Forum Forum prawnePracy

ciąża w trakcie wypowiedzenie umowy o pracę

ciąża w trakcie wypowiedzenie umowy o pracę

mika75 / 2011-09-06 08:55
Mam pytanie do Państwa , do dochodzą do mnie sprzeczne informacje. Mianowicie - chciałabym złozyć wypowiedzenie umowy o prace z zachowanie 3 miesięcznego okresu wypowiedzenie, jeśli podczas tego wypowiedzenie zaszłabym w ciąże to czy okres wypowedzenia kończy się - po 3 miesiącach , czy - po rozwiązaniu ?? Nasz zakładowy prawnik mówi , że ta pierwsza wesrja - Moja koleżanka znów w innym zakładzie pracy miała taką sytuację i wypowiedzenie przedłuzyło się do momentu rozwiązania. Bardzo prosze o pomoc rady , i podstawy prawne.Pozdrawiam
Wyświetlaj:
mika75 / 2011-09-06 11:49
a czy są na to jakieś podstawy prawne dokładnie paragrafy - bo u mnie w pracy trzeba udawać mądrzejszą
szklarek / 2011-09-06 18:53
Doprecyzujmy- jeśli zajście w ciąże nastąpiło PO złożeniu wypowiedzenia- to tylko dobra wola pracodawcy pozwala na jego wycofanie tj. uchylenie się pracownicy od jego skutków.
Podstawa:
W orzecznictwie SN przyjmuje się, że jeżeli pracownica inicjuje zakończenie stosunku pracy, nie wiedząc, że jest w ciąży, a więc działając pod wpływem błędu, to może, dowiedziawszy się o swoim stanie, cofnąć wypowiedzenie lub ofertę rozwiązania umowy za porozumieniem (wyrok SN z 19 marca 2002 r., I PKN 156/2001; OSNP z 2004 r. nr 5, poz. 78).

Powołanie się na błąd nie może być uznane za skuteczne, gdy oświadczenie zostało złożone w czasie, gdy podwładna w ciąży jeszcze nie była. W takim przypadku nie można bowiem przyjąć, że działała ona pod wpływem błędu, a to z kolei nie pozwala na uchylenie się przez nią od skutków prawnych oświadczenia woli (wyrok SN z 5 października 2007 r., II PK 24/2007, LexPolonica nr 1783624).
danja / 2011-09-07 10:56
a jak taka sytuacja przedstawia się w związku z okresem próbnym, gdy dobiega on końca, to pracodawca musi z nami zawrzeć nową umowę?
szklarek / 2011-09-07 11:08
Przecież to zupełnie inna sytuacja, sytuacja wypowiedzenia złożonego przez pracownicę, czyli z nieznacznym zastosowaniem kodeksowej ochrony, bo ta dotyczy wypwoiedznia lub rozwiązania ze strony pracodawcy.

W umowie próbnej okres wypowiedzenia wynosi 3 dni, więc tym bardziej mało prawdopodobna jest sytuacja w praktyce, gdy pracownica powołuje się na błąd.

Kończąc- umowa próbna podlega ochronie podobnej stosunku pracy ( art.177KP)w kontekście ciąży jak inne umowy czasowe ( poza u. na zastępstwo ) z tą różnicą, że nie obejmuje ona pracownic na umowie nie dłuższej niż 1 miesiąc:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/art-177
mika 75 / 91.218.60.* / 2011-09-07 09:03
bardzo bardzo dziękuję
addamm / 2011-09-06 10:46
jesteś objęta ochroną od utraty zatrudnienia, musisz tylko złożyć pracodawcy oświadczenie, że domagasz się przywrócenia do pracy

Najnowsze wpisy