Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Akt notarialny

skomentuj
gośc / 87.199.6.* / 2017-03-22 18:10
Witam. jestem z byłym mężem po rozwodzie. Dogadaliśmy się odnośnie podziały majątku- mamy spisać umowę notarialną. Mąż jest alkoholikiem. Był ostatnio na terapii i w wypisie ma napisane takie rozpoznanie: F10.2 zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu. Czy na podstawie takiego zapisu akt notarialny może być nieważny. jeśli przed notariuszem zbadano by go alkomatem- czy to konieczne. Czy unieważnienie aktu dokonuje się sądownie
szklarek / 2017-03-23 08:58 / 10-sięciotysiącznik na forum
Unieważnienie katu notarialnego tylko drogą postępowania cywilnego przed sądem.
Jest kilka ogólnych przesłanek, Pani wskazuję na sytuację, gdy jedna ze stron czynności prawnej (podział majątku dorobkowego) złożyła oświadczenie woli (podpis pod aktem) mające WADĘ.
Chodzi o wadę z art. 82 KC tj. sytuacji, gdy oświadczenie jest/było "złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych"

Co do alkomatu itp.

Jak rozumiem boi się Pani, że to mąż się rozmyśli i pozew o unieważnienie złoży.

Więc to on będzie musiał wykazać, że ww wada jego oświadczenia miała miejsce.

Trudno profilaktycznie przy podpisywaniu aktu się zabezpieczać 'na zaś'- bo domyślnie jeśli strona jest pełnoletnia to ma pełną zdolność do czynności prawnych. No chyba, że ma ją oficjalnie (postanowieniem sądu) ograniczoną albo jest ubezwłasnowolniona.

Oczywiście w sytuacji ewidentnej, np. strona bełkocze, roztacza woń etanolu - notariusz na podstawie art. 80, par. 2 oraz art. 81 powinien odmówić sporządzenia aktu, a na podstawie art. 86 - wręcz MUSI odmówić.

Chodzi o zapisy USTAWY
z dnia 14 lutego 1991 r.
Prawo o notariacie.

Podobne wątki:

http://www.money.pl/forum/jak-uniewaznic-akt-notarialny-t3269363.html

http://www.money.pl/forum/jak-uniewaznic-akt-notarialny-t3390807.html
skomentuj

Najnowsze wpisy