Forum Forum podatkoweOdliczenia

czy dotyczy mnie podatek pomocy

czy dotyczy mnie podatek pomocy

nataaa / 77.114.45.* / 2011-08-03 15:00
W 2008 r. kupilam nieruchomosc za 60.000zl. Urzad Skarbowy niedlugo pozniej odezwal sie do mnie oceniajac ze wartosc nieruchomosci byla zanizona i nakazujac uzupelniajaca zaplate podatku, poniewaz wg ich rzeczoznawcy wartosc rynkowa gruntu to 114.000. Podatek oczywiscie zaplacilam.
Teraz w 2011r. sprzedalam ta sama nieruchomosci za cene 100.000zl. I nie wiem czy mam obowiazek jakiegos zachowania wzgledem US.
1. czy te 100.000 sa moim przychodem?\
2. czy musze zaplacic podatek od kwoty 40.000 bo niby zarobilam na tej transkacji skoro wartosc oceniona przez urzad do 114.000 czy nie musze bo jestem toretycznie stratna 14.tys?
3. jezeli muszę zaplacic, a chcialabym tego uniknac poprzez przeznaczenie całej tej kwoty na inny cel mieszkaniowy czy budowlany, czy muszę teraz od razu poinformowac US o takim zamiarzem na jakims okreslonym formularzu?
belladonna / 2011-08-06 15:18 / Tysiącznik profesjonalny
Nieruchomość nabyta w 2008, a teraz sprzedana, to jedynie ulga meldunkowa (innych ulg nie ma). Czyli na co przeznaczysz przychód wg tych przepisów znaczenia nie ma. Tak, płacisz podatek od dochodu (strata też może wystąpić)... :)
Wg przepisów które mają tutaj zastosowanie wykazuje się sam podatek w PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38.
A co jest twoją ceną zakupu? tutaj muszę "obczytać" temat, bo na zdrowy rozum, czasami z podatkami można wyjść jak... :)

Najnowsze wpisy