Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Czarne listy wcale nie odstraszają dłużników

Czarne listy wcale nie odstraszają dłużników

skomentuj
Wyświetlaj:
nill / 82.177.252.* / 2010-09-02 11:32
Żeby wpis do BIG przyniósł odpowiedni efekt trzeba wiedzieć, jak wybrać biuro...

Brakuje informacji w tekście, że Krajowy Rejestr Długów jest tylko jednym z trzeb BIG-ów w Polsce (KRD to nie jest państwowe biuro, jak to jest często odbierane ze względu na nazwę - wszystkie BIG-i to spółki akcyjne).

Przy wyborze biura warto sprawdzić, kto korzysta z jego danych. I jeżeli chodzi o blokowanie dłużnikom dostępu do kredytów w bankach (a to jest najskuteczniejszy motywator) to wiadomo, że one korzystają przede wszystkim z Biura Informacji Kredytowej (BIK), a ten z kolei udostępnia nie tylko swoje dane, ale także jest połączony bezpośrednio z BIG InfoMonitor (jedyne biuro współpracujące z BIK-iem).

Polecam lekturę:

http://cigi.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=125:jakie-najistotniejsze-cechy-naleiy-braod-uwagrzy-wyborze-big-do-wspacy&catid=23:infomonitor-biuro-informacji-gospodarczej&Itemid=7

oraz

http://cigi.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=124:czy-jest-paowe-biuro-informacji-gospodarczej&catid=23:infomonitor-biuro-informacji-gospodarczej&Itemid=7
francoreza / 2010-09-02 10:30 / portfel
Jeśli dokładniej przyjrzeć się wykresowi, to widać wyraźnie, że typowy dłużnik ma 26-45 lat i jest... kobietą. A podobno takie gospodarne. Ciekawe.

Za to starsze kobiety powyżej 56 lat są bardziej odpowiedzialne od mężczyzn i to się potwierdza. Wystarczy porozmawiać z babcią - raczej nie byłaby za tym, żeby kupić telewizor czy jechać na wakacje za pożyczone pieniądze.

Najbardziej zadłużone jest pokolenie przełomu lat 80/90, czyli Ci którzy zachłysnęli się wolnością III RP.

Teraz następne pokolenia będą musiały odpracować to, co zabierze inflacja wywołana wzrostem tego zadłużenia. Nie ma nic za darmo.
magnetic76 / 81.200.225.* / 2010-09-02 11:49
Sadze ze udzial kobiet w tych zestawieniach po czesci idzie jednak na konto mezczyzn, ktorzy czesto "prosza" lub "namawiaja" zone lub partnerke do zaciagania kredytu, a ta z koljei mysli, ze jesli nie dla niej byl kredyt, to splacac tez nie musi. Ludzka glupota.
francoreza / 2010-09-02 12:53 / portfel
magnetic76, to o czym mówisz to czysta spekulacja - tego w prezentowanych danych nie ma.
Owszem może tak być, ale na podstawie artykułu nie da się tego potwierdzić.

Z drugiej strony każdy kto bierze kredyt "dla kogoś" i myśli, że nie musi go spłacić jest idiotą/idiotką i ciężko mi uwierzyć w to, że tak wyraźną różnicę da się wytłumaczyć w taki sposób.
skomentuj

Najnowsze wpisy