Forum Forum prawneCywilne

darowizna i arimr

darowizna i arimr

max2331 / 2009-06-22 10:36
Dzień Dobry. Bardzo Proszę o pomoc mam kilka pytań:
Chciałbym kupić działkę rolną w Mieście (na razie nie posiadam żadnej) koszt tej działki to 12tys zl. Czy prawo pierwokupu ma ARIMR? a gdybym miał już działkę w Mieście czy Agencja też ma prawo pierwokupu?
I ostatnie pytanie Ojciec chciałby podarować Mi działkę w jako darowiznę działka została zakupiona za kwotę 2 tyś zł ile by mnie wyniosły opłaty za przepisanie(jest to moja pierwsza darowizna)a ile bym musiał zapłacić, jeżeli darowizną by była działka, która kosztuje 12tyś??.
Bardzo Proszę o pomoc.
Pogodzinach / 83.29.177.* / 2009-06-22 13:12
Prawo pierwokupu ma ANR (Agencja Nieruchomości Rolnych) jeżeli działka posiada choćby 1m2 ujawniony w rejestrze gruntów (Starostwo) jako grunty rolne, chyba że w Gminie są aktualne plany zagospodarowania przestrzennego które wyłączają taka możliwość (np. zabudowa domków jednorodzinnych) albo jesteś rolnikiem (a nie jesteś - obecnie ponad 1ha przez 5lat prowadzenia gospodarstwa lub 1ha i wykształcenie zawodowe rolnicze).
Jeśli chodzi o opłaty to obecne przepisy są korzystne i zwalniają darowiznę z podatku od czynności cywilnoprawnych, także do zapłaty miałbyś: opłaty sądowe, opłatę notarialną i skarbową (musisz donieść dokumenty do notariusza i tam Ci wyliczą ile)

Ale ja jestem młody w fachu więc lepiej zrobisz jak pójdziesz do Kancelarii Notarialnej i spytasz się na miejscu.

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy