Forum Forum podatkoweInne

Czy za korepetycje trzeba płacić podatki

Czy za korepetycje trzeba płacić podatki

robalek392 / 2011-12-22 09:44
wpadl mi pewien pomysl do glowy aby zaczac sobie dorabiac dajac korepetycje, jednak mam pytanie czy takie osoby jak ja musza sie z tego potem rozliczac w urzedzie?
Wyświetlaj:
AnnaJot / 89.69.125.* / 2011-12-31 16:26
Ogólnie mówiąc - tak trzeba. Prostym rozwiązaniem jest założenie działalności gospodarczej i po prostu działanie na jej zasadach. Korepetycje to usługa jak każda inna. Jeżeli już gdzieś pracujesz i masz tam płacony ZUS, to z tytułu działalności będziesz płacił mniej - o ile konkretnie niestety nie wiem, ale łatwo to znaleźć (to ma miejsce chyba także jak jest się studentem).

Innym wyjściem jest podpisywanie umów o dzieło z biorącymi korepetycje (czy też ich rodzicami, jeśli dajesz korepetycje nieletnim).
Większość korepetytorów, która działa legalnie korzysta z rozwiązania z działalnością gospodarczą.

Można też dogadać się z jakąś płatną szkoła(np. językową) i podpiąć swoje usługi, nawet prowadzone w domu czy z dojazdem do klienta, pod ich egidę. Ale takie rozwiązanie opłaca się raczej nauczycielom, a nie np. studentom chcącym trochę dorobić.

Oczywiście zakładanie działalności ma sens, jeśli planujesz zarabiać tyle, żeby być w stanie pokryć koszty jej prowadzenia.

A co do kasy fiskalnej, lekarzy itp. - kasę fiskalną trzeba mieć dopiero kiedy osiąga się pewien poziom obrotów.
A wszelkie wyładowywanie frustracji z powodu niewinnego pytania, jest niezbyt fajne.
Tadeusz W. / 77.45.44.* / 2011-12-22 18:58
Każdy, kto je, oddycha i wydala musi płacić podatki. Również przemytnicy , adwokaci , lekarze i ... korepetytorzy. Tymczasem niektóre grupy zawodowe bezczelnie wykorzystują swoją pozycję w społeczeństwie aby nie płacić. Jest wstydem, że część lekarzy nie wystawia pacjentom nawet nędznego papierka - należą do elity zarobkowej i wydaje im się, że intelektualnej narodu więc niepłacenie uczciwie podatków jest uzasadnione. Stomatolog, jak jest uczciwy to płaci miesięcznie tyle podatku ile zarobi w jeden dzień.I uważa, że płaci dużo co jest brednią i skandalem. Dziwnym trafem nie słyszałem o kontrolach skarbowych w tych grupach zawodowych. Nie wiem, czy mecenasiki już się solidaryzują z narodem i zainstalowały kasy fiskalne ?
lachon8382 / 2011-12-22 11:21 / Bywalec forum
hmm chyba nie, bo nie posiadasz firmy...

Najnowsze wpisy