Forum Forum podatkowePIT

Brak rozliczenia od pracpdawcy

Brak rozliczenia od pracpdawcy

Kasia K. / 83.11.9.* / 2009-11-12 17:47
W okresie marzec-czerwiec 2009 pracowałam w firmie, która notorycznie zalegała z wynagrodzeniami. Właściciel firmy nie zawiesił oficjalnie działalności, ale od czerwca nie zatrudnia żadnego pracownika, w tym księgowej, wobec czego spodziewam się nie uzyskać rozliczenia. Poza tym, nadal nie uzyskałam całego wynagrodzenia. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy obliczać szacunkowo podatek i w ten sposób rozliczyć się w US? A jeżeli tak, to czy należy rozliczyć się tylko z uzyskanych przychodów, czy także wynagrodzenia, którego nie otrzymałam?
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-11-12 20:21 / Tysiącznik profesjonalny
W 2009 roku pracodawca nie wystawia już PIT-11 w trakcie roku (jedynie ma taki obowiązek na wniosek pracownika). Dlatego wystąp z wnioskiem o wystawienie PIT-11 wówczas do 14 dni będzie musiał wystawić i wysłać tez do US skoro obawiasz się, że tego nie zrobi do końca lutego 2010.
Jeśli nie otrzymasz informacji od płatnika pozostaje Ci szacunkowe rozliczenie na podstawie własnych informacji. W PIT wykazuje się dochody uzyskane w 2009, więc wynagrodzenie które nie zostanie wypłacone w 2009, nie może być dochodem w 2009, bo będzie dochodem roku, w którym go otrzymasz. Ale... KUP za 4 miesiące odliczasz, bo świadczyłaś prace w tym okresie :-))
Kasia K. / 83.11.12.* / 2009-11-13 17:28
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Najnowsze wpisy