Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Darczyńcom będzie łatwiej

Darczyńcom będzie łatwiej

Money.pl / 2006-05-12 15:28
Komentarze do wiadomości: Darczyńcom będzie łatwiej.
Wyświetlaj:
helmi / 80.53.43.* / 2006-05-15 08:41
Po cóż mi takie zmiany? Może darczyńca powinien zdać jakiś test? Czyżby obliczenie procentu z danej liczby było zbyt trudne?
W dobie likwidacji wszelakich odpisów, utrzymujemy coś co, de facto, odpisem nie jest, gdyż niezależnie co uczynimy, i tak zobowiązanie nasze pozostanie niezmienione. Ostatnio szukałem na stronach .gov jakiejś organizacji godnej jednego procenta mego podatku i nie mogłem znaleźć. Większość z nich jest zwiazana z Kościołem Katolickim.
Po katastrofie budowlanej w Chorzowie, Caritas zebrał ok. 12 mln na pomoc dla poszkodowanych. Jakież było moje zdziwienie, gdy w audycji telewizyjnej dziekowano organizacjom za udzieloną pomoc. Był tam również "ojciec" z Caritasu. Prowadzący rozpływał się w podziękowaniach skierowanych do niego, za udzielone ogromne wsparcie, które wyniosło... 500 tys. złotych (4,16% zebranej kwoty). Nikt nie zapytał gdzie reszta. Dlatego nie wspomagam inicjatyw Caritasu.

Swoją drogą chciałbym, by partie polityczne mogły być finansowane tylko w ten sposób. Myślę, że taki system, zamiast brania pełną garścią z budżetu państwa, zaraz po wyborczych obiecankach, pozwoliłby na opamietanie się polityków, a jednocześnie stanowił barometr ich działań i popularności. Oczywiście nie ograniczałbym się do partii, które osiągnęły jakiś tam próg w wyborach, a wszystkie zarejestrowane miały by prawo do x% odpisu, który byłby obowiązkiem obywatela. Nikt jednak nie pozwoli na aż tak daleko idącą demokrację, bo "lepszy" jest ten sterowany przez polityczne media, z wymuszonym płaceniem podatku - zwanego przewrotnie "abonamentem".

Co jeszcze mnie zastanawia w polityce podatkowej naszego państwa? Otóż nikt nie wspomina o likwidacji nielimitowanych darowizn na rzecz kościołów; czytaj KK. Nikt też nie mówi o likwidacji 50% kosztów uzyskania przychodu, dla niektórych, uprzywilejowanych podatników, które to koszty zmniejszają o połowę zobowiązania podatkowe, przede wszystkim pracownikom rządu, ministerstw, organizacji rządowych itp. Oj "biedocie" to my umiemy pomóc!
Zuczek / 80.55.27.* / 2006-05-15 14:51
jest całe mnóstwo organizacji PP. można sprawdzić np taką www.deignis.pl. NIe jest zwiazana z kościołem katolickim
MacMutphy / 84.40.135.* / 2006-05-13 19:21
Od trzech lat dokonuję wpłaty 1% i nie ma w tym nic trudnego. W proponowanej zmianie chodzi prawdopodobnie o to, aby organizacjom pożytku społecznego utrudnić dostęp do 1% i zmniejszyć pewność darczyńczów, że ich pieniądze docierają do wybranych beneficjentów.
Teraz zlecam przelew i mam pewność, że pieniędze dostała wybrana organizacja. A jak podam w PIT nazwę wybranej organizacji, to niegdy nie będę pewny, czy Urząd im przelał czy nie.
Titania / 83.7.237.* / 2006-05-12 15:28
Chętniej może i będzie przekazywał, jak będzie jeszcze miał co przekazać pod takimi rządami.

Najnowsze wpisy