Forum Forum inwestycyjneFundusze

co spieniężyć INVESTORS FIZ, MILLENIUM MiŚ, LEGG MASSON AKCJI ...?

co spieniężyć INVESTORS FIZ, MILLENIUM MiŚ, LEGG MASSON AKCJI ...?

madzik08 / 87.205.69.* / 2008-02-29 16:33
Będę za ok. 2 tygodnie potrzebowała części zainwestowanych środków (ok. 20% całego kapitału), gdyż postanowiłam kupić ziemię jako inwestycję w związku z tym zastanawiam co zlikwidować.
Mam jednostki 10 różnych TFI (głównie akcji)+ INVESTORS FIZ (ok. 43%wartości całego mojego portfela)+ OPERA 3 GROSZE (ok. 8-9%wartości całego mojego portfela)+ akcje BAKALLANDU (ok.1-2%).
Z TFI mam LEGG MASSON AKCJI, DWS FIO Akcji Plus i DWS Zrównoważony oraz na moje nieszczęscie MiŚ MILLENIUM (chyba najbardziej chybiony mój zakup - niestety ok. 10% portfela),SKARBIEC AKCJI I WAGA oraz kilka w parasolu AIG (Zrównoważony Nowa Europa,Stabilnego Wzrostu, Akcji Rynków Wschodzących i Akcji).
Zastanawiam się co umorzyć ? W jaki sposób do tego podejść ?
Czy umorzyć tylko to na czym zarobiłam ? Czy to z czego nie jestem zadowolona ?
Nabywałam jednostki fundusze robiłam to trochę tak na chybi utrafił, kupowałam różne tak na próbę oczywiście wcześniej nieco czytając i porównując.
Co jakiś czas robiłam sobie w arkuszu kalkulacyjnym dość dokładne podsumowanie.
Generalnie trzymam te pieniądze od około roku z wyjątkiem SKARBCA AKCJI i WAGA (ok.15 % obecnego portfela), który mam od 2003 roku.
W swoim oczywiście subiektywnym przekonaniu najbardziej zadowolona jestem z INVESTORS FIZ i LEGG MASSON AKCJI. Najbardziej "wkurza" mnie MiŚ z MILLENIUM i OPERA 3 GROSZE.Ale czy to jest rozsądne pozbyć się Misiów Millenijnych i zaakaceptować stratę niestety ponad .... 20 %.
Wg danych na dzień dzisiejszy jestem na plusie tylko w przypadku INVESTORS FIZ ok. 18 % oraz SKARBCA AKCJI i WAGA (odpowiednio w skali rocznej 8% i 4,5 %).
Logika wskazywałaby,aby sprzedać to na czym jest zysk, ale może umorzyć np. "nielubianego" Misia Millenium i odrobić stratę na czymś innym ?
HELP ME !!!
Wyświetlaj:
Pita23 / 2008-03-01 19:56
sugerowalbym nie sprzedawac spolek,ktore przynosza straty na ten czas i poczekac az sie odbija...
pozdrawiam
miki3d / 2008-03-01 17:01 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Fakt, warto by posprzątać taki portfel przy tej okazji. W pierwszej kolejności odpal Skarbca, skoro jesteś w nim do przodu. W drugiej kolejności zrealizuj zysk na Inwestorsie, choć nie ukrywam, że docelowo (gdyby np. akcje poszły mocno do góry) warto by przerzucić część środków z fundów akcyjnych właśnie do Investorsa. W długim terminie będzie bardzo nieciekaiwie.
madzik08 / 213.238.107.* / 2008-03-03 13:36
Dzięki. Też myślałam,aby tak robić ze najpierw SKARBIEC,a potem ile trzeba INWESTORS FIZ. Jeszcze odnośnie INWESTORS FIZ to mam dylemat czy rozsądnym jest "trzymać" u nich więcej niż 40 % aktywów ? Mam do nich przekonanie, ale czy to nie za duże ryzyko.
A te Miśki z Millenium to chyba potrzymać jeszcze i poczekać aż odrobią stratę ?
miki3d / 2008-03-03 15:24 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Wiem, że Inwestors świetnie dywersyfikuje swoje środki. Tym nie mniej powierzanie wszystkich pieniędzy jednej, choćby najlepszej dzisiaj, grupie zarządzających zwiększa ryzyko.
Jak chodzi o Miśki - jeśli nastąpi jeszcze jedna mocna fala wzrostowa na światowych giełdach, to też i fudusze z tej kategorii mają szansę zyskać bardzo dużo. Co do Millenium - zarządzający tym funduszem bardzo wierzy w małe spółki, stąd przy przecenie na mWigu i sWigu fundy Millenijne traciły bardzo mocno. Jeśli w tym sektorze poprawi się koniunktura, to i ten fundusz znajdzie się wśród liderów. To tylko 10% portfela, więc może warto ten sektor mieć w swoim portfelu. Chyba, że chcesz te środki przeinwestować w coś zupełnie innego.
max1224 / 2008-03-01 00:22 / Tysiącznik na forum
właściwie odpowiedź jest w tekście i pewnie dlatego nikt nie odpowiada przeczytaj swój wpis jeszcze raz i jak trzeba jeszcze raz aż Cię oświeci i to jest dobry wybór ziemia jeszcze zdrożeje sam kupiłem niedawno spory kawałek
madzik08 / 213.238.107.* / 2008-03-03 13:38
Zgadza się, ale nie chcę z różnych powodów ulokować wszystkich wszystkich aktywów w ziemii
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy