Na rynku jest więcej podobnych produktów: Axa, Aegon, Skandia, Compensa, HDI Gerling. Wszystkie działają na podobnych zasadach.
1. Polisa jest tutaj tylko pewnym trikiem prawnym, dzięki któremu taki produkt daje dodatkowe korzyści:
a) korzyść niefinansowa - tzw. korzyści prawne
b) korzyść bardzo konkretna dla zysków z tej iwnestycji - tzw. korzyści podatkowe, w tym najważniejsza - brak podatku Belki przy dokonywaniu konwersji.
2. Nie jest tak, że kupujemy taki produkt - my inwestujemy
-------------------------------------------------------
Tak naprawdę wpłacamy pieniądze i w całości są one inwestowane (za nielicznymi wyjątkami, gdzie pobierana jest opłata wstępna od wpłat)
3. "Polisa inwestycyjna" to w praktyce pośrednik przy zakupie funduszy inwestycyjnych
-------------------------------------
Czyli dokładnie to samo co np. kupowanie funduszy w mBanku. Polisa nie zarządza naszymi pieniędzmi ani funduszami. Jedynie pozwala nam na zakup funduszy pod przykrywką "polisy". To ile zarobimy (lub ile stracimy) zależy wyłącznie od nas - i od naszych decyzji które fundusze wybieramy i które oraz kiedy będziemy zmieniać.
4. Fundusze to nie lokata
-----------------------------
Jeżeli zostawimy fundusze bez opieki na kilkanaście lat - to nasz końcowy wynik zależy wyłącznie od szczęścia.
5. W polisie płacimy dodatkowe opłaty. W tym opłatę za zarządzanie
-----------------
Nie jest to opłata za zarządzanie i pomnażanie naszych pieniędzy (nazwa tej opłaty jest po prostu bardzo zła i wprowadzająca w błąd). jest to opłata za to, że możemy poprzez tę platformę inwestować i korzystać z tych dodatkowych korzyści prawnych i podatkowych.
I z tego za co płacimy (czyli możliwość konwersji bez podatku Belki) warto korzystać. W przeciwnym razie może się okazać, że po 10 latach straciliśmy - nawet stosując tak bardzo promowaną zasadę uśredniania. To w praktyce nie działa:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/efekt-uspienia-czujnosci-wystepuje-takze-w-dlugim-okresie/
6. Generali czy coś innego?
---------------------------------
Produkty Generali, Axa, Aegon i inne, które wymieniłem na początku nieznacznie różnią się ofertą. Ale wybór najlepszego - powinien być oparty o analizę, szczególnie poziomu opłat. Zależnie od tego ile chcemy wpłacać co miesiąc, lub jaką jednorazową kwotą chcemy rozpocząć naszą inwestycję wybór najlepszej polisy może być różny.
Przygotowujemy portal, który będzie pomagać w tego typu wyborze. Zapraszam do zadawania pytań, informacji o czym chcielibyście w tym portalu przeczytać.
Informacje o tym co będziemy publikować znajdują się na tej stronie:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/wszystko-o-co-chcesz-zapytac-o-polisach-inwestycyjnych/