CP Energia

skomentuj
zarara / 83.23.193.* / 2008-01-06 11:49
Jako, że jutro będziemy mieli idealny dzień na zrobienie małych zakupów, szczególnie w pierwszych 30 min. sesji, pragnę zwrócić Waszą uwagę na CP Energię.

CP Energia to jedyna spółka gazowa na GPW oprócz PGNiG. Ostatnia wycena na 17,24zł, super infa, mała liczba akcji w obrocie, planowana nowa emisja w II połowie 2008 roku.


Gigant zbiera gratulacje za wejście w zagraniczne złoża, a tu firma z grupy Capital Partners odbiera mu miano lidera produkcji LNG.Kontrolowanemu przez skarb państwa Polskiemu Górnictwu Nnaftowemu i Gazownictwu (PGNiG) rośnie poważny konkurent w produkcji LNG (skroplonego gazu ziemnego). Staje się nim rosyjski Kriogaz, należący w 100 proc. do CP Energii, firmy z portfela notowanej na GPW spółki Capital Partners - napisał "Puls Biznesu".

Do tej pory PGNiG było jedyną firmą produkującą LNG na rynek polski — dostarczało 7,9 tys. gazu ton rocznie (10,7 mln m sześc.). Gdy ktoś - tak jak CP Energia - chciał handlować gazem skroplonym, musiał kupować go od państwowego monopolisty.
Tymczasem już w 2008 r. dzięki kolejnym inwestycjom w zakładach w Petersburgu to Kriogaz stanie się liderem produkcji skroplonego gazu ziemnego w naszej części Europy. Rosyjska spółka podpisała umowy na budowę dwóch fabryk skroplonego gazu o łącznej produkcji 14 tys. ton rocznie. Uzgodniła też kolejną inwestycję. Trzecia fabryka ma wytwarzać 34 tys. ton LNG rocznie - poinformował "Puls Biznesu".

Kriogaz chce zaopatrywać Federację Rosyjską, ale nadwyżki trafią do klientów w Polsce, gdzie CP Energia do niedawna obracała jedynie LNG kupionym od PGNiG.

- Budowa zakładów LNG pozwoli nam na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców gazu. Analizy rynkowe oraz dotychczasowa praktyka spółki wskazują, że sprzedaż gazu skroplonego odbiorcom indywidualnym i hurtowym jest perspektywicznym źródłem przychodów — mówi Marcin Buczkowski, prezes CP Energii.

------------------------------------------------------------------

CP Energia ma umowę na sprzedaż gazu


Spółka CP Energia podpisała list intencyjny dotyczący sprzedaży gazu ziemnego firmie Symetric.

Szacunkowa wartość umowy sprzedaży gazu w okresie pięciu lat może wynieść 38,5 mln zł plus VAT. "(...) 3 grudnia 2007 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy CP Energia SA zwaną dalej sprzedającym, a Symetric Sp. z o.o. zwaną dalej kupującym. Strony zgodnie deklarują chęć prowadzenia negocjacji mających na celu podpisanie umowy inwestycyjnej oraz umowy sprzedaży gazu ziemnego na potrzeby kupującego" - podano.

Firmy planują podpisanie umowy do 31 stycznia przyszłego roku. Roczne zapotrzebowanie gazu ziemnego wynosi około 5 mln metrów sześciennych.

Szacunkowa wartość umowy sprzedaży gazu w okresie pięciu lat wynosi 38,5 mln zł plus VAT.

------------------------------------------------------------------

Spółka zależna CP Energia ma kontrakt za 40 mln euro

Spółka zależna CP Energia ma kontrakt za 40 mln euro
fot: PAP/Bogdan Borowiak

ZAO Kriogaz, spółka zależna CP Energia, podpisała list intencyjny z OOO Power Solutions Group i OOO Sigma Technologies dotyczący wykonania przez ZAO Kriogaz projektów i przeprowadzenia "pod klucz" prac budowlano-montażowych kompleksów skraplania gazu ziemnego w Rosji.

Szacunkowa wartość umowy to 40 mln euro.

"Strony zgodnie deklarują chęć prowadzenia negocjacji mających na celu podpisanie umowy inwestycyjnej na wykonanie przez ZAO Kriogaz projektów i przeprowadzenie "pod klucz" prac budowlano-montażowych trzech kompleksów skraplania gazu ziemnego w miastach Moskwa, St. Petersburg i Omsk o mocach produkcyjnych od 30 do 100 ton gazu LNG na dobę, a także systemów magazynowania i regazyfikacji" - podano.

Do finansowania projektu zobowiązała się OOO Sigma Technologies.ZAO Kriogaz oferuje jednocześnie usługi konsultacyjne odnośnie transportu skroplonego gazu ziemnego. Firmą prowadzącą obsługę i eksploatację obiektów po ich wybudowaniu ma być ZAO Kriogaz.

Podpisanie umowy inwestycyjnej planowane jest w ciągu dwóch miesięcy od momentu podpisania listu. Szacunkowa wartość umowy na wybudowanie instalacji wynosi 40 mln euro, czyli ok. 144 mln zł.

------------------------------------------------------------------

CP Energia: 100 mln zł na inwestycje w 2008 roku
śro, 19. grudnia 07, 05:53
CP Energia w ciągu dwóch lat chce zbudować 420 km nowych gazociągów. Nie wyklucza nowej emisji w II połowie 2008 r.

Pierwszy na polskiej giełdzie niezależny dystrybutor gazu ziemnego rozszerza plany ekspansji.

- Pracujemy obecnie przy udziale rady nadzorczej, nad wieloletnią strategią rozwoju grupy oraz szczegółami rozszerzonego programu inwestycyjnego - zapowiada Marcin Buczkowski, prezes CP Energii. Dodaje, że jednym z priorytetów będzie rozbudowa sieci gazociągów na terenie Polski oraz infrastruktury wykorzystującej skroplony gaz ziemny (LNG). Obecnie spółka ma 157 km własnych sieci gazowych wysokiego i średniego ciśnienia.

- Mogę zdradzić, że rozszerzony program inwestycyjny na kolejne dwa lata (do końca 2009 r.), nad którym obecnie pracujemy, obejmuje budowę dalszych 420 km gazociągów - ocenia. Już w przyszłym roku na rozwój infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej LNG CP Energia planuje wydać ok. 100 mln zł.

Spółka jest w trakcie budowy największej w Polsce instalacji skraplania gazu ziemnego. Realizacja wartej 50 mln zł inwestycji pozwoli na sprzedaż ok. 46 mln m3 gazu ziemnego rocznie.

Firma rozpoczęła też rozbudowę mocy produkcyjnych LNG na terenie Federacji Rosyjskiej. Na początku grudnia ZAO Kriogaz, spółka zależna CP Energii, podpisała umowy na budowę dwóch fabryk skraplania gazu ziemnego w Rosji.

Zakończenia budowy jest planowane na koniec I i II kwartału 2008 r.

Firma nie wyklucza przeprowadzenia nowej emisji akcji.

- Inwestycje generują zwiększone zapotrzebowanie na środki finansowe. Po zatwierdzeniu nowej strategii przez Radę Nadzorczą, na początku 2008 r., zdecydujemy o strukturze i formie pozyskania finansowania. Bardzo prawdopodobnym wariantem jest kolejna emisja akcji CP Energii na rynku publicznym w drugiej połowie 2008 r. - podkreśla prezes Buczkowski.

------------------------------------------------------------------

Kontrakt PGNiG ze spółką CP Energii za 116 mln zł
wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
27.12.2007 05:46

Gaslinia, spółka z grupy CP Energii, zawarła z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem umowę na sprzedaż i przesył gazu. Szacunkowa wartość umowy wynosi: 116,5 mln zł.

Umowę sprzedaży i przesyłu Gaslinia i PGNiG zawarły na 10 lat. Szacunkowa wartość umowy w całym okresie jej obowiązywania wynosi: 116,5 mln zł.

Ustalenie należności za dostarczone i odebrane ilości gazu odbywać się będzie w okresach miesięcznych.

------------------------------------------------------------------

CP Energia zwiększy swoją sieć gazową
wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
02.01.2008 06:04

Spółki zależne CP Energii: Gaslinia i Gazpartner rozbudują sieć gazową grupy o ok. 96,5 km.

Gazpartner przygotowuje się do realizacji projektu „Sieć gazowa średniego ciśnienia Ińsko – Dobrzany”. Projekt polega m.in. na opracowaniu dokumentacji projektowej i formalno – prawnej, uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz budowie i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Dokładna lokalizacja wykonywanych gazociągów zostanie określona po wykonaniu dokumentacji technicznych i po podpisaniu umów przyłączeniowych przez zamawiającego.

Realizacja rozbudowy sieci gazowej Ińsko – Dobrzany pozwoli na znaczące zwiększenie wolumenu sprzedaży gazu ziemnego. Dzięki tej inwestycji sieć gazociągów Grupy CP Energia zwiększy się o ok. 60 km. Projekt ma być gotowy do 31 października 2008 r.


Z kolei spółka Gaslinia zamierza zrealizować projekt „Sieć gazowa średniego ciśnienia Andrzejewo”. Realizacja projektu polega m.in. na opracowaniu dokumentacji projektowej i formalno – prawnej, uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz budowie i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Termin wykonania projektu przewidziano na 31 grudnia 2009 r.

Realizacja rozbudowy sieci gazowej Andrzejewo pozwoli na zwiększenie sieci gazociągów Grupy CP Energia o kolejne ok. 36,5 km.
Ponadto, Gaslinia zrealizuje także projekty „Sieć gazowa średniego ciśnienia Smardzewice” i „Sieć gazowa średniego ciśnienia Żychlin”.

------------------------------------------------------------------

CP Energia kupiła rosyjską spółkę ZAO Kriogaz - operatora instalacji skraplania gazu ziemnego w Rosji - poinformowała CP Energia we wtorek w komunikacie.

Umowa weszła w życie po tym, jak CP Energia zawarła umowę z Gazprom Eksport umożliwiającą eksport z Rosji skroplonego gazu.

Tym samym CP Energia została drugą firmą po PGNiG, posiadającą umowę na dostawy gazu z Federacji Rosyjskiej.

"Pragniemy zaspokajać potrzeby rynku wewnętrznego Federacji Rosyjskiej, ale dzięki zawartemu kontraktowi z Gazprom Eksport możemy również dostarczać więcej gazu dla naszych klientów w Polsce - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Buczkowski, prezes CP Energia.

Dodał, że CP Energia przygotowuje program inwestycyjny dla spółki ZAO Kriogaz. Nie podał jednak szczegółów.

Grupa CP Energia posiada ponad 100 km własnych sieci gazowych wysokiego i średniego ciśnienia, a dalsze 170 km jest na etapie projektowania. Spółka jest właścicielem i operatorem instalacji magazynowania, regazyfikacji LNG, armatury przesyłowej gazu ziemnego oraz specjalistycznych cystern kriogenicznych do przewozu LNG.

ZAO Kriogaz ma siedzibę w St. Petersburgu, założona została w 1993 roku jako spółka specjalizująca się w technologii skroplonego gazu ziemnego.

------------------------------------------------------------------

CENY GAZU

Będą rosły nadal i okres względnie taniego gazu raczej bezpowrotnie skończył się. Ceny gazu będą pobudzały inwestowanie w przemysł gazowniczy oraz spowodują dalsze zróżnicowanie w dostawach gazu rurociągami bądź transportami LNG. Podstawą wyznaczenia cen gazu są i będą nadal ceny ropy naftowej, chociaż zauważa się również indeksacje cen w stosunku do cen energii elektrycznej lub węgla. Ta ostatnia tendencja jest zauważalna zwłaszcza tam gdzie pojawiają się alternatywne źródła energii (np. węgiel, energia jądrowa).
Wyświetlaj:
CP_ERG / 85.222.34.* / 2008-01-07 17:31
Rozumiem "zarara" , żes się władował w tą spółkę i teraz skamlesz na wszystkich forach aby znaleźli się naiwni, ktorzy odkupią od ciebie akcje tej spółki.
zarara / 83.23.202.* / 2008-01-08 04:42
oj to ty bedziesz skamlal za pare miesiecy, gdy spojrzysz na kurs tej perelki i przypomnisz sobie dobre rady zarara
kami888 / 2008-01-06 13:29
Jeszcze raz pytam, skad sie wzięła ta wycena i gdzie jej szukać? Ten sam tekst i dwa logii?? Moze którys się zdecyduje?
zarara / 83.23.51.* / 2008-01-06 20:21
jak nie wiesz gdzie szukać to nie ma sensu zawracać sobie tobą głowy
fiko-miko / 77.113.102.* / 2008-01-06 19:22
poleci w gore poleci sam kupilem za 1- proc portfela
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy