Forum Forum emerytalneInne

Czy mogę się ubiegać o rentę lub emeryturę po zmarłym mężu?

Czy mogę się ubiegać o rentę lub emeryturę po zmarłym mężu?

Anna60 / 213.158.216.* / 2013-02-21 17:26
Dzień dobry.Mój mąż pracował w więziennictwie(był pracownikiem mundurowym-strażnikiem)Zmarł w 1992 roku.Czy po tylu latach mogę się ubiegać o emeryturę lub rentę po mężu?Jeżeli tak to jakie warunki musiałabym spełnić?Jakie dokumenty są potrzebne?Mam 60 lat,w tej chwili pobieram swoją niską emeryturę z ZUS.Będę wdzięczna za pomoc.Anna.
wiwan / 2013-02-22 11:11
Prawo do renty rodzinnej nie przedawnia się.
Ustawa emerytalna mundurowa odsyła wprost do ustawy cywilnej - ZUS-owej jeśli chodzi o zasady nabycia prawa do renty przez rodzinę zmarłego, odmienne są zasady wyliczenia wysokości świadczenia.

Jako wdowa nie spełniła Pani podstawowego warunku do r. rodzinnej uprawniającego- tj. ukończyła Pani 50 lat później niż 5 lat od śmierci męża.
Prawo do renty miałaby Pani jednak, gdyby:
- była Pani niezdolna do pracy w dniu śmierci męża lub stała się niezdolna nie później niż 5 lat od dnia jego śmierci, albo
- ukończyłaby Pani 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania* wychowywania dziecka uprawnionego do r. rodzinnej po zmarłym mężu (czyli r. rodzinna po ojcu) albo stała się niezdolna do pracy nie później niż 5 lat od ww zaprzestania wychowywania.

* oznacza to dzień, w którym dziecko pobierające rentę po rodzicu uzyskuje pełnoletność lub traci prawo do renty z powodu zaprzestania edukacji- w zależności co następuje wcześniej.

Powyższe na podstawie art. 70 ustawy emerytalnej cywilnej.

Najnowsze wpisy