Forum Forum prawnePracy

Czy osoba po dyscyplinarnym zwolnieniu ma prawo do zasiłku lekarskiego

Czy osoba po dyscyplinarnym zwolnieniu ma prawo do zasiłku lekarskiego

Technoraker / 2013-06-03 15:40
chodzi mi o pomoc bo się w tym nie orientuje kolegi kobieta mnie prosiła żebym spytał ponieważ na poradę radcy musi czekać 2 tygodnie.A więc do sytuacji zwolnienia dyscyplinarnego doszło podczas kłótni brygadzisty mobingowca z pracownikiem.Kolega dostał dyscyplinarne a ma od zawsze kłopoty z dyskiem i aktualnie przebywa na chorobowym i tu właśnie chciałbym się spytać jak to wygląda od strony prawnej czy przysługuje mu tak zwane chorobowe po zwolnieniu z pracy czy po prostu nic mu nie przysługuje z góry dzięki za pomoc
Wyświetlaj:
kierczester11 / 5.172.235.* / 2016-03-23 14:56
w czasie trwania umowy o pracę popełniłem przestępstwo przez co zostałem zwolniony dyscyplinarnie.Jestem załamany i leczę się psychiatrycznie czy mogę iść na zwolnienie lekarskie i mi będą za nie płacić?
szklarek / 2016-03-23 20:05
Jeśli po utracie pracy nie ma Pan nowego ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu- czyli np. z nowego etatu, zlecenia (tu dobrowolnie) itp. to prawo do zasiłku chorobowego tylko na zasadach jakie przytoczyłem w tym wątku niemal 3 lata temu. Nie zmieniło się to.
szklarek / 2013-06-04 09:16
Tryb rozstania się z pracodawcą NIE ma znaczenia dla kwestii zasiłku chorobowego.

Zgodnie z Ustawą tzw. zasiłkową:

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego ( czyli w czasie zatrudnienia w tym przypadku ).

Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ( tu po zwolnieniu ) ubezpieczenia chorobowego:

nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

Najnowsze wpisy