Forum Forum prawneBudowlane

Darowizna domu obciążonego kredytem.

Darowizna domu obciążonego kredytem.

maciek81 / 2007-10-28 19:31
Mam pytanie czy jeśli moi rodzice zbudowali dom z kredytu hipotecznego mogą go na mnie teraz przepisać. Czy jest to niemożliwe z jakiś względów. Kredyt spłacają bez problemu. Czy dla banku ma jakieś znaczenie kto jest właścicielem domu?
Dziękuje za każdą rade.
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
pf82 / 2007-11-29 00:37
Wyjasnie to w sposób dosadny, jak ktoś się poczuje obrażony to z góry przepraszam.
Hipoteka jest jak.. gówno które przykleiło się do buta i tak latwo się nie odklei. Takiego buta można darować, sprzedać nie jest to zabronione. Pytanie tylko kto chciałby kupić.
Jeśli kredyt nie zostanie spłacony albo przestanie być spłacany i bank wypowie umowę to ten sam bank może zaspokoić się (czytaj: zlicytować) z tej nieruchomości obciążonej hipoteką. Nie ma znaczenia kto jest jej właścicielem. Może być kolejno sprzedawana/darowana 100 nabywców - bank i tak zwróci się do tego aktualnego właściciela z żądaniem zapłaty wierzytelności, a jak nie zapłaci to zlicytuje nieruchomość.
Jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką na rzecz banku- to nie znaczy automatcznie że właścicielem jest bank. Taka sytuacja występuje wprzypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie, ale to uż jest inna bajaka.
Pozdrawiam
vikusia44 / 2007-11-07 02:07
Nie wiem na 100%. Może ktoś bardziej poinformowany Ci odpowie, ale wydaje mi się, że jest to możliwe. Słyszałam o wielu przypadkach sprzedaży nieruchomości na którą został zaciągnięty kredyt (i nie został jeszcze spłacony), więc myślę, że z przepisaniem domku też nie będzie problemu. Zapewne należy jeszcze załatwić formalności w banku dotyczące tego kto będzie teraz ten kredyt spłacał. Musisz zapytać w banku, który jest kredytodawcą bo może się okazać że w umowie były jakieś kruczki. Tam Ci udzielą informacji. A później do notariusza... i domek jest Twój. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Najnowsze wpisy