14
Dziękuję Pani bardzo :) co do źródła, to prawda. Napisałem identyczny temat na jednym z for prawnych, to mi na "hura" odpowiedzieli, że tylko jedna opcja jest - 75% kary od zarobionej kwoty. Przestraszyłem się szczerze mówiąc bo to wyszłoby 16600zł. Widać, że Pani jest obeznana w temacie, jeszcze raz dziękuję :) postaram się jeszcze napisać po spotkaniu w US co ostatecznie z tego wyjdzie.

pozdrawiam
belladonna / 2013-01-10 16:58 / Tysiącznik profesjonalny
Bo tam podeszli do tego, że to postępowanie z nieujawnionych źródeł, a ja myślę, że jednak kontrola na podstawie informacji o transakcjach za pośrednictwem portalu allegro :)
No ale, art. zacytowanych na pismach z US mi nie podałeś, to nie wiem co to :)

Najnowsze wpisy