Forum Forum prawnePracy

Dane osobowe - czego mogę nie wypełnić w kwestionariuszu osobowym

Dane osobowe - czego mogę nie wypełnić w kwestionariuszu osobowym

Kandydatka do pracy / 94.254.139.* / 2017-06-01 21:27
Potrzebne firmie do umowy o pracę, jednak nie wiem z jakich przepisów dodatkowych może wynikać część danych (znam tylko Kodeks pracy i UoODO). Danych obowiązkowych nie oznaczono gwiazdką.

Których z poniższych NIE muszę podawać, wpisując kreskę?:
- nazwisko rodowe matki (brak w KP)
- własne nazwisko rodowe (brak w KP)
- imiona rodziców (brak w KP, jednak jest na poprzednim świadectwie pracy, nie wiem na jakiej podstawie)
- telefon,
- fax,
- email,
- obywatelstwo (czy muszę podawać wszystkie)?
- stosunek do służby wojskowej (???), w tym stopień, mobilizację i coś tam jeszcze, (co ma wpisać kobieta?)
- stan rodzinny (nie jestem osobą, która jest jedynym żywicielem rodziny),
- datę urodzenia (w sumie wynika z peselu),
- MIEJSCE urodzenia,
- osoba, którą należy zawiadomić w razie wypadku.

PS. Firemka chce stwierdzić na podstawie dowodu punkty 1, 2, 4-6 - ciekawe jak sprawdzą nazwisko rodowe matki - aż chce się wpisać nieprawdę, by nie udało im się wziąć kredytu na mnie.

Powyższych danych nie widzę w KP w art. 22-24. Jeżeli ktoś z Was wie na jakiej podstawie i co trzeba podać, podajcie proszę wtedy nazwę ustawy, to się z nią zapoznam.
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-06-02 05:58
Część wynika np. z Ustawy o systemie ub. społecznych, pracodawca jest płatnikiem. Tu m.in. art. 36 tej ustawy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów.

Służba - z art. 32 Ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Gros danych wynika po prostu ze wzoru kwestionariusza osobowego jaki jest ustalony Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika,
czyli aktem wykonawczym do KP:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/obwieszczenie;ministra;rodziny;pracy;i,dziennik,ustaw,2017,000,894.html

Maila, telefonu i faxu można odmówić :-)))
Kandydatka Do Pracy / 94.254.138.* / 2017-06-02 07:00
Tyle, że w tym wzorze nie jest podane, że pola te są obowiązkowe. Tak na prawdę z tego wzoru wynika, że mogą też żądać xero dowodu, czego też chcieli, ale powiedziałam kategorycznie, że xer dowodu nie dostarczam i dowodu osobom trzecim do ręki nie daję. Tak znajomy tłumaczył, tak ostatnio pisali na wp, więc nie dostaną bo nie mają prawa.

Widziałam ZUS DRA, SUS ZCNA, ZUS ZZA - tam nigdzie nie ma mowy o nazwiskach rodowych.

Tak przejrzałam ten przykładowy kwestionariusz osobowy w rozporządzeniu... Telefonu też nie mam prawa nie posiadać... I tu się rodzi pytanie - co muszę im podać, a co mogę pozostawić puste?

Czy miejsca urodzenia można nie podać?

Czego więc mogę odmówić podania oprócz nazwisk rodowych?

zapytam tu jeszcze raz - co powinna wpisać kobieta w pola o służbie wojskowej? Przecież z sufitu im stopnia wojskowego czy numeru książeczki nie podam... Wszędzie wpisać Brak/nie dotyczy?
szklarek / 2017-06-02 07:42
Mamy czasy ze służbą wojskową kobiet - dobrowolną. Są takie, które takie dane posiadają.
Pani NIE posiada, więc nie z sufitu tylko 'nie dotyczy'.

Nazwisko rodowe jest w ZUS ZZA, ZUA (blok IV, poz.02) i wynika z art. 36, ust. 10 ustawy o systemie ub. społ.

Miejsca urodzenia rzeczywiście (tak jak i kontaktów tel/mail) nie musi Pani podać.
Kandydatka do pracy / 94.254.141.* / 2017-06-02 19:55
Nazwisko matki wykreśla z rozporządzenia ta interpretacja:
http://www.pckp.pl/kwestionariusz-osobowy-a-nazwisko-rodowe-matki-pracownika,4,2130

Nazwisko rodowe kandydata jest jednak potrzebne. Właśnie ze względu na ZZA i tylko do czasu, kiedy tak będą wyglądały te formularze.

Myślę więc, że temat jest już wyczerpany, ponieważ wiem jak ten dokument wypełnić.

Ciekawe jest to, że już od wielu lat nie mamy służby wojskowej obowiązkowej tylko dobrowolną, a jeszcze jest coś o niej w jakimś wzorze kwestionariusza.
szklarek / 2017-06-03 08:41
Przecież napisałem- mamy już służbę kobiet.
Kandydatka do pracy może posiadać książeczkę wojskową, przydział.

I mają co wpisać w kwestionariusz.

Przecież np. w 2016 r. do 'poboru', czyli kwalifikacji wzywano absolwentki szkół/studiów medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych.

I uściślijmy. Nie wykreśla z rozporządzenia. Wskazuje na nieprawność pozyskiwania i przetwarzania tej danej. W rozporządzenia wykreśla coś....rozporządzenie uchylające, zmieniające, wyrok TK.
Kandydatka do pracy / 94.254.143.* / 2017-06-03 18:37
Rozumiem. A to o powrocie obowiązku nie wiedziałam. Całe szczęście nie mam studiów med., psychologicznych i weterynaryjnych.

Z tym wykreśleniem to była taka przenośnia - chodziło o to, że właśnie to jest nadmierne i bezprawne w stosunku do ustawy - ustawa ma wyższy priorytet nad rozporządzeniem, zaś UODO mówi, że dane mają być zbierane w sposób możliwie najwęższy, jaki jest potrzebny. Reszta za zgodą strony.

Najnowsze wpisy