Forum Forum prawneCywilne

darowizna mieszkania i spłata rodzeństwa

darowizna mieszkania i spłata rodzeństwa

drozdi83 / 2013-08-21 18:14
Witam. Mam pytanie odnośnie darowizny mieszkania i spłaty rodzeństwa. Rodzice chcą mi podarować mieszkanie. W zasadzie to ja chce je od rodziców kupic - część pieniędzy wypłace rodzicom które wykorzystają na remont domu, a reszte dam rodzeństwu w formie spłaty. Ciekawi mnie jak wygląda ew. spłata rodzeństwa gdy rodzice żyją. O ile orientuje się to zachowek należy się w momencie gdy osoba darująca umiera. Jednak u nas w rodzinie doszliśmy do porozumienia i chcemy to rozwiązać w ten sposob. Rodzice przekazują mi darowizne a ja juz w chwili obecnej spłacam wszystkich (rodzicom i rodzeństwu przydadza sie pieniadze teraz a nie np za 20lat). Jak to rozwiązać prawnie i jak zabezpieczyć się przed żądaniem zachowku w przyszłości, w przypadku gdy spłata rodzeństwa bedzie dokonana już teraz? z góry dziekuje za informacje. pozdrawiam
Wyświetlaj:
jonsonaa / 5.173.176.* / 2020-12-28 16:31
Ja sprawę związaną z darowizną załatwiłam w kancelarii notarialnej pani Cejrowskiej. Sprawnie wszystko załatwiłam.
Julian / 91.240.101.* / 2015-03-19 13:24
Straszne bzdury piszesz....
"Raczej nie zdarza się chyba podważanie przez US wzajemnych darowizn jako obejścia transakcji kupna." - oczywiście że się zdarza. Zwłaszcza, że US "szukają" teraz pieniędzy

"Tyle, że darowizna dokonana wcześniej niż 10 lat przed śmiercią spadkodawcy już się nie wlicza do wyliczenia zachowku, czyli poniekąd się przedawnia" - Art. 994 par.1 -tak ,ale tylko darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

"Obecne darowizny, o ile nie mniejsze niż należne zachowki pozbawią prawa do żądania zachowku." - obliczanie zachowku jest skomplikowane a w tej sytuacji rodzeństwo będzie mogło wystąpić o zachowek.
Żeby uniknąć zachowku powinni Państwo sporządzić umowę o dożywocie (niestety wystąpi tu 2% podatek od czynn.cywilnopr. - ale czasem jego zapłata jest bardziej korzystna od wypłaty zachowku);
rodzice mogą wydziedziczyć swoje dzieci (ale muszą istnieć podstawy do wydziedziczenia);
pana rodzeństwo może również podpisać z rodzicami umowę o zrzeczenie się dziedziczenia po rodzicach.
W tych przypadkach odpada obowiązek wypłaty zachowku.
wiwan / 2013-08-23 11:59
Nie można wykonać tej.pierwszej opcji tj. kupna od rodziców za kwotę niższą niż wartość rynkowa mieszkania- bo US zakwestionuje tę wartość, wezwie do jej podwyższenia- a ostatecznie powoła biegłego- chodzi o uszczuplenie z tyt. PCC.
No i ze względu kosztów- tego PCC właśnie taniej jest załatwić to darowiznami. Raczej nie zdarza się chyba podważanie przez US wzajemnych darowizn jako obejścia transakcji kupna.

Tak, w sytuacji braku spłaty rodzeństwa albo innych darowizn na jego rzecz wykonanych przez rodziców o podobnej wartości pojawi się w razie śmierci rodziców jego prawo do żądania zachowku.

Tyle, że darowizna dokonana wcześniej niż 10 lat przed śmiercią spadkodawcy już się nie wlicza do wyliczenia zachowku, czyli poniekąd się przedawnia.

Najprościej więc by, rodzice dokonali darowizny mieszkania Tobie- oczywiście notarialnie. A ty - darowizn pieniężnych dla rodzeństwa. Koniecznie przelewem/przekazem pocztowym- ze względów dowodowych na przyszłość, ale i względów bieżących- rodzeństwo by uniknąć podatku od tych darowizn musi je zgłosić w swoich US w ciągu 6 miesięcy, na formularzu SD- Z2 i dołączyć potwierdzenie ww przekazu/przelewu. Bo jak rozumiem kwoty tych darowizn przekroczą 9637 zł.

Obecne darowizny, o ile nie mniejsze niż należne zachowki pozbawią prawa do żądania zachowku.

Zakładając, że jest Was troje musiałoby to być po 1/6 wartości mieszkania.

Najnowsze wpisy