Forum Forum prawneCywilne

spłata rodzeństwa od darowizny

spłata rodzeństwa od darowizny

mania74 / 2011-04-26 11:29
Witam serdecznie.Mam pytanie - 12 lat temu przeprowadziłam się do teściów do domku jednorodzinnego. Zamieszkałam z mężem i dziećmi na górze , teściu mi 1/4 góry domu sprzedał a 1/4 góry dał mężowi w darowiźnie. mamy na to akt notarialny i umowę darowizny. Czy przy sprzedaży góry domu będziemy musieli spłacić męża rodzeństwo od tej darowizny ( siostra i brat ) bo dół należy do teściów. Z góry dziękuję
Wyświetlaj:
agata1141 / 89.230.175.* / 2015-02-04 09:26
witam, mama przepisała mi i braciom działkę wraz z budynkami, kazdemu po 1/3. jeden brat żąda spłaty za działkę i budynki. muszę go spłacać z jego działki jeśli jej nie chce? rodzice nie wypowiedzieli dożywocia
szklarek / 2015-02-04 11:41
"Przepisała" oznacza darowiznę, czy zapis testamentowy/windykacyjny ?
agata1141 / 89.230.167.* / 2015-02-05 09:39
przepisała w darowiżnie przez notariusza
szklarek / 2015-02-06 11:27
Nie ma prawa żądać żadnej spłaty, bo nie ma ku temu podstawy prawnej. Może więc prosić Was, byście kupili od niego ów udział albo prosić o zamianę tego udziału z Wami, którymś z Was na coś (samochód, inną nieruchomość itd.).

Oczywiście ze względu na koszty (notariusz, opłaty za zmiany w KW) będzie to kosztowało. Przy sprzedaży- dodatkowo podatek PCC w wysokości 2% wartości sprzedawanego udziału.

Ww podatek byłyby do uniknięcia(art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), gdyby doszło do zamiany nieruchomości np. Pani zamieniłaby się z nim 'biorąc' jego udział, czyli zwiększając swój do 2/3, a dając mu np. posiadaną w innym miejscu 'kawalerekę'.
agata1141 / 89.230.161.* / 2015-02-09 13:39
rozumiem, brat założył sprawę w sądzie. działka wraz z budynkami jest warta 150tys i żąda 1/3 tej kwoty. brata adwokat powiedział że jeśli się nie zgodzę to komornik to kupi i nas podzieli pieniędzmi i będę miała jeszcze jakieś nieprzyjemności
szklarek / 2015-02-09 16:38
To znaczy, że dąży on do zniesienia współwłasności w postępowaniu sądowym. Czyli o kwestię niezależną od tej darowizny od rodziców.
Sprzedaż całej nieruchomości i podział was pieniędzmi nie jest tu jedynym rozwiązaniem- bo sąd może orzec również fizyczny podział nieruchomości albo to, o co wnosi brat- czyli spłatę jego osoby przez Was. Sąd nie jest związany w pełni takim wnioskiem tj. co do tego w jaki sposób współwłasność zniesie. Oczywiście będzie decydować po pierwsze fizyczna możliwość, a raczej jej brak podziału na 3 odrębne części, skoro budynek jest jeden.

Istniejąca służebność na rzecz rodziców z kolei mniej prawdopodobnym czyni sprzedaż całości na rzecz obcego nabywcy.

Muszę zatem sprostować- jest podstawa prawna takiego roszczenia brata o spłatę w ramach zniesienia współwłasności - z art. 210 KC. Czyli de facto tę zamianę, o której napisałem wcześniej. Nie ma o samą spłatę bez skojarzonej z nią czynności prawnej przeniesienia własności.

Nieprzyjemności- to po porostu postępowanie sądowe. Oczywiście jeśli uznajecie taką wycenę wartości nieruchomości możecie zniesienia współwłasności dokonać drogą umowy z bratem u notariusza- a on wycofać pozew.
szklarek / 2011-04-26 12:47
Nie. Tego typu spłaty miały by miejsce w przypadku śmierci teściów i pominięcia rodzeństwa brata w testamencie- na zasadzie zachowku. Ale i tak otrzymane darowizny po 10 latach przestają być brane pod uwagę przy wyliczaniu ewentualnego zachowku.

Najnowsze wpisy