Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Bez rejestracji zamieszkania nie dostaniesz NIP-u

Bez rejestracji zamieszkania nie dostaniesz NIP-u

Money.pl / 2008-12-12 10:06
Wyświetlaj:
Scholaj / 85.221.156.* / 2008-12-12 16:11
a po co wogóle NIP? Czy zwykłemu człowiekowi nie wystarczyłby pesel? NIP powinien być tylko dla firm.
Bernard+ / 83.22.136.* / 2008-12-12 21:32
Tak miało być, gdy wprowadzono PESEL miał to być przypomnę nazwę Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności każdy nowo urodzony w Polsce człowiek ma niepowtarzalny jedyny Numer PESEL i gdyby podatki płacił pod tym numerem i składki ZUS i ubezpieczenie zdrowotne byłoby prościej i taniej a NIP miały mieć tylko Firmy oraz miały mieć zarówno firmy jak i obywatele prowadzący działalność gospodarcza Numer statystyczny REGON, który miał służyć wyłącznie do identyfikacji firm w systemie statystyki państwowej. A obecna praktyka spowodowała, że wszystkie nawet najgłupsze urzędy chcą wiedzieć wszystko i żądają wszystkich możliwych numerów rejestracyjnych w tym Nr dowodu osobistego i Numeru płatnika składek lub Numeru ubezpieczenia zdrowotnego itd. itp. a potem np. ZUS ma 3 Janów Jankowskich w ewidencji, bo każdego ma z błędnym jednym z numerów albo Nr NIP albo PESEL albo Nr dowodu błędny albo adres błędny, bo wprowadza ubezpieczonych do systemu wpisując wszystkie możliwe numery zamiast wyłącznie PESEL i jeżeli wystąpią 2 takie same pesele to albo jest to ta sama osoba albo jeden z Nr PESL jest błędny. Co łatwo sprawdzić. Tymczasem ciągle dostajemy z ZUS tony papieru do firm, bo ktoś źle wpisał lub źle odczytał np. nazwisko Kowol wpisał, jako Kowal a nazwisko Klatacki wpisał, jako Klatecki i już powstaje w systemie ZUS nowy ubezpieczony zobowiązany do płacenia składek, choć ten Kowal i Klatecki mają taki sam PESEL i wszystkie inne dane jak Kowol i Klatacki. Ale urzędnicy ZUS nie sprawdzają, dlaczego system generuje informację o błędzie tylko robią wydruk i przesyłają z standardowym 2 stronicowym pouczeniem do wyjaśnienia pracodawcy. Który ma lepiej wiedzieć, dlaczego komputer ZUS ma coś źle zapisane niż wiedzą to urzędnicy ZUS. a najlepsze jest to, że niektórzy urzędnicy domagają się sporządzenia korekt deklaracji do ZUS a po zmianie urzędnika nowy żąda innej korekty, aby po 4 korektach 5 ty z kolei urzędnik obsługujący dana grupę płatników z powrotem żądał skorygowania dokumentów do brzmienia, jakie miały na samym początku. Skandal jak niski jest poziom pracy urzędników w ZUS. po 19 latach ciągłego zmieniania systemu w Urzędach skarbowych dopracowano się już dość kompetentnej kadry a w ZUS jest jakby coraz gorzej.
ronkiewicz zdzisław / 79.186.157.* / 2008-12-12 14:14
Koniec, wypełniania i noszenia do Urzędu formularzy!
Pajchiwo / 2008-12-12 20:55 / Tysiącznik na forum
No co Ty?
A gdzie będą pracować kolesie aktualnie rządzącej partii?
Tego nie przegłosuje żaden Sejm - kopali by sobie własny polityczny grób, bo bez przysług ten kraj nie potrafi działać...
Pajchiwo / 2008-12-12 10:06 / Tysiącznik na forum
Czyli gó....o się zmieni. Z tego co widzę po prostu obowiązek meldunkowy nazywać się będzie obowiązkiem rejestracji.
Ciekawe jakie jeszcze sankcje oprócz braku możliwości nadania NIP, wymyślą za nie przestrzeganie tego "pomysłu".
BFS / 62.121.75.* / 2008-12-12 18:00
@Paichiwo
Ile razy starales sie o NIP? Bo ja tylko raz... ;- )
Pajchiwo / 2008-12-12 20:53 / Tysiącznik na forum
heh - masz rację, sporo przesadziłem, nie rozwijając zbytnio wątku.
Chodziło mi o to, że biurokratyczny relikt z czasów komuny, mający zapewnić jeszcze większą kontrolę nad obywatelem, zostaje zamieniony na inny. Fakt - mniejszy, ale nie wiem czy jak już coś zmieniamy nie lepiej zrobić coś do końca?
Po co robić problem z tym cholernym NIPem?
Dla kontroli czego?
Wystarczy przecież we wniosku wypełnić adres dla celów korespondencyjnych i finito.
Już pomijam, temat potrzeby wydawania numeru NIP gdy PESEL identyfikuje każdego jednoznacznie.
IMHO to nie zmieni kosztów administracyjnych - a mamy kryzys Koledzy i IMHO trzeba to robić.
Wobec czego co ma dać ta zmiana?
Oprócz propagandowej papki dla popleczników danej partii oczywiście...

Najnowsze wpisy