Forum Forum prawnePracy

ciąża, a umowa na czas określony

ciąża, a umowa na czas określony

Oliwia28 / 93.89.192.* / 2008-10-22 09:36
Witam
Zwracam się z pytaniem na temat przedłużania umowy o prace na czas określony, moja umowa kończy sie 31-12-2008. Intryguje mnie czy jeżeli okarze się, że jestem w ciąży, a pierwszy dzień ciaży liczony jest jako pierwszy dzień cylku więc u mnie 9 pażdziernika, czy jestem chroniona prawnie. Umowa zostanie automatycznie przedłużona do dnia porodu? Zdaje sobie sprawe, że obowiązuje zasada 12 tygodnia ciąży, który u mnie kończy sie dokładnie 1 stycznia. Czy ja dobrze to wyliczyłam? I co w takiej sytuacji? Czy przysługuje mi przedłużenie umowy?
Dziękuje za pomoc
Wyświetlaj:
ewelina713 / 79.191.102.* / 2013-03-23 16:31
Witam, mam takie pytania dotyczące mojej obecnej sytuacji.
Pracuje na umowę na czas określony tj. do 15.01.2014 r.
Obecnie jestem w 4 tygodniu ciąży, termin wyznaczony na grudzień.
Jak urodzę idę na urlop macierzyński no i jak to będzie wyglądać w moim przypadku, od grudnia do stycznia będę jeszcze formalnie zatrudniona w firmie, kto będzie płacił za mój urlop macierzyński, do kiedy będzie trwała moja umowa z zakładem i ile moge wykorzystać tego urlopu. Czy po skończonym urlopie macierzyńskim moge wrócic do pracy.Z góry dzięki za jakieś info
szklarek / 2013-03-25 09:37
Umowa zakończy się w pierwotnym terminie więc i urlop macierzyński też. Nadal będzie trwało prawo do zasiłku macierzyńskiego, który już będzie wypłacany bezpośrednio z ZUS. Okres jego pobierania- taki jakby nadal była Pani zatrudniona- czyli przez okres przysługujący zgodnie z KP adekwatny do liczby dzieci urodzonych przy tym porodzie.

Wysokość zasiłku po zakończeniu zatrudnienia podlega górnemu limitowi podstawy wymiaru- 100% przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego co kwartał. Jeśli wiec obecnie ma Pani wynagrodzenie wyższe niż średnia krajowa to wraz z zakończeniem umowy zasiłek ulegnie obniżeniu.

Nie ma podstaw do powrotu do tej pracy.

Najnowsze wpisy