Co czynić?

Żółtodziób XXIw / 83.30.199.* / 2008-08-29 21:31
Witam.
Proszę o radę co czynić...a może już nic,tylko czekać?
Rok temu zainwestowałem na najwyższej (niestety) górce "trochę" kasy:
Millenium Akcji -11%
Legg Mason Akcji -15%
Noble Funds Akcji -15%
Commer.Union Akcji -13%
Templeton Asian Growth Fund N(USD)-46%
Nie będę się rozpisywał dlaczego akurat tak,ale napiszę,że planuję tą inwestycję na ok.10 lat i jak łatwo policzyć w tej chwili mam ok.50% tego co miałem rok temu :-(
REWELACJA.
Po roku przyszedł czas na refleksję i pytanie co dalej a wieści ze świata ogólnie mówiąc nie są zbyt optymistyczne(moim skromnym zdaniem).
Proszę o sugestie.
Pozdrawiam forumowiczów...i czekam co podpowiecie.
Wyświetlaj:
Rob33 / 77.236.0.* / 2008-09-04 22:04
Ja zainwestowałem 2 lata temu i tu miałem szczęscie, rok temu juz było +40%. Przy zeszłorocznych spadkach byłem "twardy" :) i trzymałem . Teraz jest ok 1% zysku :) , dobrze ze nie do tyłu przynajmniej. A było działke kupic albo mieszkanie, byłoby +100% lekko licząc. A tak trzeba się babrac w tych wykresach, informacjach, chustawkach itp.
Pozdrawiam i zysków zycze.
Żółtodziób XXIw / 83.30.159.* / 2008-09-05 21:46
Część kasy przeznaczyłem na zakup fajnej działki,ale po dzisiejszych notowaniach to żałuję ,że nie kupiłem trzech działek-jeść się temu nie daje,ziemi nie przybywa i takich spadków nie ma.Zostało zapomnieć o funduszach i liczyć,że szybko odrobią straty.
Pozdrawiam
Żółtodziób XXIw / 83.30.231.* / 2008-08-30 14:54
Dzięki za odzew,a nie uważasz goblin,że ta ładnie nazwana konwersja to po prostu sprzedaż jednostek....i nieodwracalna strata(ok.35%).No ile jeszcze mogą iść w dół:5% czy 10% i w końcu muszą zacząć odbijać(najpiękniejsze w tej całej "zabawie" jest to,że nigdy nie wadomo kiedy jest "koniec" wzrostów bądż spadków-a tak świetnie ogląda się tabelki i wykresy(co było).Jak sobie przypomnę gadanie z zeszłego roku,że za 3 lata będzie 100% więcej kasy to teraz się zastanawiam czy za 5 lat odzyskam to co zainwestowałem rok temu...a miało być tak pięknie.
goblin / 2008-08-30 16:48
Nie do konca masz racje, to nie jest sprzedaz, tylko zamieniasz swoje srodki z funda akcji na fund obligacyjny...... no wlasnie, ile jeszcze moga isc w dol? jak spadnie o kolejne 10 czy 20% tez bedziesz zadawal sobie to pytanie i powtarzal, ze w koncu musza sie odbic? Pewnie sie odbija, ale po co w tym czasie tracic, jak mozna przerzucic na obligacyjny i niech tam sobie czekaja..... takie jest moje osobiste zdanie.
miki3d / 2008-09-02 12:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Żółtodziobie: jeśli masz taki horyzont inwestycyjny, to to, czy jeszcze spadnie to 15% czy nie powinno Cię nie ruszać.

Goblin: spotykam się czasami z doradcami inwestycyjnymi z różnych firm - jak pociągniesz ich za język, to każdy w końcu się przyzna, że nigdy nie udało im się wstrzelić i kupić akcje na samym dołku, a sprzedać na samej górce. Tak więc być moze masz rację, tak będzie i Tobie się uda. Niastety nic nie ma na pewno - może się akurat okazać, że dzisiejsza sejsa zapoczątkowała duże wzrosty i do Żółtodziób wyjdzie na tym do przedu, a my nie.
Żółtodziób XXIw / 83.30.152.* / 2008-09-02 18:31
I tego się na razie myślę trzymać,bo kondycja psychiczna, póki co mi na to pozwala...i jeszcze taki dzień jak dzisiaj...może to już się zaczyna-tego wszystkim życzę ;-)
mac 78 / 79.97.90.* / 2008-08-29 22:59
Jak mała kasa to nie wymiękaj i trzymaj w akcjach Też tak zaczynałem ale inaczej byś się nie zainteresował Teraz to za póżno na ruchy Polecam piwo Moje zdanie
goblin / 2008-08-29 23:25
hmm... ale jak narazie wszystkie fundusze akcji ida w dol, wiec moze dokonac konwersji na jakies fundusze obligacyjne, ktore jak narazie utrzymuja sie na niewielkim plusie i czekac wtedy na jakies pozytywne ruchy w funduszach akcji (gdy one zaczna isc do gory, wtedy znowu konwersja na fundusze akcji). Czy to nie jest lepsze...?
arkadius113 / 2008-08-30 10:56
Mam podobne pytanie:
Mój portfel na dzień dzisiejszy składa się w 70% z akcji polskich, a w 30% z ML5, tak inwestuję od roku bez wprowadzania zmian! Efekty na razie marne:( dlatego zamierzam zacząć zarządzać portfelem.
Plan mam taki:
Dokupuję teraz kolejne 20% ML5 i po 25% ML6 oraz SCH1 ?
Po wzrostach tych funduszy, a mogą być dość dynamiczne, przechodzę częściowo w polskie akcje, a częściowo w obligacje?
W przypadku gdy surowce jednak polecą na południe całość przerzucam na Polskie akcje, gdyż analogicznie powinny rosnąć.
Pozdrawiam i proszę o ocenę:)
Zeus52 / 2008-09-02 21:56 / 10-sięciotysiącznik na forum
Na razie ML5=-5,17%,to dzisiejszy wynik,ale jak pisałem niżej,jakoś się tym nie przejmuję,powiedziałbym,że to było do przewidzenia. Zmartwię się,gdy indeks XAU zbliży się,lub ewentualnie przebije poziom 130...na razie jest na poziomie 139,czyli wyżej niż poprzedni dołek(jakieś 10dni temu)
Zeus52 / 2008-09-02 21:39 / 10-sięciotysiącznik na forum
Jeśli kupiłeś(dałeś zlecenie) ML5 w chwili,gdy to pisałeś,to prawdopodobnie wstrzelisz się w maksymalny dołek! Jutro ML5 pokaże prawdopodobnie około minus 5-6%,a w Skandii to wyświetlą pojutrze. A co dalej? ML5 nie ma już gdzie spadać...no może jakaś mała kosmetyka...i mam nadzieję na dalszą jazdę w górę. Wszedłem w ML5(20%) po minimalnej cenie,później dokupiłem już po trochę wyższej,dlatego nie przejmuję się dzisiejszymi spadkami spółek złota(indeks XAU=około minus 6%),bo i tak nie jest źle. Tym razem na wykresie średnioterminowym(weekly) indeks chyba właśnie rysuje drugie odbicie(litera "W")...a to znaczy jazdę do góry. Pzdr
mac 78 / 79.97.90.* / 2008-08-31 02:27
Wszyscy drobni investorzy to łosie którym mysliwi z giełdy pozwalaja czasem coś poskubac Jeżeli chcesz przeżyc to musisz robic to co łoś być czujnym to jedyna nasza broń i nie obżerać się całą gębą Przez ostatni rok łosie zostały przetrzebione Sporo osób zamilkło i sie nie udziela -zostały odstrzelone Reszta została zastrachana ale myśliwi muszą pozwolic na odnowę stada i to jest naszą szansą Giełda to dzika puszcza jak na wojnie ginie odważny i tchórz przeżyje sprytny i cierpliwy
Żółtodziób XXIw / 83.30.199.* / 2008-08-31 21:07
Coś w tym jest mac 78,ubrałeś to ładnie i zrozumiale.I niech to będzie przestroga dla wszystkich zaczynających inwestorów.Zwłaszcza..."i nie obżerać się pełną gębą"...zmodyfikował bym na:i nie próbować obżerać się pełną gębą-bo to się może nie udać bez odpowiedniej wiedzy i pilnych obsewacji.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy