Forum Forum podatkowePIT

Błędnie naliczany ryczałt

Błędnie naliczany ryczałt

marcosdevu / 2012-01-29 23:19
Witam,
Prowadzę działalność gospodarczą od sierpnia br., płacę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wypełniając PIT-28 na rok 2011 zdałem sobie sprawę, że każdego miesiąca błędnie naliczałem podatek US. Od stawki podatku odejmowałem składkę ubezpieczenia zdrowotnego w wysokości 9% od podstawy składki (czyli tę wpłacaną do ZUSu), zamiast 7,75%.

Jak uregulować tę sprawę z US, jak wypełnić w takim razie PIT?

W artykule "Podatnik odpowiada za błędy w zaliczkach" na stronie gazetprawna znalazłem informację, że za ujawnienie nieścisłości w zaliczkach, US mógłby naliczyć odsetki podatkowe w wys. 75%, czy korzystniejsze staje się w takim razie zostawić tę sprawę kontroli skarbowej?

Proszę o pomoc.
Wyświetlaj:
izzet / 193.164.255.* / 2012-01-31 10:19
W korekcie? Błędy PIT już u nich wisi w systemie, więc wpisz właściwe.
izzet / 193.164.255.* / 2012-01-30 11:24
Dałbym sobie spokój z czekaniem - może się to skończyć niezbyt ciekawie. Z tego, co udało mi się wywnioskować z PIT-ów Dziennika Gazety Prawnej, to najłatwiej jednak będzie Ci przeprowadzić korektę. Masz na to 6 lat, ale nie czekałbym tyle ;)
marcosdevu / 2012-01-30 13:01
Ok, a w PIT-28 w rubrykach obliczony ryczałt, kwota ryczałtu wpłaconego do US i składki na ubezp. zdrowotne mam wpisać kwoty właściwe, tzn. takie jakie powinienem zapłacić US, czy kwoty rzeczywiście przeze mnie płacone (błędne)?
belladonna / 2012-01-31 21:34 / Tysiącznik profesjonalny
Na przyszłość, najpierw pytaj, a potem rób sam sobie zeznania :)
W poz. miesięcznych "ryczałt należny" mają być kwoty z ewidencji prawidłowe, czyli ryczałt pomniejszony o 7,75% składki zdrowotnej zapłaconej w roku podatkowym.... jak zacząłeś DG od sierpnia, a pierwsza płatność składaki była we wrześniu, to ryczałt za sierpień nie ma o co pomniejszyć.
W poz. składki wpłacone (syczeń-listopad) wpisujesz RZECZYWIŚCIE wpłacone za ten okres (jako jedna kwota -suma) :)
PS. A PIT-28 dotyczy przychodów z całego roku, bo niektórzy mają i takie pomysły, że wpisują bez grudnia :)

Najnowsze wpisy