Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Będzie najgorzej od ponad 20 lat? Bardzo niepokojące prognozy

Będzie najgorzej od ponad 20 lat? Bardzo niepokojące prognozy

skomentuj
Wyświetlaj:
animeks / 93.154.134.* / 2013-01-29 17:16
Gospodarka się zwija i to wyraźnie widać. Popyt maleje i będzie malał, bo berobocie rośnie. Malej popyt no to trzeba zwolnić i tak w koło macieju ...
jot-24 / 178.183.144.* / 2013-01-29 16:18
Olać gospodarkę i ludzi, zajmijmy się uszczęśliwianiem pedałów
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 16:26

zajmijmy się uszczęśliwianiem pedałów

Oni mają w nosie twoje zajmowaniem się nimi. Oni się sami sobą zajmą.
ZBIAL / 79.186.235.* / 2013-01-29 15:37
Przepraszam, ale ten wynik na tle całej Europy jest bardzo dobry. Proszę spojrzeć na mapę.
Pamiętać należy o ogólnoświatowym kryzysie, który ogranicza nasz eksport.
Nie wolno też zapominać o fakcie, że nasza gospodarka wykonała szereg posunięć oszczędnościowych w celu minimalizacji deficytu.
Biorąc pod uwagę te fakty, uważam ekonomistów usiłujących wywołać wrażenie paniki za niekompetentnych.
Jednocześnie wyrażam głęboką nadzieję, że nadejdzie dzień kiedy egzamin końcowe na każdym etapie studiów np. ekonomicznych będą wspólne dla całej naszej ojczyzny i będzie można ustalić, kto z jakim zasobem wiedzy dane studia ukończył, co mam nadzieję będzie brane pod uwagę przy doborze kadry od której zależeć będzie stan gospodarki.
Farlander / 178.42.135.* / 2013-01-29 17:25
PKB to inaczej miernik tempa zużywania zasobów naturalnych oraz szybkości kupowania celowo postarzanej masy badziewia, którego w większości nie potrzebujemy (w pewnych kręgach nazywane konsumpcją). Wskaźnik ten nie określa ani zadowolenia społeczeństwa z tego "dobrobytu" ani sposobu rozdysponowywania dochodu dla klas społecznych, jak np Genuine progress indicator, czy współczynnik Gini określający rozwarstwienie społeczne.
Innymi słowy, biedni biednieją, bogaci się bogacą, ludzie chodzą skwaszeni, rzesze młodych emigrują, a dużo dzieci nie skacze z radości na wieść o następnej gwiazdce i to niezależnie od wzrostu PKB.
jt / 78.8.41.* / 2013-01-29 16:27
U nas przewidują wzrost PKB 1,8 ,w Niemczech tylko 0,9 ,a jak myślisz Polakom czy Niemcom będzie się żyło lepiej?.
To realny poziom życia obywateli jest wyznacznikiem rozwoju państwa,a nie jakieś PKB.Co nam ze wzrostu PKB,gdy miliony Polaków żyje poniżej minimum socjalnego.
ZBIAL / 79.186.235.* / 2013-01-29 17:20
Masz rację, ale to jest w dużym stopniu problem mentalny pracodawców. Mentalność jest czymś co zmienia się najwolniej.
Zatrudniamy jak najtaniej, zatrudniamy w systemie kumpel, lub szwagier, każemy młodzieży płacić za studia, na których jakość kształceia jest bardzo niska itd... .
Społeczeństwo eksploatowane jest do maksymum.
Każdy postęp jest ważny, i nie wolno sukcesu obracać w porażkę !
PKB nie jest złe. Lepsze jest jedynie w krajach w których ludziom żyje się jeszcze gorzej.
Kupowane były i są nadal gówniany towary made "in daleki wschód". Przemysł rodzimy nie jest w stanie np. z Chinami konkurować (cena, koszty),
nie mamy zasobów naturalnego jak wiele krajów, nie mamy wpływów na świecie jak byli kolonialiści.
Nie mamy rozumnej kadry managerskiej ?
PKB jak na kryzys jest Ok.
OKI. / 83.13.6.* / 2013-01-29 14:15
Polacy nie chcą kupować? Chcą. Tylko nie mają za co. A za kredyt nie warto.
makux15 / 178.235.187.* / 2013-01-29 14:09
czytam i krewmnie zalewa, po pierwsze to chcialbym wiedziec , kto z tych wszystkich znawców ekonomii pomylil sie najmniej prognozując PKB w zeszłym roku,taka osoba zasługuje na to, aby ją cytowac, a nie całe to stado wróżbitów.Po drugie komentarz pana Macieja R. jest po prostu na poziomie mądrych umysłów z Wiejskiej.Czy on pisze o pozytywnych czynnikach dla gosp.domowych ? przecież wzrost wynagrodzenia przy jednoczesnej wiekszej inflacji to negatyw , posługiwania się średnią to powiem szczerze przedszkole,proponuje stosowac mediany i dominanty, one obrazowują realne dane statystyczne. Jaka będzie dominanta renty ,emerytury a nie średnia?
irena bieszczady / 83.31.4.* / 2013-01-29 13:52
nasz rząd sie wyżywi bo bedzie mial jeszcze troche z podatkow cieszy sie że oblegaja nasze miasta hiper sklepy tylko kto w nich bedzie kupowal młodzi uciekaja za granice bo w naszej polce nie ma wizji przeżycia w pojedykę a z rodzina ani tyle mam pytanie co zrobili z nasza rodzima produkcja ,przetworstwem itd........ rzeczywiscie gadaja i gadaja uchwalaja ustawy ktore nikomu nie slużą
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 14:26

mam pytanie co zrobili z nasza rodzima produkcja ,przetworstwem itd.......

To nie oni zrobili. To my zrobiliśmy. Nie chcieliśmy kupować maluchów, Polonezów, Kasprzaków itd. Demoludy po otwarciu granic też nie chcieli kupować całego tego badziewia co było produkowane na ich rynki więc dla kogo to miało być produkowane? Przecież każdy wolał kupić zachodnie niż nasze. A takie np. stocznie. produkowały dla ruskich ze stratami, za półdarmo. Już Rakowski chciał stocznie gdańską zlikwidować aby do niej nie pdopłacać. Produkcja ma tylko sens wtedy gdy jest na tą produkcję klient. Tyle lat już mamy gospodarkę rynkową a jeszcze są ludzie którzy nie rozumieją prostych prawd ekonomicznych.
alibabai40rozbojnikow / 195.117.16.* / 2013-01-29 16:05

Tyle lat już mamy gospodarkę rynkową a jeszcze są ludzie którzy nie rozumieją prostych prawd ekonomicznych


Czy nie widzisz, że te bzdety który wypisujesz czyta się z autentycznym zażenowaniem?
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 16:33

czyta się z autentycznym zażenowaniem?

Lekce sobie ważę czy to co piszę czytasz z zażenowaniem czy nie. W nosie mam twoją opinię o moich postach dokąd nie przeczytam jakiegoś twojego komentarza dzięki któremu będę mógł ocenić jakim to intelektem dysponujesz. J[...]

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 15:56

Czemu kłamiesz, pamiętamy!

Co pamiętacie? Najsłynniejszy produkt schyłku ustroju sprawiedliwości społecznej - ocet?
A ... / 217.98.12.* / 2013-01-29 13:44
...a celem uzupełnienia: nie zgadzam się z zasadniczo błędnymi analizami Panów Profesorów, że to popyt wewnętrzny jest winien, on się tylko dołożył a to przez niepotrzebnie zwiększoną restrykcyjność w otrzymywaniu kredytów (np. ja chciałem wziąć jak zwykle z BPH kredyt expres dla przedsiębiorstw ale wniosek z kilku stron rozrósł się do kilkudziesięciu razem z liczbą zaświadczeń, więc zrezygnowałem z kredytu i - może i dobrze - zwiększenia sprzedaży).
Główną przyczyną recesji u nas jest tzw. niezapłacony eksport (kryzys na zachodzie spowodował, że owszem towar zamawiano od nas bo liczono, że jednak tak wielkiej recesji nie będzie, często odbierano nawet towar, czy usługę ale nie było już czym zapłacić...)
powodujący u nas spadek zatrudnienia i spadek wtórny popytu wewnętrznego wynikający z niezapłaconego eksportu...
Farlander / 178.42.135.* / 2013-01-29 13:24
Być może jest to zapowiadany wstęp do drugiej odsłony kryzysu naftowego (o którym m.in czytałem w książce Popkiewicza). Pierwszej byliśmy świadkami w 2008 r, gdzie już wtedy moce wydobywcze konwencjonalnej i niekonwencjonalnej ropy naftowej nie nadążały za popytem. Spowodowało to znaczne przyspieszenie pęknięcia bańki zadłużenia na rynku nieruchomości. Jednak nie ona była pierwotną przyczyną kilkuletniego kryzysu - tak jak się powszechnie uważa. Teraz mamy powtórkę i znów znajdowani są winni tej sytuacji.


Większość kadry polityczno ekonomicznej nawet nie bierze pod uwagę, czy raczej woli ignorować kluczowy czynnik wpływający na wzrost PKB, czyli dostęp do wszechobecnej i taniej energii, która tania już nie będzie. Zwykła 1-2 letnia stagnacja gospodarcza (nie wspominając o recesji) spowoduje bankructwa w wielu sektorach przemysłu i usług, jak również uniemożliwi obsługę publicznego długu krajowego ze względu na absurdalnie rozbudowaną piramidę finansową.
A ... / 217.98.12.* / 2013-01-29 13:53
Zgadzam się z katastroficzną analizą ekonomiczną tutaj zaprezentowaną tylko częściowo, bo światowy PKB jest obecnie wielokrotnie większy niż jeszcze np. 30 lat temu, tak samo ilość energii przypadającej na jednego Ziemianina. Z tego powodu Świat poradzi sobie z kryzysem lepiej niż myślimy i po prostu pociągnie nas za sobą - tak np. twierdzi profesor ekonomi Vaclav Klaus.
Popkiewicz to może i genialny fizyk ale dość mierny klimatolog i ekonomist. Ropy, gazu, węgla nie zbraknie nam co najmniej 100 lat a klatratów metanu starczy i na 3 tysiące. Epoka kamienia łupanego nie skończyła się dlatego, że zbrakło kamieni, tak samo epoka paliw kopalnych nie skończy się dlatego że zbraknie np. ropy. W Niemczech już 35% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, mimo że mają oni do dyspozycji także tańsze paliwa kopalne.
Farlander / 178.42.135.* / 2013-01-29 14:35
Też zgadzam się z tym tylko częściowo. :) Otóż nikt nie twierdzi, że ropa i inne paliwa kopalne się zaraz skończą doprowadzając do globalnej apokalipsy gospodarczej a ludzkość wejdzie w nową epokę.
To nie jest żaden problem, tych surowców nie wydobyto nawet w połowie. Chodzi o to, że podaż nienadążająca za popytem łatwo dostępnej i skoncentrowanej energii wymusi wzrost cen globalnych na rynkach ropy. Według wielu realnych publikacji nie jest nawet teoretycznie możliwe by zapewnić w następnych latach takie ilości energii (nawet przy dynamicznym rozwoju odnawialnych źródeł energii), po cenach odpowiadającym importerom. Wzrośnie więc transport, żywność, wiele usług, nośniki energii i wiele innych podstawowych dóbr, których konsumpcja w gospodarstwach domowych pochłonie większy odsetek ich dochodów. Ludzie zaczną oszczędzać, unikać wyjazdów na wakacje, kupować na kredyt nowego samochodu, telewizora czy domu. Oczywiście zakładając, że żywiciele rodziny zachowają pracę przy wzrastającym bezrobociu i będą mieli jakieś oszczędności. Wpływy do budżetu się skurczą, tak samo jak zasiłki socjalne, emerytury, renty, pensje administracyjne, inwestycje infrastrukturalne itd.

Biorąc przede wszystkim pod uwagę to, że ogromne zadłużenia prywatne i publiczne muszą być spłacane (obsługiwane) na bieżąco, jak również to że dług wzrasta prawie wykładniczo, więc PKB również musi podążać tym śladem. W innym wypadku sytuacja jak ma miejsce w Hiszpanii czy Grecji będzie standardem w wielu krajach, w tym Polsce.

Gdyby nie obecna sytuacja finansowa nie byłoby większego problemu. Lecz przesuwanie nieustannie konsumpcji z przyszłości (czyli zadłużanie się) i życie ponad stan absolutnie nie sprawdzi się w scenariuszu recesji gospodarczej. Nie ma znaczenia kto ma rację, kto jest lepszym fizykiem czy ekonomistą - rynek i tak wszystko zweryfikuje w najbliższych latach.
dsgdhgfh / 82.139.44.* / 2013-01-29 13:09
Ja uważam, że sprawy idą w dobrym kierunku Donald powinien zostać teraz prezydentem, natomiast Bronisław Komorowski premierem
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 13:49

Ja uważam, że sprawy idą w dobrym kierunku Donald powinien zostać teraz prezydentem, natomiast Bronisław Komorowski premierem

Po co zmieniać to co nazwyczajnie funkcjonuje?
hrabia lolo / 91.225.132.* / 2013-01-29 13:56
1-szy gigant intelektu to historyk intrygant a dugi gigant to szkoda nawet gadać. A do tego oba giganty jeden z klubu FC FSB a adugi FC BND.
Tak w zakresie dyskuzji merytorycznej - jaki wzrost PKB / chyba długu = ludzie bilnasujcie a nie podniecajcie się %
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 14:31

1-szy gigant intelektu to historyk intrygant a dugi gigant to szkoda nawet gadać.

Wybitni politycy. Nie wiem czy ten naród nieszczęsny zasłużył sobie na takie szczęście aby mieć takich wybitnych przywódców. Chyba nie bo nie potrafi nawet tego docenić.
sumerr / 178.36.235.* / 2013-01-29 15:26
Ot, POwiedział,co wiedział!!!
Gowotopomalik / 91.215.33.* / 2013-01-29 13:04
To nic dziwnego cud że jeszcze żyjemy w tym bałaganie. To zasługa twórców głównych PKB czyli małych firm, te niestety padają jak muchy a politycy im ciągle podkładają kłody pod obite nogi i powiadają jak to super ustawy tworzą. Większość z tych upadniętych i tych co jeszcze upadną a będzie ich nie mało przechodzi do szarej strefy. Gdyby nie to to PKB było by śmiało na poziomie 4% a gdyby doliczyć to co się obraca w szarej strefie od dawna to PKB ponad 7 % . Ale cóż takich mamy mądrych ustawodawców lub ktoś ma w tym ogromny interes, inaczej się tego nie da tłumaczyć.
saddasdadsasd / 82.139.44.* / 2013-01-29 12:55
Podobno jak pis dojdzie do władzy to będzie 30% bezrobotnych nie możemy do tego dopuścić tak w onecie czytałem ciekawy i mądry artykuł. A Donald to jest mądry a pis zachowuje się agresywnie
Adam222 / 77.88.138.* / 2013-01-29 15:31
PO rządzi od 5 lat, powtarzam od 5 lat. Dajcie już spokój PIS-owi. Ten burdel to nie jego dzieło.
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 16:37

Dajcie już spokój PIS-owi.

Niech PIS da spokój tej naszej Ojczyźnie. Dwa lata obciachu to az nad to.
jt / 78.8.41.* / 2013-01-29 16:56
Pięć lat obciachu i zawłaszczania państwa przez Twoją partię czyli PO to dopiero obciach.
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 17:32

Pięć lat obciachu i zawłaszczania państwa przez Twoją partię czyli PO

I pięć lat permanentnego wzrostu PKB. Jedyny taki kraj w Europie. W 2012r 2% to też dobry wynik. A przez pięć lat sumarycznie kilkanaście procent. Czego ten naród chce? A o jakim Ty zawłaszczaniu myślisz? Co to jest to zawłaszczanie. Czy Ty chociaż wiesz o co ci chodzi?
jt / 78.10.107.* / 2013-01-30 12:04
DO MONEY.PL
Dzisiaj rano (30 stycznia) zamieściłem tu odpowiedź wraz z odnośnikiem do pewnej strony internetowej,a teraz już mój wpis został usunięty,dlaczego?.Czy podanie odnośnika(strony) jest niezgodne z regulaminem forum?.O co tu chodzi?.Tak wg Money.pl wygląda wolność słowa?.
xyz. / 178.56.84.* / 2013-01-29 21:24
Juz byla minister gospodaki P Gilowska mowila skad nasz wzrost pkb sie bierze. Czyli hipermarketow i bankow ktore w zaden sposob realny nie powiekszaja naszego dochodu bo ten wedruje za granice. Glupota tego rzadu nie zna granic a to ze mielismy dodatni pkb to byli emigranci ze stalym doplywem gotowki do swoich rodzin slaba zlotowka w trakcie kryzysu co podnosilo nam eksport i kasa zUE. A wzros dlugu w zamian za to pkb to kto niby splaci. Przy odpowiednim kapitale to mozemy miec dekade jeszcze dodatniego pkb tylko limit dlugu zatrzymuje biednego tuska przed zrobieniem z nas zielonej wyspy.Debos powiedz mi kto splaci ten dlug. Napisz mi co to Po takiego zrobila dobrego ze to pkb mamy dodatnie. Konkrety pisz i nie trenuk na mnieNLP wystarczy ze tusk trenuje i z niektorymi mu sie udaje co debos.
debos / 79.191.188.* / 2013-01-30 10:07

Juz byla minister gospodaki P Gilowska mowila skad nasz wzrost pkb sie bierze. Czyli hipermarketow i bankow

Wierzyć się nie chce, że prof. ekonomi może takie brednie mówić i, że jeszcze są tacy niewidomi którzy to kupują. A produkcja telewizorów, pralek, lodówek, samochodów, części samochodowych, mebli, ubrań, przemysł stalowy, aluminiowy, miedziowy, telekomunikacja, elektronika, cały przermysł komputerowy w tym oprogramowanie, przemysł materiałów budowlanych, paliwowy, energetyczny, żywnościowy i inne które pół dnia mógłbym wymieniać. Tego kolega nie widzi. A naokoło siebie kolega nie widzi małych i większych zakładów które produkują dobra codziennego uzytku? Byle bzdure powiedza a naród ciemny, ze zacytuję klasyka wszystko kupi.
powiedz mi kto splaci ten dlug.

Najpierw dowiedz się co jest tym długiem zfinansowane . Jak sie wielkość tego długu ma do PKB. Czy on duży czy bardzo duży. Czy moze z dochodów z tego co długiem zostało zfinansowane będzie się dług spłacać? Może zadasz o jedno głupie pytanie mniej. Trudno jest do ciebie kierować jakieś przesłanie bo twoja wiedza o ekomnomi, o gospodarce kraju jest zerowa. Właściwie trzeba by zacząć od początku. Ja ani nie mam czasu ani ochoty. Jak będzie ci zależało to sam coś zrobisz aby sie podciągnąć. Aj eśli nie to nie. To dalej będziesz miesem armatnim dla politykierów, manipulantów. I dalej jak kazdy prosty człowiek, który mało co rozumie będziesz twierdził, że w rządzie, w instytucjach państwa sa głupcy którzy o niczym nie maja pojęcia a najlepsze rozewiązania dyktuja geniusze na forach internetowych.
asdasdas / 82.139.44.* / 2013-01-29 12:51
Donald cięrzko pracował po kominach chodził będę na niego głosować a pozatym ma PO 40% poparcie
elka36 / 178.36.241.* / 2013-01-29 13:37
najpierw naucz się ortografii, a potem się wypowiadaj i głosuj na takich jak ty.
jt / 78.8.41.* / 2013-01-29 15:04
On sobie jaja robi takimi wpisami i pewnie cieszy japę że ktoś poważnie traktuje jego śmiecho-wpisy.
Farlander / 178.42.135.* / 2013-01-29 13:36
Tak, 40% poparcie chyba we własnych strukturach.
asdsadasdsasa / 82.139.44.* / 2013-01-29 12:49
Ja uważam, że sprawy idą w dobrym kierunku Donald powinien zostać teraz prezydentem, natomiast Bronisław Komorowski premierem

TAK w TVN mówili a nie jakieś kłamstfa co wy piszecie na forum
Wapniak / 2013-01-29 12:46 / Tysiącznik na forum
Ale Was ten "Styropian" urządził... i jeszcze nie koniec.
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 12:52

Ale Was ten "Styropian" urządził.

Nie narzekam. Znam jeszcze trochę takich co też nie narzekają.
Punch świadomy / 31.11.240.* / 2013-01-29 15:35
Wapniak odnosi się do ludzi, a nie hien zerujących na trupie Polski, ale i hienom wnet karmy zabraknie. Już zacieram ręce na widowisko jak zaczną się zagryzać nawzajem.
debos / 95.49.76.* / 2013-01-29 15:54

Wapniak odnosi się do ludzi,

Tak. A swoja przenikliwą myślą zaimponował mi.
Już zacieram ręce na widowisko jak zaczną się zagryzać nawzajem.

Kto?
jt / 78.8.41.* / 2013-01-29 15:07

Znam jeszcze trochę takich co też nie narzekają.

On też,tak jak Ty są członkami PO?.
safsffadfsdf / 82.139.44.* / 2013-01-29 12:43
Ja uważam, że sprawy idą w dobrym kierunku Donald powinien zostać teraz prezydentem, natomiast Bronisław Komorowski premierem
do początku nowsze
1 2 3
skomentuj

Najnowsze wpisy