Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Członek RPP: Nie unikniemy spowolnienia wzrostu

Członek RPP: Nie unikniemy spowolnienia wzrostu

Wyświetlaj:
adam222 / 77.88.184.* / 2008-07-14 18:41
To złodzieje. Robią tak specjalnie aby wydoić naszą gospodarkę poprzez banki i zyski przetransferować za granicę. Przecież większość banków w Polsce nie jest polska.
Toreon / 213.17.163.* / 2008-07-14 13:41

- Staram się traktować kurs jako czynnik neutralny przy decyzjach o stopach procentowych.

Większość członków RPP jako czynnik neutralny traktuje też wyraźne osłabienie tempa wzrostu PKB. Oczywiście że nieuniknione jest spowolnienie gdy stopy wzrosną do 8 % a do tego RPP chyba dąży.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-07-14 13:58
To prawda. Członkowie RPP biegają jak dzieci z drewnianymi szabelkami, zamiast tego wymachując stopami procentowymi. Spowolnienie tempa wzrostu PKB, sztuczne nadmuchanie złotówki do granic możliwości bez wywołania widocznego zmniejszenia inflacji... Lubię jak Zachodnie produkty są tanie, ale cy my sie sami powoli nie dypcymy? Paliwo i tak nie staniało... Pozdrawiam.
georg / 2008-07-14 23:49 / Bywalec forum
Mr Bear, pan to chyba spadl z byka (fell off a bull, jesli pan woli).
A moze sie pan juz urodzil pod Bykiem? W kazdym razie same byki pan sadzi.
Kurs zl nie jest sztuczny. Bez podnoszenia stop inflacja bylaby teraz znacznie wyzsza (podniesli za malo i za pozno ale lepiej to niz wcale). A jak wyglada i jak sie konczy pseudo-wzrost napedzany inflacja, to moze sie pan dowiedziec z podrecznika makroekonomii dla studentow pierwszego roku. Polecam tez na przyklad www.mises.pl/600/
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-07-15 08:45
...jeszcze jedno Panie Georg. Proszę dokładnie doczytać, z napływem jakiego kapitału do kraju (spekulacyjnego czy inwestycyjnego) wiąże się wzrost stóp procentowych. Proszę też uważnie sprawdzić, który z nich jest dobry, a który zły dla rozwoju gospodarki. A poza tym, jeżeli tymczasowo podnosi się stopy procentowe znacznie powyżej stóp w krajach o wiodących gospodarkach, po to żeby później je z powrotem obniżać, to jest to sztuczne nadmuchiwanie waluty. Ja wiem, że dla czystego teoretyka jakim Pan najwyraźniej jest, trudno to zrozumieć, bo tu trzeba dokonać pewnego logicznego myślenia przy użyciu wiedzy, jaką się posiada, ale proszę się wysilić, choć trochę. Naprawdę polecam.
georg / 2008-07-15 17:04 / Bywalec forum
Prawda, za wyjatkiem tranzakcji na wlasny uzytek, ja jestem teoretycznym ekonomista ale tacy potrafia widziec rzeczy jasno. Czasami zaluje, ze nie jestem praktykiem, bo moje oceny sa zwykle trafniejsze od tych ekspertow (niech Pan zobaczy w archiwum np. moje stare prognozy o WIG-u ktorym nikt tu nie wierzyl).
Odroznianie kapitalu spekulacyjnego i inwestycyjnego, czy zlego i dobrego, to zabawa dla socjalistow starej daty: pomylona, niemozliwa i jalowa. Jak Pan chce to rozroznic? Czy teoretycznie, czy praktycznie? I po co (tzn. co Pan zrobi z tym rozroznieniem, nawet zakladajac ze Pan go jakos dokona)? Rozne kraje wymagaja roznych stop procentowych, i tu nie ma zadnej prostej zaleznosci z poziomem rozwoju. (Dlatego tez Euro jest projektem politycznym i ta waluta sie rozpadnie.) Widac, ze Pan cos wie o ekonomii ale pewnie z dawnego SGPiSu albo czegos takiego. Albo moze przejal sie Pan niemiecka socjaldemokracja lub frncuskim etatyzmem? Polecam zapomniec to wszystko i studiowac literature austriacka i anglosaska. Zycze powodzenia.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-07-16 11:40
...RPP powinno było wcześniej podnieść stopę ref. do 6,00 i powiedzieć koniec, teraz czekamy na efekty. Jeśli podniosą ją w obecnej sytuacji jeszcze bardziej, ponad 6,25, i nie wywoła to załamania w naszej pięknej gospodarce, to przyznam że moja opinia w ogóle nie miała sensu i były bezpodstawna - tak się jednak nie stanie.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-07-16 10:57
Widzę, że jest Pan ode mnie znacznie starszy. Zapewniam, że moja wiedza związana z ekonomią jest jak najbardziej aktualna i świeża. Jestem przede wszystkim czystym praktykiem. Nie mam tak szerokiej wiedzy teoretycznej jak Pan, czego pozazdroszczę bo jest to przydatne, ale mam głębokie doświadczenie praktyczne poparte wiedzą teoretyczną w obszarze, w którym działam. I gwarantuję Panu, ze kapitał spekulacyjny i inwestycyjny to nie są pojęcia nieaktualne i neutralne dla gospodarki. Tak samo jak nie jest rzeczą obojętną kurs waluty polskiej przy podejmowaniu decyzji o zmianie stóp procentowych. Zobaczy Pan, że pod koniec 3, w 4-tym kwartale tego roku nastąpi korekta kursu złotego przy danych stopach procentowych i będzie to miało niekorzystne skutki dla gospodarki. Zaczniemy się stawać coraz głębszym dołkiem w Europie. A jeżeli chodzi o literaturę anglosaską, to w zakresie makroekonomii oraz finansów przedsiębiorstw ma ona minimalne przełożenie na realia polskie. I nie jest to mój wymysł, lecz wiedza empiryczna. Zgadzam się z Panem, że stopy muszą być zmieniane aby dążyć do osiągnięcia celu inflacyjnego, co jest ustawowym prawem i obowiązkiem NBP. Ale trzeba robić to ostrożnie pamiętając, że istnieje coś takiego jak oczekiwania banków i inwestorów, które mają krótkoterminowo bardzo silny wpływ na rynek pieniężny w kraju. Pamiętać też należy, że efekty zmiany stopy procentowej widać po pewnym czasie. Dlatego też zgodzę się z tym, że stopy powinny być podniesione wcześniej i w większym stopniu niż to zrobiono. Pracuję w przedsiębiorstwie, dla którego oczekiwania na rynku międzybankowym odnośnie stóp procentowych przekładają się w polskim przypadku do niepotrzebnego wzrostu kosztu pieniądza. Krótkoterminowo bo potem jest korekta, ale jest to dla nas złe. Dodatkowo nie do pomyślenia jest co będzie, jak złotówka osłabnie przy obecnym poziomie stóp. Dlatego dla mnie zagraniczna teoria jest rzeczą bardzo potrzebną i ważną, ale uczmy się także o naszej gospodarce. Pozdrawiam.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-07-15 08:22
Widzę, że Pan jest jednym z tych, którzy czytali podręcznik do makroekonomii, dowiedzieli się z niego że stopami procentowymi można sterować gospodarką wpływając na podaż pieniądza, ale ekonomistami nigdy nie byli. Proszę mi wierzyć, że dla tak specyficznie uwarunkowanej gospodarki jaka jest w Polsce, stopy procentowe to nie wszystko. Nie jesteśmy w USA, lecz w kraju zawsze zależnym od Zachodu. Pozdrawiam serdecznie.

Najnowsze wpisy