Forum Forum podatkowePIT

BRAK PIT-11 OD PRACODAWCY

BRAK PIT-11 OD PRACODAWCY

darek0000 / 2016-03-08 15:06
Piszę w dziwnej sytuacji na co dzień pracuję na umowę o pracę , dorabiam sobie niekiedy u innych pracodawców na umowę zlecenie , co roku otrzymuję od nich PIT-11 , tego roku za poprzedni rok 2015 nie otrzymałem PIT-11. Pracodawca twierdzi że nie ma takiej potrzeby wystawiania gdyż odprowadził ode mnie podatek a kwota na umowie była mała 500 zł brutto (przelew to 438 zł) . Spytałem w urzędzie skarbowym czy jest to możliwe stwierdzili że nie każdy dochód od którego odprowadzony jest podatek musi byc udokumentowany PIT-11, Co zrobić w takiej sytuacji pracodawca mówi że nie a US mówi że muszę to wpisać jako dochód więc co dalej?
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-03-08 19:51
Brak PIT 11 od zleceniodawcy tylko wtedy, jeśli były to umowy o zdefiniowanym wynagrodzeniu nie przekraczającym 200 zł.

Przy kwocie brutto 500 i zleceniu MA taki obowiązek.
Jest jeszcze sporo czasu, choć po terminie- należałoby go ostro wezwać do wystawienia Pit 11.

Niezależnie od powyższego, można przecież kwoty do zeznania rocznego wziąć ze swoich rachunków, wg. których zleceniodawca dokonał wypłaty.
darek0000 / 2016-03-08 20:01
A jeśli były to 3 umowy dwie po 150 zł a jedna na kwotę 200 zł też ma obowiązek ? rachunków do umowy nie posiadam gdyż tego ode mnie nie wymagali?
wiwan / 2016-03-09 08:57
To zmienia to postać rzeczy, jest jak napisałem wczoraj. Takie umowy opodatkowuje się w inny sposób (trochę jak w przypadku podatku Belki od lokat). Pobiera się zryczałtowany PIT, a nie wylicza zaliczkę ze skali podatkowej.
Czyli bez wystawiania PIT rocznego informacyjnego dla podatnika, a podatnik nie wykazuje tego dochodu w swoim rozliczeniu rocznym.

Powyższe m.in. z art. 30, ust. 1, pkt. 5a ustawy o PIT.

Ps. Wspólna wypłata wynagrodzeń z kilku umów co prawda może wskazywać, że umowy zostały nieco sztucznie podzielone na kilka do limitu 200.
Ps. To, że nie wymagali rachunku oznacza, że sami go generowali zamiast Pana by mieć dokument księgowy uzasadniający wypłatę wynagrodzenia. Pewnie podpisywał Pan te rachunki.

Ale formalnie to przecież zleceniobiorca wystawia zleceniodawcy rachunek do usługi wykonanej na podstawie umowy, a ten wypłaca wynagrodzenie na tej podstawie.

Najnowsze wpisy